Минулого тижня на вулиці Макогона в Івано-Франківську почали міняти центральний газопровід. І водночас мешканцям вулиці почали надходити рахунки на тисячі гривень від «Івано-Франківськгазу».
Люди не розуміють, чому і за що вони мають платити, а газовики погрожують – як не заплатять, то залишаться без газу, пише “Репортер”. Макогона
Без вибору
Минулого тижня франківчанці Ганні Безрукій від ПАТ «Івано-Франківськгаз» рекомендованим листом надійшов рахунок на 4576,80 грн. Там вказується, що жінка є замовником робіт із заміни дворового газопроводу. Однак ніякі роботи Безрука не замовляла, а про заміну труб дізналася, коли вже побачила кошторис.
«Восени минулого року ми підписали договір з газовиками про те, що дворовий газопровід є нашою власністю, – розповідає Ганна Безрука. – Та ми навіть не знаємо, чи той договір дійсний, бо квартира записана на мене, а договір підписував Володя (чоловік Ганни – Авт). Йому подзвонив якийсь хлопчина із газконтори, сказав, що приїде куди треба, аби підписати папери. Пояснив, що то просто формальність».
Про той договір, каже пані Ганна, вони забули, допоки не отримали повідомлення про необхідність заміни газопроводу-вводу. Там зазначалося, що газовики обстежили технічний стан труб, виявили корозію і пошкодження ізоляційного покриття. Позаяк дворовий газопровід належить мешканцям будинку, то міняти його вони мають самі. А не хочуть міняти – їм відключать газ.
До теми Депутати Івано-Франківської міськради проголосували за план забудови вулиці Макогона (ВІДЕО)
«З повідомленням про заміну газопроводу ми отримали і сам акт про перевірку технічного стану, – каже Ганна Безрука. – Але ми не знаємо, хто, коли і як перевіряв ті газопроводи. Жодних розкопок до цього часу в нас ніхто не проводив. Звідки взявся кошторис на 4500 гривень, ми не розуміємо, бо ніяких робіт в «Івано-Франківськгазу» не замовляли. Виходить, що рахунком нас просто поставили перед фактом».
Усі платять порівну
Насправді міняти дворові газопроводи власним коштом мешканці вулиці Макогона не проти. Але кажуть, що не розуміють, як саме складався кошторис. Адже на вулиці є як малоквартирні будинки, так і особняки. Наприклад, у будинку, де живе Ганна Безрука, мешкає ще одна сім’я, яка отримала від газовиків ідентичний рахунок. Ніби все логічно – дві квартири, два рахунки. Та річ у тому, що дворовий газопровід у них один. Натомість сусід, як то кажуть, через паркан також має заплатити газовикам 4576,80 грн. І різниця між їхніми будинками лише в тому, що в одному живе дві сім’ї, а в іншому – одна.
«Ми готові платити, бо розуміємо, що труби старі, тож їх потрібно міняти, аби потім зайвий раз не перекопувати дорогу, – каже Роман Ткачівський, також мешканець вулиці Макогона. – Але це космічні суми! Треба скласти до купи дві пенсії, не пити, не їсти, щоб те заплатити. Та як складався той кошторис, нам ніхто не може пояснити. От моїм сусідам потрібно чотири метри труби, а мені, через дорогу – вісім метрів. У нашому будинку є дві квартири і в тому будинку – дві квартири, а платіжки всім прийшли однакові».
Пенсіонерка Оксана Симуляк, яка мешкає на розі вулиць Макогона-Косівська розповідає, що їй дворовий газопровід міняли минулого року. Каже, отримала тоді рахунок на понад 8000 грн.
«В мене тоді газу не було два місяці, бо тут усе перекопали (показує на подвір’я – Авт.), – розповідає жінка. – В мене чоловік був хворий, а ми навіть чаю не могли собі загріти. Тепер знову прийшли, почали копати. Я їм сказала, що не буду більше платити, бо мені вже того року приходила платіжка на 8000. Я по всіх інстанціях ходила, зверталася в управління захисту прав споживачів, і мені ту суму зменшили на половину».
Читайте Садок, паркінг і 19 багатоповерхівок. У Франківську представили детальний план забудови Крайківського-Макогона-Промислова (ФОТО)
Усе згідно з законом
Як розповів головний інженер ПАТ «Івано-Франківськгаз» Андрій Струк, кошторис на заміну дворових газопроводів розраховували відповідно до дефектного акту, який складала газова служба.
«Усе залежить від об’єму робіт та кількості необхідних матеріалів, – каже інженер. – Від довжини труби, її діаметру тощо. І чим довший дворовий ввід, тим більший об’єм робіт з його заміни».
За словами Андрія Струка, як вуличний газопровід, так і дворові вводи прокладалися ще в 1950-х роках, тому вони потребують постійного ремонту. Через це, власне, і вирішили замінити старі газові мережі на нові – поліетиленові. Про заміну, переконує Струк, жителів Макогона попереджали завчасно. І про те, що за це доведеться заплатити, люди теж знали, бо самі ж підписували договори з «Івано-Франківськгазом».
«Заміна вуличного газопроводу відбувається за кошти ПАТ «Івано-Франківськгаз», – пояснює Струк. – Натомість заміну дворових вводів, які є приватною власністю споживачів, згідно з кодексом газорозподільних систем, повинні оплачувати споживачі. Ми вручили їм повідомлення про заміну газопроводу та протоколи обстеження дворових вводів. Також роз’яснили, що подальше експлуатування аварійного газопроводу є небезпечним».
Втім, як так сталося, що за заміну одного газопроводу-вводу люди повинні платити двічі, в «Івано-Франківськгазі» пояснити так і не змогли. Лише зазначили, що до одного будинку може бути прокладений як один, так і два вводи. Та якщо ввід все ж таки спільний, то і кошторис на заміну має бути спільний.
З того всього зрозуміло лише одне – якщо люди не заплатять, то газ їм просто відключать. До того ж, якщо дворовий газопровід один на дві квартири, але хтось не хоче чи не може заплатити, то газу знову ж таки не буде в цілому будинку.
«Якщо споживачі не оплатять рахунки, то «Івано-Франківськгаз» не матиме можливості закупити усі необхідні матеріали та здійснити роботи. Транспортувати газ аварійними мережами компанія теж не може», – говорить Андрій Струк.
На черзі вода
В «Івано-Франківськгазі» розповідають, що міняти мережі на Макогона взялися через те, що невдовзі на вулиці планується капітальний ремонт. І щоб потім зайвий раз не перекопувати дорогу, поміняти труби треба якнайшвидше.
З тієї ж причини невдовзі свої мережі почне міняти КП «Івано-Франківськводоекотехпром». Як розповів керівник підприємства Роман Кімачук, роботи мають розпочатися до кінця місяця.
«Найближчим часом ми розпочнемо капітальний ремонт центрального водопроводу, – розповідає Кімачук. – Йдеться про заміну водопровідної мережі з усіма її вводами та колодязями. Але мешканці не матимуть додаткових фінансових навантажень, позаяк ці роботи будуть виконуватись за кошти водоекотехпрому».
При цьому Роман Кімачук додає, що за заміну дворових мереж деяким мешканцям таки доведеться заплатити. А все через те, що не всі будинки перебувають на балансі комунального підприємства.
«Якщо на вулиці є вводи, які належать приватним особам, то відповідно той ввід буде мінятись за їхні кошти, – каже Кімачук. – Та більшість дворових вводів все ж таки перебувають у нас на балансі, тож люди можуть не турбуватися про витрати. Також треба розуміти – якщо балансоутримувач відмовиться від заміни водопроводу, то водопостачання йому відключать».
Як повідомив начальник управління капітального будівництва міськвиконкому Роман Галіпчак, ремонт вулиці Макогона розпочнеться наприкінці червня. До того часу всі мережі вже мають бути замінені.
Comments are closed.