Погляд Статті

Володимир Єшкілєв: Про площину і простоту

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Настають такі часи, коли просте дає складному потужного пенделя. Й чим те просте є простішим, тим потужнішим стає пендель. Бо з складним можна вступити у комунікацію, домовитися або ж використати його складність проти нього самого.

Сама по собі складність надає змогу за щось зачепитися, визначити внутрішні протиріччя у тому складному й зіграти на них,  пише Володимир Єшкілєв у Репортері.

Не так з простим. З простим боротися важко. Вірус цьому приклад. Що таке вірус? Це навіть не «живе» у повному розумінні цього слова. Це щось на кордоні живого й неживого. Сукупність молекул, здатна паразитувати на клітці. Це щось розмножується і мутує, але в нього, на відміну від мікроба, відсутній обмін речовин. Та й енергетичний обмін відсутній.

Читайте також Володимир Єшкілєв: Про карантинні історії

Тому коронавірусові до одного місця і імбир з часником, і усякі антибіотики. Він навіть у крові не мешкає. Він живе на поверхнях дихальних органів і на поверхні шлунку. А ще він чигає на великих і розумних сапієнсів на усіх обпчиханих поверхнях, що нас оточують. На поверхнях пластикових, металевих, керамічних, лакованих й не дуже. Простий і поверхневий, він змушує два мільяр­ди найскладніших на планеті істот сидіти на карантині.

Сидіти й чекати чи то на набуття «стадного імунітету», чи то на вакцину, чи то на виповнен­ня загадкового процесу, відомого вірусологам як атенуація. Тобто на просте поступове ослаблення агресивності простого.

Чекати, поки через мільярди реплікацій прос­тий «по-простому» перестане вбивати складних, а навчиться мирно в них розмножуватися. Як сотні тисяч років мирно розмножувався на дихальних і стравохідних поверхнях кажанів, які для нього, простого, за складністю нічим не відрізняються від нас.

До теми: Володимир Єшкілєв: Про вірус двох світів і Санітара Лісу

А ми можемо дивуватися тій простоті, з якою здоровенний «чорний лебідь» наклав на все людст­во. Ми чекали того «лебедя» з Перської затоки, де готуються до бою велетенські авіаносці. Чекали його з глибин суперкомп’ютерів, де мешкає штучний інтелект. Виглядали його в лабіринтах глобальних фінансових інституцій.

Але все сталося простіше. На базарі, у покоцаній халабуді, старий м’ясник, що відпарював свіжі тушки кажанів, почухав немитою рукою носа. Цієї миті уся історія XXI століття залежала від одного руху. А ще, безумовно, від того, хто почухав носа. Якби його почухав молодий м’ясник, без проблем з кров’яним тиском, ми б тепер смажили шашлики на березі весняної річки.

Але ніс почухав старший дядько, що кілька місяців (або й років) приймав якийсь інгібітор ангіотензинперетворюючого ферменту. Який-небудь реміприл, каптоприл або берліприл. Дядько просто регулював тиск. Простому м’ясникові й не снилося, що тим самим він встеляв дихальні площини своїх легень тоненьким молекулярним «килимком» з білку АПФ2, що його коронавірус використовує у той самий спосіб, яким астронавти юзають стикувальний вузол.

Палець торкнувся носа, просте зустрілося з дружньою площиною, і полетів глобальний «чорний лебідь». Закрилися аеропорти, зупинилися танкери, спорожніли бари та кінотеатри, Байден з Сандерсом припинили гавкатися на праймеріз, а власники псів сповнилися неабиякої вдячності до своїх улюбленців.

Є підозра, що політ цього «чорного лебедя» закінчиться не так просто, як почався. Хоча сам вірус зійде з ситуативного трону, радше за все, у простий спосіб. Втомлені кризою й карантином люди змусять уряди забути про безпеку групи ризику й вірус стане звичною частиною нашого світу. Просто стане.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.