Гроші Спорт Статті

Баскетбол тримається. Чим живуть “Франківськ” і “Говерла” (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Може, ви не в курсі, але баскетбол у Франківську не помер.

У місті є принаймні дві пристойні баскетбольні команди – жіноча й чоловіча, гравці яких не лише виступають у Вищій лізі, а й грають за збірну України. Щоправда, з фінансуванням усе сумно, але клуби живі, пише Репортер.

«Франківськ» не зупиниться

«Наш жіночий баскетбольний клуб «Франківськ» був створений ще у 1996 році під назвою «Станиславів», – говорить президент клубу Юрій Процюк. – У 2005 ми реорганізувались і зареєструвалися як громадська організація. Протягом останніх 11 сезонів наш клуб є учасником чемпіонату України. Ми не пропустили жодного сезону! Спеціалізуємося у двох напрямках. Це класичний баскетбол 5х5 і 3х3. Пріоритет віддаємо останньому, але водночас ми незмінні учасники суперліги 5х5».

БК «Франківськ» – єдиний з цілого Прикарпаття, що представляє місто та й загалом область у суперлізі. За словами Процюка, цього року клуб планує дебютувати в європейських змаганнях і єврокубках – Центральноєвропейській баскетбольній лізі.

«Ми отримали квоту і будемо представляти Україну, – каже Юрій Процюк. – Єдине, що може нам завадити, це погіршення епідеміологічної ситуації. Але сподіваюсь, що кордони будуть відкриті. Поїдемо до Хорватії, Австрії, Німеччини, Чехії, Словаччини та Угорщини. Буде жеребкування, отримаємо п’ять домашніх ігор – зіграємо, а потім, може, й вийдемо до плей-оф. Залежно від того, як зіграємо. Принаймні, це вже великий прорив для нашого клубу. Старт планується на початок жовтня. Там же й розпочнеться новий сезон, команда продовжить грати в суперлізі – без змін».

Участь у новому сезоні візьмуть вісім команд. Минулого року «Франківськ» закінчив сезон на п’ятому місці. Але, за словами президента клубу, могли завершити й краще.

Читайте: Франківський “Ураган” переміг у фіналі Кубка України з футзалу

«То вже така реальність, – сміється Юрій Процюк. – Ми обіграли «Динамо Київ», «Рівне», в нас усе було для того, щоб досягти кращого результату. Були, так би мовити, на піку форми, але не змогли, бо коронавірус нас зупинив, сезон не завершили. Але отримали свою аудиторію вболівальників, бо ж заявили про себе на всю Україну. Міський голова допомагає з оплатою навчально-тренувальних зборів та частково фінансує харчування гравців.Зараз відновили тренування, проводимо їх у муніципальному фізкультурно-оздоровчому комплексі на Симоненка. Це вже наша домашня арена. Зал постійно переповнений, а це десь 300 людей – зі стоячими місцями. До того всього, є питання про реконструкцію ФОКу, про збільшення місць, бо бачимо, що клуб популярний. Франківськ скучив за якісним баскетболом».

За умовами участі в європейських змаганнях зал має вміщати не менше 1000 людей. Тому наразі це для клубу на першому місці. Приймати гостей з Європи будуть у коледжі фізвиховання на Мазепи.

«Цього року в українському чемпіонаті є дуже потужний дебютант – «Прометей» з Кам’янського, – каже Процюк. – Ця команда створена минулого року, але вже встигла взяти участь у єврокубках. Вони зібрали просто всіх найкращих гравців з цілої України, навіть мають американок. А ще вони мають потужну фінансову підтримку, тож забрали навіть лідерку нашого клубу. Наразі шукаємо генерального спонсора, титульного, офіційного, партнерів – бо їх немає зовсім. Усі витрати клубу я беру на себе, але, чесно кажучи, не справляюсь. Брав участь в Олімпіаді, хотів за ті гроші купити квартиру, але.. Нас підтримує лише управління спорту ОДА, та й то покриває лише витрати на виїзні ігри, тобто проживання й харчування. Також частково підтримує мер, бо надає ФОК для тренування на безкоштовній основі. Але цього замало. Щоб мінімально покрити витрати на все загалом, треба 1,5-2 млн грн на рік».

За словами президента клубу, місцеві депутати його підтримують, але фінансової допомоги клуб поки що не має.

«Баскетбол навіть у списку пріоритетних видів спорту на цей рік, і ми єдині, хто може потрапити на Олімпійські ігри 2020 в Токіо, – обурюється Юрій Процюк. – Ми навіть організовуємо для міста на День незалежності фінал чемпіонату України з баскетболу 3х3. До речі, впевнено заявляю, що ми його виграємо і займемо перше місце. Ми про себе заявили, ми лице – як міста, так і області. Хочеться такої ж віддачі. Бо наші дівчата ще й грають у збірній України. Ми виховуємо дуже сильних гравців, але з часом вони від нас втечуть – через брак фінансування».

«Говерла» відкрита для всіх

«Усі вихованці нашого БК «Говерла» навчаються у коледжі фізвиховання, – розповідає директор клубу Андрій Дроздов. – База коледжу – це по суті наша домашня арена. До речі, такого прикладу не має жоден баскетбольний клуб в Україні. Років 10 тому, коли ми ще грали у вищій лізі, бо тепер у суперлізі, то організували прес-конференцію. І я тоді сказав, що маю мрію – аби хоча б 50 % наших вихованців грали в суперлізі. І моя мрія здійснилась, навіть більше – там грають усі наші хлопці! При тому, що найстаршим лише 17-18 років».

За словами Дроздова, двоє хлопців, що грають за БК «Говерла», перейшли до клубу з Богородчан. Там є баскетбольна школа, де з дітьми займаються професійно.

Читайте також: Франківськ урочисто зустрів «Ураган» який привіз додому Кубок України (ФОТО)

«Ми відновили тренування буквально з минулого понеділка, бо був карантин, трохи відпочивали, – каже директор клубу. – Ми їх відправили на море, а самі трохи облаштували зал, усе мили, дезінфікували. Планів багато, бо скоро розпочнеться новий сезон. Цього року коледжу виповнилося 80 років. З цієї нагоди планували провести у травні турнір серед профільних коледжів та університетів країни, але знову ж – карантин не дозволив. Тепер хочемо організувати все 18 вересня. Це буде для нас і своєрідна підготовка до початку сезону».

Щодо фінансування тут теж усе складно. Клуб мав грати у суперлізі, але на цей рік залишився у вищій. Бо нема грошей.

«Усе, що ми хочемо, – показати, що наші вихованці найкращі й тренуються недарма, – пояснює Андрій Дроздов. – Маємо фінансування з ОДА – 500 тис грн на рік. Але цього замало, бо лише один виїзд забирає 30-40 тис. По суті це тільки на харчування й проживання. Про зарплати я взагалі мовчу. Міська влада також допомагає. Наприклад, виділили 200 тис грн. Але це гроші лише на початок сезону. Бо щороку ми заявляємо команди – вища ліга, юнацька і т. д. Це гроші на організаційні питання, форму тощо. А далі вже самі шукаємо кошти, пробуємо писати гранти. Ми підготували листи, сподіваємось, що хтось зможе нам ще докинути трохи грошей, щоб ми хоча б мінімально могли виживати».

Дроздов каже, багато допомагають меценати, батьки самих дітей, люди дають з власної кишені. Окрім того, що потрібно «годувати» старших хлопців, при БК ще є академія. Зараз там займаються 100 дітей, яких розбили на чотири секції. Усі заняття проводять безкош­товно. Клуб відкритий – для всіх, кому баскетбол не байдужий.

Автор: Богдан Мисюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.