Соціум Статті

RE:space у Франківську збирає однодумців: як може взагалі не бути відходів і чому це добре

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Нещодавно у Франківську відкрилась сортувальна станція RE:space. Туди можна принести 15 видів відсортованої вторинної сировини, яка обов’язково потрапить на переробку.

Втім, сортуванням сміття в RE:space не обмежуються. На черзі – відкриття творчої майстерні та освітнього простору. Як воно працюватиме, дізнався Репортер.

Re:space новини Івано-Франківська

Ідея створити екопростір RE:space належить голові громадської організації «Нуль відходів» Михайлу Веклину. За його словами, щороку одна людина продукує близько 300 кг сміття. З них переробляється лише 3 %, а решта потрапляє на сміттєзвалища. А все через відсутність інфраструктури роздільного збору у громаді.

Re:space новини Івано-Франківська

Проблема не в тому, що складно сортувати, а в тому, що немає куди нести, – каже Михайло Веклин. – Тому ми вирішили створити екопростір, який повинен об’єднати людей задля вирішення екологічних проблем. Кожен охочий може залишити тут відсортовану сировину і бути впевненим, що вона точно потрапить на переробку і ніколи – на сміттєзвалище.

Re:space новини Івано-Франківська

Громадську сортувальну станцію відкрили наприкінці минулого року. Вона розташована в одному з приміщень на території ревіталізованого заводу «Пром­прилад». Там приймають 15 видів відсортованої сировини. Зокрема, п’ять видів пластику, три види паперу, два – металу, скло, Tetra Pak, одноразові стаканчики й текстиль.

Re:space новини Івано-Франківська

Наразі громадська сортувальна станція працює в тестовому режимі, адже потребує дооблаштування. Зокрема, потрібно докупити контейнери для роздільного збору вторсировини, гідравлічний прес для картону та пластику, столи для сортування з нержавіючої сталі та камери відеоспостереження. Позаяк все це коштує недешево, ГО «Нуль відходів» вирішила залучити до облаштування екопростору однодумців і подала проєкт на «Спільнокошт». З необхідних 111 120 грн вже зібрали 87 500.

Та сортувальна станція – лише частина проєкту RE:space. На черзі відкриття творчої майстерні, на облаштування якої теж потрібні гроші.

Частково зібрану вторинну сировину ми будемо переробляти на місці. Саме для цього створюється творча майстерня – простір, в якому можна творити, – розповідає Веклин. – Для нас важливо, аби франківці, маючи певні ідеї, могли прийти до нас, скористалися нашим обладнанням, втілили ці ідеї. Тобто, можна буде зробити певний виріб і забрати його з собою. Єдина умова – виріб має бути із вторсировини.

Re:space новини Івано-Франківська

У приміщенні, де буде майстерня, волонтери щойно закінчили ремонт. І хоч офіційне відкриття заплановане на квітень, там вже експериментують з текстилем, рекламними банерами, папером і поліетиленовими пакетами. Цьогоріч також планують почати переробку кавових відходів в опалювальні брикети.

Читайте: Бюджет знову дірявий. На що цьогоріч витрачатимуть гроші Івано-Франківської громади

Як ви знаєте, в нас уже була лабораторія ресайклінгу. Та у зв’язку з карантинними обмеженнями ми змушені були призупинити роботу, а приміщення та обладнання, яке орендували, віддати, – говорить Михайло Веклин. – На цей раз вирішили закупити власне обладнання: швейні машинки для різних видів тканин, обладнання для переробки пластику (шредер, екструдер, термопрес) та скла (термопіч, шліфувальна машина, гравер). Тільки уявіть, зі звичайної пляшки за 5-10 хвилин можна зробити вазу! І це може зробити як маленька дитина, так і дорослий. В нас не буде обмежень, творити зможе кожен. Головне – ідея і бажання. З рештою допоможуть наші спеціалісти.

Re:space новини Івано-Франківська

Однак основна ціль проєкту – не переробка сміття, а просвітницька діяльність та популяризація свідомого споживання. Тож на базі екохабу також працюватимуть коворкінг для громадських організацій та освітній майданчик, де будуть проводити майстер-класи, воркшопи, кінопокази тощо.

За три роки роботи ми сформували чудову команду однодумців. А також налагодили співпрацю з іншими громадськими організаціями, комерційними установами та органами місцевого самоврядування. Їх всіх ми залучаємо до спільного творення екопростору, – каже Михайло Веклин. – Наша головна мета – показати цінність вторинної сировини. Ми рятуємо відходи. Демонструємо, як вони можуть бути використані на користь людей, а не забруднювати планету.

Re:space новини Івано-Франківська

Відсортовану вторсировину в RE:space можна приносити по суботах з 11:00 до 17:00. А от майстерня попередньо працюватиме по четвергах і буде безкоштовною для всіх відвідувачів.

З осені ГО «Нуль відходів» планує проводити безкоштовні щотижневі екскурсії та лекції для мешканців та гостей Івано-Франківська.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Фото з Facebook-сторінки RE:laboratory

Діти малюють Бога. Як художній конкурс у Франківську задає тренди і розчулює серця (ФОТО)

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.