Що не кажіть, а погода в січні здивувала. На Різдво снігу не було навіть у горах, на Водохреще через люті морози змерзли навіть моржі, а вже через кілька днів на градуснику +10.
Але на цьому несподіванки не закінчуються. Якої ще погоди нам слід чекати, дізнався «Репортер».
Клімат міняється всюди
Найближчими днями до нас прийде циклон з Балкан, який принесе снігопади. Втім, морозів, як на Водохреще, вже не буде, очікуються невеликі, максимум помірні.
«Після кількох днів потепління ми чекаємо на снігопади й дощ з мокрим снігом. Але такого великого мінусу, як мали в січні, в лютому вже не буде», – каже начальник Івано-Франківського Центру гідрометеорології Володимир Фригович.
Гідрометеоролог пояснює, що клімат нині міняється не тільки на Прикарпатті чи в Україні, Європі, а й на всій планеті, що є наслідком глобального потепління. І якщо раніше зима була зимою, а літо літом, то зараз бачимо, що температурний режим в зимовий період вище норми.
«В загальному на земній кулі спостерігають потепління на один градус, – говорить Володимир Фригович. – Якщо ж ми говоримо про Прикарпаття, то в нас потепліло на 2-2,8 градуси. Як наслідок в останні роки маємо сильні перепади температури та непередбачувану погоду. Ці коливання впливають на стан нашого здоров’я, самопочуття та настрій».
Більше того, є зміщення посезонних кліматичних температур. Тобто зима починається пізніше, а коли на календарі вже весняні місяці, на вулиці лежить сніг. За словами Фриговича, навесні на нас чекає карусель потепління-заморозки.
«Ми очікуємо на сніг і заморозки у березні, а, можливо, навіть у квітні», – каже гідрометеоролог.
Втім, такі довгострокові прогнози в Центрі гідрометеорології дають обережно. Кажуть, більш-менш точний прогноз можна зробити на три доби.
«Ми даємо прогноз на сьогоднішній день, а також на другу і на третю добу, – говорить Володимир Фригович. – Це на 85 % точний прогноз, на 100 % він співпасти не може і в основному коректується по температурі. Якщо ж ми беремося вгадувати погоду на тиждень чи місяць, це вже не прогноз. В Укргідрометцентрі інша технологія. Вони беруть дані попередніх років, вивчають рух антициклонів, співставляють це все і виводять довгостроковий прогноз. Але це таке – 50 на 50».
Та от чого не слід боятися точно, то це весняних паводків. Бо ж снігу мало, а саме від цього залежить, скільки води піде в землю.
«В нашій області навіть старожили не пам’ятають, коли були весняні повені, – говорить начальник Івано-Франківського ЦГМ. – Такі явища більш поширені на рівнинах, наприклад, на витоках Дністра чи Прута. В нас є лише такі небезпечні явища, як затори, коли починає скресати крига. Але цьогоріч і льоду не так вже й багато».
Тримаймо вагу
Коли погода змінюється, лікарні наповнюються гіпертоніками та гіпотоніками, які важко переживають примхи погоди. Здебільшого це люди у віці 50 і старші, однак останнім часом більшає молоді, яка страждає від коливань артеріального тиску. Ознакою гіпертонічної хвороби може бути втомлюваність, головний біль, важкість у потилиці, відчуття сильного серцебиття, дискомфорт у ділянці серця.
«Серце – це насос, який качає кров, що йде по судинах, – пояснює лікар-кардіолог поліклініки № 4 Лариса Панчук. – Коли міняється погода, йде різкий спазм судин і погіршується притік крові до голови та кінцівок. Відповідно у людей з’являються головні болі та піднімається артеріальний тиск».
Аби вберегтися від гіпертонії, лікарі радять не перевантажувати себе фізичною роботою чи вправами. Також для заспокоєння нервової системи можна приймати настоянку валеріани або пустирника. А щоб попередити спазм судин, не треба поспіхом виходити на вулицю – аби уникнути різкої зміни. Краще перед тим відкрити вікно або вийти на балкон і кілька хвилин подихати свіжим повітрям.
Для гіпотоніків (у кого артеріальний тиск занижений) рекомендації дещо інші. Зранку таким людям обов’язково треба зробити зарядку. Ще краще – зайнятись обливанням. Взагалі потрібно більше рухатись. Можна приймати по кілька крапель тонізуючих настоянок (женьшеню, півонії), але обов’язково перед тим порадитись з лікарем. Зранку не завадить кава або чорний чай. При собі ж варто постійно мати чорний шоколад.
Та насамперед треба дотримуватись раціонального харчування, а в деяких випадках навіть дієти. Бажано відмовитись від паління та вживання алкоголю, дотримуватись режиму праці та відпочинку, уникати психоемоційних перевантажень, більше рухатись і слідкувати за своєю вагою.
«Коли ми будемо хоча б 30 хвилин робити зарядку, або ж проходити 8000 кроків на день, ми зможемо налаштувати свій організм на потрібний ритм, – каже Лариса Панчук. – Також велике значення має вага. У людей із зайвою вагою схильність до підвищеного тиску в 2-6 разів вища в порівнянні з тими, хто має нормальну масу тіла».
Comments are closed.