Історія

Легенди Станиславова. Пивзавод

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Франківські путівники зазначають, що наше місто має один із найстаріших у Галичині пивзаводів. Точніше — мало, бо нещодавно споруду «ревалоризували», тобто розібрали та зробили новобуд «під старовину».

Легенди Станиславова. Пивзавод

Фото з архіву Зеновія Соколовського

Коли збудували завод? Питання складне. Якщо інколи науковці беруть дати «зі стелі», то у цьому випадку її взяли… «зі стіни»! На фасаді варного цеху з незапам’ятних часів висіли дерев’яні цифри «1767». Цій даті свято вірили історики та краєзнавці. Навіть солідне видання «Памятники градостроительства и архитектуры Украинской РСР» за 1983 рік подало інформацію про споруду з охоронним номером 1137: «Пивоварний завод складається з кількох корпусів, два з яких (варний і солодовий) побудовані у 1767 році. Будівля варного цеху у стилі бароко, цегляна, прямокутна у плані, одноповерхова, з підвалами, вкрито двосхилим дахом. Пам’ятка є рідкісним взірцем промислової архітектури України другої половини XVIII століття, що використовується за первісним призначенням».

Однак, ця дата нічим не підтверджена. Краєзнавець Михайло Головатий довів, що будівля іншого, солодового цеху, була споруджена значно пізніше — між 1848 та 1857 роками.

А що ж варний цех? Він не позначений на станиславівських мапах 1768, 1792, 1800 та 1804 років. На місці солодового цеху розташовувався бастіон фортеці, а там, де нині варний, стояли невеличкі дерев’яні будинки. Скоріш за все, варний цех збудували після ліквідації станиславівської фортеці, тобто вже після 1812 року.

Можливо, 1767 — це дата заснування заводу, а не будівництва конкретного приміщення? Таке справді може бути, адже Андрій Потоцький дозволив мешканцям варити пиво своїм привілеєм від 1662 року, а в наступному столітті Станиславів налічував уже кілька броварень.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.