Соціум

Франківські вартові чекають на узаконення

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Уже місяць на вулицях Франківська працює Муніципальна варта. Ще влітку сесія міськради створила таке комунальне підприємство. На Покрови з рук міського голови новоспечені комунальні охоронці урочисто отримали посвідчення. Хто ж вони, муніципальні вартові, які функції виконують та кого захищають?

kuxaruk

«Франківськ – не перше місто, де з’явився підрозділ Муніципальної варти, – розповідає 36-річний боєць АТО, пластун, а тепер очільник франківської варти, львів’янин Богдан Кухарук. – Подібні структури є в Луцьку, Тернополі, Львові, Вінниці, Коломиї та Калуші. Ми переймаємо досвід».

У штаті КП «Муніципальна варта» 25 осіб – 22 чоловіки та три жінки. Більшість із них – учасники АТО, а ще медики, соцпрацівники, автомобілісти, психологи. Їх обирали за рекомендаціями бойових побратимів та через співбесіди.

«З власного досвіду знаю, що коли чоловік повертається зі Сходу, то він не може просто влитися у звичне русло життя, – говорить Кухарук. – Йому потрібне заняття, в якому б він відчував, що продовжує нести службу, охороняти безпеку. Має бути командир, має бути система».

Структуру Муніципальної варти складають два відділи охорони – громадського порядку і комунальних об’єктів. Щодня на вулиці Франківська виходять патрулювати 17 вартових, ще п’ять чергують у групі швидкого реагування на дорогах – служби цілодобової допомоги автомобілістам. За охорону комунальних об’єктів наразі не беруться.

varta2

«Я поки що не хочу такої роботи для своїх людей, – каже Богдан Кухарук. – Це статична робота, в нас немає для цього людського ресурсу. Якщо мені пропонують об’єкт під охорону, то я розумію, що це мінус вісім осіб зі штату, які можуть патрулювати вулиці. А це в нас в пріоритеті».

Сьогодні Муніципальна варта допомагає соціальним працівникам у роботі з незахищеними верствами населення, інспекторам з благоустрою – у боротьбі з стихійною торгівлею, патрульній поліції – під час масових заходів та щоденних патрулювань…

Робочий день вартового починається о дев’ятій ранку. Годину мають для інспекції свого району: оглядають публічний простір, проблемні місця, підвали, горища. Наразі штату вистачає для патрулювання у центрі міста та близьких до центру районів. З 10:00 до 12:00 – навчання. Далі ще один вихід «в поле» на патрулювання і вечірнє тренування – фізична підготовка й рукопашний бій.

varta1

Попри значну кількість обов’язків, основна функція вартових – повідомляти про порушення у сфері благоустрою та громадського порядку.

«Виконком дав нам право складати адміністративні протоколи, але ми жодного разу ще цього не робили. Частіше залучаємо до вирішення проблеми інші структури міськвиконкому чи правоохоронців, – розповідає Кухарчук. – Вартові не мають особливих прав, у нас такі ж повноваження, як і в звичайних громадян. Та якщо на вулиці бійка, то ви можете пройти повз або повідомити поліцію. А працівник Муніципальної варти перебуває на патрулюванні, мусить реагувати, принаймні повідомляти поліцію».

Розширити сферу повноважень вартові планують вже найближчим часом. Наразі триває оформлення їх у громадську організацію. Тоді діяльність варти регламентуватиметься Законом України «Про участь громадян у охороні громадського порядку і державного кордону».

«Зараз ми можемо лише затримати правопорушника до приїзду поліції. А так матимемо право доправити його до правоохоронців. І таких нюансів є багато», – каже Богдан Кухарук.

За місяць роботи, на думку Кухарука, вартові вже спростували гучні критичні заяви, що були на початковому етапі створення КП «Муніципальна варта».

«Звісно, ми реагуємо на завдання, які ставить перед нами виконком, але до заяв, що ми чиясь армія, я ставлюся дуже скептично, – говорить командир франківських вартових. – І мера ми охороняємо так само, як і будь-якого іншого мешканця міста. Нам важливо, щоб усі франківці були у безпеці».

Пишається очільник комунального підприємства і налагодженою співпрацею з патрульною поліцією.

«На початковому етапі полісмени виступали з заявами про те, що варти не потрібно. Та кілька спільних заходів і патрулювань розставили всі крапки над «і», – говорить Богдан Кухарук. – А ще мені важливо, що Муніципальна варта – це підрозділ, який не тільки здійснює каральну функцію – складає протоколи і виявляє порушення – а й може просто допомагати людям».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.