Соціум Статті

Пенсіонерів у школах посортують. Кому зручний новий закон про середню освіту

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З 1 липня директорів і вчителів пенсійного віку переведуть на річні трудові контракти. Про це йдеться у законі «Про повну загальну середню освіту», який 13 березня підписав президент Володимир Зеленський.

А вже через рік залишать не всіх, пише Репортер.

У квітні можна готуватись

Згідно з новим законом, вчителів, які отримують пенсію за віком, переведуть на контракти. Спершу їх укладатимуть на рік, а далі директори шкіл уже самі вирішуватимуть, з ким працювати далі, а з ким ні.

«До 1 липня директор повинен звільнити вчителів пенсійного віку та одразу після цього запропонувати усім пенсіонерам підписати контракт на рік, – пояснює директор франківського департаменту освіти та науки Ігор Максимчук. – Попереджувати про зміну умов праці почнуть за два місяці, тобто десь у квітні».

Наступного року директори зможуть укласти договори з вчителями-пенсіонерами терміном від одного до трьох років. За словами Максимчука, якщо вчитель – професіонал у своїй справі, то продовжити з ним контракт буде вигідно. А якщо ні, то виникне можливість набрати на вакантні посади молодих людей.

«Усі рішення керівник освітнього закладу прийматиме на власний розсуд, – говорить директор департаменту. – Він може оголошувати конкурс для вчителів. Може брати на роботу пенсіонера, якщо бачить, що той сумлінно працює, діти його люблять, учні здобувають перемоги на олімпіадах. А з тими, хто не справляється з навантаженням, ­контракт не продовжуватимуть».

Месенджери, ТБ, курси. Як у Франківську школярі можуть навчатися вдома

Загалом у Франківську є 3000 вчителів, з них 740 – пенсійного віку.

Анна Лисаманко – одна із 17 пенсіонерів, які викладають у ліцеї № 23 імені Романа Гурика. Каже, любить свою професію й зі школи йти не збирається.

«Цей закон є неприйнятним. Я роблю великий вклад в освіту дітей, вважаю, що маю сили працювати і мені є ще чому навчити, – говорить вчителька. – В мене є біологічний годинник і совість. Я сама знаю, коли мені звільнитися зі школи. Інші вчителі також не будуть тут до смерті працювати. Ми готові вставати у протиріччя з владою».

І додає – якби держава забезпечувала їх хорошою пенсією, старші люди не так сильно трималися б за роботу.

Усе має бути індивідуально

Також у франківських школах є 13 пенсіонерів-директорів. Їх теж з липня переведуть на річний контракт. А от, щоб далі втриматися на посаді, їм доведеться брати участь у конкурсі.

«Директори укладатимуть контракт із міським головою, – уточнює Ігор Максимчук. – Після закінчення терміну договору вони будуть звільнені, але зможуть взяти участь у конкурсі на посаду».

Крім того, за словами Максимчука, згідно з новим законом, і конкурсна комісія буде формуватися по-іншому.

«Раніше членами комісії були й представники батьківської ради та педколективу. Тепер вибирати директора будуть засновники (представники місцевої влади), представники Державної служби якості освіти, – говорить директор департаменту. – Також у комісії будуть громадські об’єднання керівників закладів освіти чи професійні об’єднання педагогічних працівників. Ми постійно намагаємося враховувати думку батьків і вчителів. Але цей закон більш жорсткий до них стосовно представлення в комісії».

Інтроверти граються самі. Як допомогти тихій дитині поладнати з іншими

Директор ліцею № 23 Микола Василик – також пенсіонер за віком. Ліцеєм керує тринадцятий рік. Каже, нещодавно відсвяткував свої сорок років в освіті.

«Якщо міський голова підпише зі мною контракт, то буду продовжувати працювати директором. У ліцеї ще викладаю біологію. Якщо потім новопризначений директор запропонує мені укласти договір як звичайному педагогу – буду працювати вчителем. Не захоче – тоді пенсія», – посміхається Микола Василик.

За його словами, нововведення потрібні, бо все ж є вчителі-пенсіонери, які працювати вже не можуть, але й звільнятися не думають.

«Треба кожного розглядати індивідуально, – впевнений директор ліцею. – За всіх говорити не можу, але є педагоги-пенсіонери, яких я готовий вмовляти залишитися на роботі. Як для людей цей закон для вчителів – поганий. Адже педагоги отримують пенсії в середньому 2-3 тисячі, то як прожити за ці гроші? Була б відповідна пенсія, то люди б залишили роботу, поїхали би подивитися світ чи з онуками бавились».

Профспілка проти

Голова міської організації профспілки працівників освіти та науки України Андрій Дем’янчук уже проводив наради з головами шкільних профспілок щодо цього закону.

«Ми негативно ставимося до переводу вчителів-пенсіонерів на контракти, – говорить він. – В Україні понад 70 тисяч працівників освіти. Спочатку їх потрібно попередити про зміну умов праці, потім перевести на контракт, а після його закінчення директори шкіл матимуть право позвільняти педагогів. Це неприйнятна ситуація».

За словами Дем’янчука, є вчителі, які не погодяться укладати контракт терміном на рік, оскільки ця норма їх принижує. А молодь до школи на низьку ­зарплату не поспішає.

«На вакантні посади ще й треба буде знаходити молодих фахівців. Таку кількість людей ми не знайдемо, бо університети не підготували стільки кадрів. Зараз і так не вистачає вчителів фізики, математики, а скоротивши тих, що є, ми залишимося взагалі без педагогів», – впевнений голова міської профспілки.

На думку Андрія Дем’янчука, закон потребує доопрацювання, тому, каже, профспілка оскаржуватиме його у суді.

Авторка: Тетяна Куліковська
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.