Соціум

Холод приносить стрес – як вберегтись від “сезону застуд”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З настанням осені, напевно, кожен починає особливо задумуватись про здоров’я, адже наближається «сезон застуд». Що одягти? Які вітаміни з’їсти? І взагалі, що робити, щоб не піддатись хворобі? Про це ми спробували розпитати Ольгу Савчук, головного лікаря івано-франківської міської поліклініки № 5, спеціаліста з інфекційних захворювань.

«Коли настають осінній і весняний періоди, тоді починаються різкі зміни погоди, – каже Ольга Савчук. – І цьогоріч, як кажуть науковці, ця зміна була особливою. Від сильної спеки ми перейшли відразу до холоду. Перехідного періоду, який звичний для нашого кліматичного поясу, не було. Для організму такі речі є величезним стресом».

До теми: У Франківську стартував онлайн запис до поліклініки (ФОТО)

За словами пані Ольги, через погоду імунітет більшості людей просто не витримує. У лікарнях помітно збільшується кількість пацієнтів, що хворіють гострою респіраторною вірусною інфекцією (ГРВІ), гострим респіраторним захворюванням (ГРЗ), бронхітами, пневмоніями, також є багато невритів та оперізуючого герпесу (болісний вірусний висип). Взагалі, такого напливу пацієнтів саме з цим герпесом пані Ольга не пригадує.

«Зараз жовтень, мало би бути бабине літо, і в цей час люди хворіють мало, – говорить лікар. – А в нас навпаки – якщо раніше ми спостерігали загострення з кінця жовтня до середини грудня, то тепер – практично від початку вересня».

Пацієнтам Ольга Савчук радить найперше навчитися відрізняти ГРЗ та ГРВІ від грипу, адже той може викликати сильні ускладнення. У клінічному значенні різниця між ГРВІ та ГРЗ важлива лише для лікаря і це лише для вибору правильного методу лікування. Якщо це вірусна інфекція – противірусне і симптоматичне лікування, якщо ж ГРЗ – тоді зазвичай антибіотики. А пацієнту головне навчитись не затягувати, коли відчувають симптоми, наприклад, головний біль.

До теми: У поліклініці №1 франківцям міряли тиск, рівень цукру в крові та надавали консультації (ВІДЕО)

У ГРВІ та ГРЗ переважно все починається з нежиті, тоді озноб, далі невисока температура. Хоча при ГРЗ може приєднатися ангіна і температура буде вищою за 38 градусів, але тут буде чітко боліти горло, і людина приходить зі скаргами власне на це. А от грип розвивається дуже швидко.

«Якщо останнім часом захворювання тривалий період не було, то класично, коли воно прийде, має перебігати гостріше й важче, – розповідає пані Ольга. – Незважаючи на те, що нас лякають наче тут буде і «Мічиган» (новий в Україні штам доволі агресивного підвиду «свинячого» грипу – Авт.), і «Брісбен» – штам вірусу, який приходив до України останні два роки, грипу я, поки що не спостерігала».

Грип зазвичай починається гостро, зав­жди з підвищенням температури до 40 градусів і головним болем. Особливо ці болі підсилюються, коли людина рухає очима. Тоді треба негайно звертатися до лікаря, адже затягування на день- два може закінчитись пневмонією.

«Зараз багато читають інтернет і знають, що має бути кашель – сухий, гавкаючий, – говорить лікар. – Він є, але може з’явитися на третій день, а ми можемо пропустити цей час і лікувати буде вже надзвичайно важко. Крім того, що це буде досить дорого, це ще й небезпечно для життя».

Також, за словами Ольги Савчук, вакцинацію від грипу краще проводити з середини жовтня до кінця листопада. Після щеплення організм два тижні витрачає на створення імунітету. До того ж, вакцини є в достатній кількості, але їх потрібно купувати в аптеці, бо щеплення від грипу не входить до переліку обов’язкових.

До теми: На Прикарпатті не вакцинованих від кору дітей пропонують не допускати до навчання у школах і садках (ВІДЕО)

Але вакцинація – це профілактика від грипу, а от від ГРВІ та ГРЗ треба берегтись самим.

«Найперший профілактичний метод – це вітаміни та здоровий спосіб життя, – наголошує пані Ольга. – Потрібно намагатися перебувати у стабільному мікрокліматі, тобто щоб не було різких перепадів температур. Наприклад, якщо ми знаходимось у приміщенні, де сухо і 35 градусів тепла, а виходимо з такого мікро­клімату на вулицю, де підвищена вологість, а на нашій території вологість всюди підвищена, холод, і дує вітер, то має бути якийсь період адаптації. Тому, якщо ми перебуваємо на роботі більшу частину дня, то не можна перегрівати приміщення. Необхідно провітрювати кімнату кожні дві години, щоб ми адаптувалися до температури ззовні, і чим менший буде перепад, тим краще. Крім того люди, які мають якісь хронічні патології – цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, травматичні чи ревматичні захворювання – дуже схильні до простуд і дуже чутливі до таких перепадів. Загалом будь-яке хронічне захворювання знижує адаптацію, треба берегтися».

Також, за словами лікаря, потрібно звертати увагу на одяг і взуття, які ми носимо, вони мають бути із натуральних тканин, теплими, комфортними та сухими. Все – від шкарпеток та взуття до верхнього одягу – має бути натуральним. Адже синтетика може збирати вологу, затримувати та накопичувати її, плюс синтетика погано висихає. Якщо такий одяг змок, і ми ззовні заходимо до приміщення, то висихати і відігріватися будемо довго, а для вірусів і мікробів цей період дуже сприятливий – це оптимальний мікроклімат для їхнього розмноження. Тим більше, більшість знає – якщо сьогодні перемерз, то завтра захворієш. Якщо одразу вдома зняти весь одяг і одягти сухий із натуральних тканин – цього буде достатньо.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.