Війна Статті

Вісті з полігону. Чому у Франківську досі нема сміттєпереробного заводу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Наприкінці минулого року комунальне підприємство «Полігон» заявило, що з 1 січня прийматиме сміття лише з Франківської та Ямницької громад. Пояснили це тим, що на сьогодні сміттєзвалище заповнене на 90 %.

Здійнявся галас, бо альтернативи франківському полігону в області нема, але врешті вдалося домовитися. Та чи надовго?

Сміття менше, грошей більше

«Наш полігон не безмежний. Він має певний ресурс, який з роками вичерпується, – каже директор КП «Полігон» Юрій Мороз. – Але ми розуміємо, що населені пункти, які знаходяться в курортній зоні, не мають куди дівати сміття. Тому керівництво міста пішло назустріч територіальним громадам. Ми погодились приймати сміття ще пів року».

На щастя, й сміття нині стало трохи менше. За словами Юрія Мороза, якщо у січні-лютому минулого року на полігон доправили 23 тис тонн твердих побутових відходів, то цьогоріч за два місяці надійшло приблизно 20 тис тонн.

«Це говорить про те, що люди стали більш свідомо відноситися до цього питання, – говорить Мороз. – Вони вже не викидають усе підряд, а намагаються відсортовувати. А це, в свою чергу, менше навантаження на полігон».

Зменшити кількість захоронених відходів допомагає й сортувальна лінія, яку запустили в травні 2018 року. За одну зміну через лінію вдається пропустити 50-60 тонн сміття.

«За лютий ми відсортували 40-50 тонн скла і приблизно 15-18 тонн ПЕТ-пляшок, – розповідає керівник полігону. – В основному, ПЕТ-пляшки, пластмасу та поліетилен в нас купляють підприємства зі сходу України – Дніпропетровської, Харківської областей. А основним споживачем скла є Рівне, там є завод з переробки».

Так, у минулому році КП «Полігон» продав 210 тонн відсортованої сировини за 411 тис грн. А захоронили 124 тис тонн сміття і отримали за це 14 млн 144 тис грн.

«Через пандемію в минулому році ми почали сортувати сміття з червня. У цьому році лінія почала працювати з лютого, тому, сподіваємось, що показник буде кращим», – говорить Мороз.

Читайте також: Робота із запашком. Хто сортує франківське сміття (ФОТО)

Ще 1 млн 555 тис грн КП «Полігон» заробило на біогазовій установці, яка розміщена на сміттєзвалищі. Загалом, від початку роботи цієї установки було вироблено 14 мільйонів кіловат елект­роенергії. В середньому виробляється до 500 кіловат за годину.

У квітні цього року планують здати в експлуатацію фільтратопровід, який наразі працює у тестовому режимі. Також у планах підприємства придбати компактор для складування та ущільнення твердих побутових відходів у фінансовий лізинг.

Що ж до заробітку, то надати послуг КП «Полігон» планує на 14,5 млн грн. Могло б бути і більше, але відтепер села, які увійшли до Івано-Франківської громади, платять менше.

«Ми обслуговували довколишні населені пункти і до об’єднання, – розповідає Юрій Мороз. – Але по іншому тарифу. Бо ж є тарифи для населення Івано-Франківська, для бюджетних установ та інших споживачів. Після об’єднання для 18 сіл, які приєдналися до Івано-Франківська, тариф зменшився. Тепер вони платять як жителі міста. Наприклад, якщо раніше для Братківців тариф був 156 грн за тонну захоронення твердих побутових відходів, то зараз 98 грн».

Майбутнє – за заводом

Сьогодні на полігон у Рибне звозять більше 60 % усіх відходів, які продукують на Прикарпатті. Якщо так піде й надалі, то полігон вичерпає свій ресурс до 2027 року. Саме тоді має закінчитися договір оренди землі, відповідно й термін експлуатації полігону.

Вирішити проблему міг би сміттєпереробний завод. В Рибному для цього є все – фільтратопровід, сортувальна лінія, біогазова установка.

За словами Юрія Мороза, аби побудувати сміттєпереробний завод, потрібно десь 35 млн євро і півтора-два роки. Знайти інвесторів, переконує, не проб­лема. Але проблема отримати землю, бо ділянка, на яку поклали око, належить Міноборони України.

«Буквально місяць тому ми написали чергове звернення до обласної державної адміністрації про виділення 10 гектарів землі поблизу полігону, – розповідає Юрій Мороз. – Чому чергове? Бо ми пишемо ці звернення з 2017 року, а результату – нуль. Ми отримували абсурдні відписки, що ці землі призначені для будівництва житла для військових. Зараз же виглядає, що питання зрушилось. Навіть було проведено нараду, де були представники міської ради, ОДА, юристи, екологи та спеціалісти з землеустрою. Кожному було дано доручення опрацювати це питання».

Якби завод вдалося побудувати, то в області закрили б усі сміттєзвалища. Свого часу міські голови Івано-Франківська, Коломиї, Надвірної, Калуша підписали меморандум про єдину програму «Поводження з твердими побутовими відходами». Йшлося про те, що в Коломиї, Надвірній та Калуші будуть так звані перевалочні пункти. Тобто туди будуть звозити сміття з навколишніх сіл, а потім транспортувати його на полігон до Рибного.

А зовсім недавно, 8 жовтня 2020 року, міський голова Руслан Марцінків і представники чеської компанії IVP підписали меморандум про намір співпраці щодо поводження з твердими побутовими відходами.

«Цей документ – це важливий крок до залучення інвестора для будівництва сміттєпереробного заводу», – пояснив тоді міський голова.

Та додав, якщо всі процедури закінчаться позитивно, то місто отримає кошти з ЄС на будівництво сміттєпереробного заводу.

Втім, позитиву наразі небагато. Скільки чекають обіцяного, усі знають. Але в нас цей термін, виглядає, трохи довший.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.