Минулого тижня Івано-Франківська міська рада відправила на приватизацію десять комунальних приміщень. Логіка в цьому є, бо якщо майно простоює, то краще віддати його в оренду або ж, як зробила мерія, продати через аукціон і заробити на цьому трохи грошей для громади.
Головне – аби не продавали у кілька разів дешевше ринкової вартості, бо таке теж трапляється часто, пише Репортер.
Розіграли на двох
Перелік об’єктів комунальної власності Івано-Франківської громади, які підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні, затвердили ще наприкінці січня. Загалом у списку 44 приміщення, серед них і пам’ятки архітектури. Всі перелічувати не будемо, але згадали про них недарма.
Справа в тому, що від власника приміщення залежить його подальша доля. Яскравий приклад – готель «Дністер», який після так званої реставрації втратив своє історичне обличчя.
До речі, у листопаді минулого року мерія через аукціон продала майже 28 квадратів на першому поверсі у будинку на вулиці Шевченка,1. Тобто в Центральному народному домі, по сусідству з «Дністром». Новою власницею приміщення стала Надія Лєвшакова – співзасновниця фірми «Надія», яка й реконструювала «Дністер». А її конкуренткою на аукціоні була Галина Коломієць, працівниця тої самої фірми.
Приміщення виставили на продаж з початковою вартістю 317 тис грн. Галина Коломієць відразу запропонувала 800 тисяч проти 330 тис грн від Надії Лєвшакової. Втім, потім відмовилася підписувати протокол про результати аукціону – і переможцем торгів оголосили Лєвшакову з пропозицією, нижчою майже у 2,5 рази.
В результаті департамент комунальних ресурсів уклав угоду з Надією Лєвшаковою про купівлю-продаж приміщення в центрі міста за 396 тис грн. Таким чином вартість квадратного метра там склала близько 14 тис грн.
І виглядає, що ціну добряче занизили, адже у пам’ятці на Мазепи, 28, де департамент продав приміщення наприкінці червня цього року, квадратний метр покупцеві обійшовся у понад 24 тисячі.
Про своїх не забувають
Але задешево у Франківську продаються не лише пам’ятки архітектури. За невеликі гроші департамент комунальних ресурсів також віддав майже 45 квадратів на вулиці Мазепи, 66. Квадратний метр там обійшовся покупцеві у 1840 грн. Придбало приміщення товариство «Галичина ІВ», співзасновником якого є «свободівець» Василь Скиданчук.
У 2017 році суд визнав Скиданчука винним в адміністративному корупційному правопорушенні за частиною 1 статті 172. Будучи співзасновником ТОВ «Галичина ІВ» він працював у КП «ЄРЦ», яке нині називається «Комфортний дім».
ЄРЦ укладало з «Галичина ІВ» договори підряду, а Скиданчук підписував акти приймання-передачі виконаних робіт. Так у нього виник конфлікт інтересів. Але суд хоч і визнав Василя Скиданчука винним, притягнути до відповідальності його не вдалося через закінчення строку давності.
Але кар’єрному росту це не завадило. Згодом Василь Скиданчук став головним інженером ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», потім радником міського голови Руслана Марцінківа, а далі – заступником директора департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою. Нині він очолює те саме комунальне підприємство «Комфортний дім», що колись називалося ЄРЦ.
До чого це ми? Очевидно, що компанія, яка пов’язана з керівником комунального підприємства, невипадково придбала приміщення площею 45 квадратних метрів всього за 82 795 грн. Таких цін на ринку в принципі не існує.
Для порівняння: на Бельведерській, 17 підвальне приміщення площею 13 квадратних метрів департамент комунальних ресурсів цьогоріч продав за 480 001 грн. Відчувається різниця, правда?
Поза конкурсом теж можна
Насправді, коли комунальні приміщення йдуть з молотка, то хоч якось можна стежити за торгами. Гірше, коли приватизація відбувається поза конкурсом. Так було з будинком на вулиці Чорновола, 23, який віддали депутату міської ради від «Свободи» Роману Онуфрієву.
Свого часу питання про включення нежитлових приміщень площею 459,1 квадратних метрів на Чорновола, 23 до переліку об’єктів, які підлягають приватизації, на сесію виніс виконком. До того площа перебувала в оренді ТОВ «Місто-НВ», директором якого є Роман Онуфріїв.
Згідно з договором, приміщення здали в оренду за 3099,45 грн плюс ПДВ. Тобто, вартість оренди одного квадратного метра становила 6,75 грн і 20 % податку. При цьому реальна ринкова вартість оренди квадратного метра в цьому місці на той час була не менше 100 грн.
Згідно з оцінкою, яку провели перед здачею приміщень в оренду у 2016 році, їхня вартість становила 3 719 340 грн без ПДВ.
Після того, як члени виконкому проголосували за винесення рішення на розгляд сесії, обурені франківці прийшли на Чорновола, 23 вимагати прозорої приватизації. Але Роман Онуфріїв заявив, що має всі законні підстави для приватизації поза конкурсом.
Під час сесії теж було жваве обговорення. Пересічні франківці не розуміли, чому приватизація не відбувається через систему «ProZorro. Продажі». Тим паче, що перед тим міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків та керівник проєкту «ProZorro. Продажі» Олексій Соболєв підписали меморандум про співпрацю. І Марцінків обіцяв, що місто буде продавати та здавати в оренду нерухоме комунальне майно через прозорі онлайн-аукціони.
Люди просили не давати дозволу на приватизацію ТОВ «Місто-НВ», а продовжити оренду на пільгових умовах. Але Роман Онуфріїв вкотре відповів, що питання оренди «заполітизоване». А приміщення приватизовує «не свободівець Онуфріїв», а видавництво «Місто-НВ», якому 20 років.
«Прошу не політизувати це питання, бо «Місто-НВ» – це 20 років мого життя. Мені не соромно, що я директор «Місто-НВ». Колеги, я прошу вас, відкиньте політику і підтримайте моє питання», – сказав тоді Онуфріїв.
І колеги підтримали. В результаті 30 депутатів із 35 присутніх проголосували за.
Замість висновку
Насправді, ситуація із продажем комунального майна в Івано-Франківську виглядає сумно, і винний у цьому, в першу чергу, департамент комунальних ресурсів. Адже, інформація про вільні приміщення, які здаються в оренду чи підлягають приватизації, особливо ніде не публікується. Хіба що на сайті департаменту, який майже ніхто не читає. Сумніваємось, що потенційний покупець цілодобово сидить на сайті «ProZorro. Продажі», чекаючи на підходящу пропозицію.
Другий момент, було б добре, аби перед тим, як виставити об’єкт на аукціон, була проведена його об’єктивна оцінка. Бо виглядає доволі дивно, коли квадрат в одному підвалі продають за 2000 грн, а в іншому за – 36000 грн.
По-третє, пора вже закінчувати роздавати «ласі шматки» друзям, родичам, однопартійцям. І не кажіть, що це фантастика.
Авторка: Ірина Гаврилюк
Comments are closed.