Війна Соціум Статті

У Франківську працівників шукають з лупою. Чому людям не потрібна робота?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У Франківську щодня з’являється інформація про вакансії на комунальних підприємствах міста і виробництвах. Але людей далі бракує. На це регулярно нарікає міський голова – трава не кошена, місто не метене, ремонти вулиць і фасадів не роблені.

Великі роботодавці теж скаржаться – люди масово звільняються. Натомість, на сайтах з працевлаштування аж майорить від пропозицій. То де усі – в Європі? Пише Репортер.

Приведи друга

У травні лише комунальні підприємства Франківська мали понад 200 вакансій, зараз, напевно, більше. Зарплату пропонують від 37,59 грн за годину до 10000 грн на місяць.

«Муніципальній дорожній компанії» треба 30 двірників – пропонують 9 тис грн, водоканал шукає слюсарів, машиністів та електромонтерів. Тут обіцяють мінімально від 4173 до 7123 грн.

Міськсвітлу теж потрібні електро­монтери – 8000 грн на місяць. «Теплокомуненерго» запрошує на роботу майже 50 людей – платить погодинно. КП «Центр розвитку міста та рекреації» шукає озеленювачів та обхідників гідроспоруд, зарплата – 7200 та 6200 відповідно. «Електроавтотранс» запрошує переважно водіїв тролейбусів і автобусів, а також кондукторів. Обіцяють від 5000 до 8200 грн.

Але найбільша потреба серед комунальників – у новоствореному КП «Благоустрій», де сьогодні є 25 людей. Вони займаються прибиранням скверів, дамб, зелених зон. Їм треба ще 67 працівників: косарів, трактористів і механізаторів, прибиральників і ремонтників. Зарплата – від 7 до 10 тис грн.

Просто завжди активно набирає людей ВО «Карпати». У зв’язку з запуском нової лінії проекту Skoda Scala тут планують прий­няти ще понад 200 працівників. Потрібні в’язальники схемних джгутів, оператори верстатів з програмним керуванням і розподілювачі робіт. Також пропонують працевлаштування для студентів на літо – на посади тих самих в’язальників, операторів і розподілювачів.

Співбесіди та екскурсії підприємством проводять о 8:30 та о 13:30 щодня, окрім вихідних. А до 10 вересня на «Карпатах» діє бонус… за приведеного чи рекомендованого на роботу друга. Працівник колишнього радіозаводу може отримати додатково 200 грн, якщо його товариш відпрацює один місяць, а ще 400 грн – якщо затримається на три.

Багато запитів має і гіпермаркет «Велмарт». Потрібні касири, формувальники тіста, робітники на м’ясне виробництво, оброб­лювачі риби, мийники посуду, вантажники. Обіцяють від 4800 за миття посуду до 7500 за роботу з тістом. Графік: по дві зміни на 12 годин через два вихідних.

За позмінну роботу бармена, баристи, офіціанта у Франківську пропонують 400-500 грн на день. Франківський заклад «Балкон» та «23 ресторани» мають по кілька вакансій. Перший пропонує від 5500 до 7200 грн, у других – сума заробітку не вказана.

Є й не зовсім звичні вакансії. Наприклад, «Приватбанк» шукає людину, яка перевірятиме кандидатів на поліграфі. Обіцяють 12 000 грн.

Одним словом, варіантів – купа. Усі обіцяють офіційне працевлаштування, хороший колектив і зростання. Були б охочі працювати.

Більшість хоче керувати

За інформацією департаменту соцполітики Івано-Франківської ОДА, станом на 1 червня в області було 2400 вакансій. З них найбільше – у сферах торгівлі та послуг. Також потрібні кваліфіковані робітники з інструментом, робітники з обслуговування, експлуатації та контролю за роботою технологічного устаткування, складання обладнання та машин, робочі професії.

На одну вакансію в області теоретично є три безробітні. Найбільше претендентів на посади керівників і менеджерів – по 11 на одну вакансію, по сім – на кваліфікованих робітників сільського й лісового господарств. У сфері торгівлі, послуг і кваліфікованих робітників з інструментом – найменше: по дві людини.

Щодо пропонованих зарплат, то найбільше обіцяють начальникам виробництв – 33,6 тис грн, агрономам – 15000. По 10000 грн пропонують в’язальникам джгутів, кабелів і шнурів, інженерам, солістам і музикантам, технологам, товарознавцям. Трохи менше – в середньому по 9500 грн – отримують майстри, поліцейські, асфальтобетонники та виконавці ізоляційних робіт.

Втім, за офіційними даними, середній розмір пропонованої зарплати цього року – 5400 грн. При цьому, за даними Мінфіну, середня заробітна плата в Україні у квітні була – 10269 грн. У Івано-Франківській області – 8562 грн. Це на 1707 грн чи то на 16,6 % менше від загальноукраїнської. Але є й позитив – це на 787 грн більше, ніж в січні.

Вакансій море, людей – нуль

Ірина Марко, засновниця франківської агенції «Робота для всіх» розповідає, що на ринку праці ситуація щороку стає складнішою – попит на працівників є, а охочих працювати в Україні далі менше.

«Зараз сезонні роботи в Польщі, тож майже всі – там, – говорить Ірина Марко. – Але навіть коли сезонні роботи закінчаться, знай­деться щось інше. Люди приїжджають з грошима і не йдуть на роботу. При цьому не можу сказати, що в нас поганий рівень зарплат – рівень піднявся, і я не бачу причин, чому не йти на роботу тут, а їхати так далеко».

Прикарпаття на заробітках: як за кордоном не втратипи в халепу

Каже, заробити – що у Франківську, що за кордоном – можна в результаті одне й те саме, якщо відняти витрати на проживання, харчування, дорогу. А от високо­кваліфіковані фахівці і справді можуть отримувати від 2000 доларів чи євро, яких в Україні заробити майже неможливо.

«За чим їдуть звичайні люди – я не розумію. Картина страшна. Вакансій море, людей – нуль, – обурюється пані Ірина. – Якщо мені в день телефонує 6-8 роботодавців, які залишають заявки від найнижчої ланки до керівника, то в пошуку роботи звертається одна людина раз чи два на тиждень. Їх треба з лупою шукати!».

Каже, немає ані прибиральниць, ані топ-менеджерів – рівень кваліфікації не має значення. Наприклад, немає охочих на посаду продавця у магазині з робочим днем до 16:00, змінами два дні через два та зарплатою у 8000 грн.

«Мені здається, що менше 6000 грн ніхто вже сьогодні і не пропонує. І до цього є ще купа пільг і надбавок. А мова про офіційне чи неофіційне влаштування взагалі не йде – зараз я не знаю таких людей, хто б ризикнув взяти на роботу без офіційного оформлення. За це може бути штраф – до 120 тис грн за людину», – додає Ірина Марко.

Каже, віднедавна у Німеччині спростили в’їзд для робітників, тому очікує ще гіршої ситуації.

Німці приймуть всіх

Як повідомляє Deutsche welle, 7 червня депутати Бундестагу більшістю голосів ухвалили закон, який значно спрощує працевлаш­тування для кваліфікованих працівників із країн – не членів ЄС. Раніше роботодавець мусив перевіряти, чи не претендують на це робоче місце громадяни ФРН чи країн Євросоюзу. Тепер цю вимогу скасували.

Крім того, іноземці з-за меж ЄС, котрі володіють німецькою та мають відповідну кваліфікацію, зможуть приїхати до ФРН з метою пошуку роботи та перебувати там у статусі шукача до шести місяців. Але соцвиплат в цей час їм не буде.

Повідомляють, що сьогодні у Німеччині найбільш затребувані – програмісти та ІТ- консультанти. Вже нині майже кожен десятий айтішник – іноземець.

Через будівельний бум у ФРН бракує спеціалістів будівничих професій і виконробів. Майже половина німецьких підприємств мають проблеми із заповненням вакансій, йдеться у доповіді Федерального об’єднання торгово-промислових палат.

Також потрібні залізничники, фахівці у транспорті, логістиці, металообробці та машинобудуванні, відділах збуту. Є попит на медсестер, санітарів і доглядальників за немічними. А за даними дослідження Асоціації інженерів електротехніки, електроніки та інформаційної техніки у Німеччині, в наступні 10 років країні бракуватиме 100 тисяч інженерів-електриків. Тож новий закон має вирівняти ситуацію.

Отже, робота є всюди, і всюди проблема з кадрами. Поляки їдуть до Англії чи Франції, українці – до Польщі, Італії та іншого закордоння, німці їздять хіба туристами, а хто працюватиме в Україні?

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.