17 листопада 1943 року стало чорною сторінкою в історії Станиславова. Тоді під стінами синагоги німці розстріляли 27 українських патріотів. Більшість із них затримали напередодні, під час облави в міському театрі, де давали оперету «Шаріка», пише Репортер.
Один угорський офіцер фотографував екзекуцію. До наших часів збереглися кілька тих страшних фото. Колись вони належали франківському колекціонеру Роману Білану й саме він звернув увагу на одне доволі дивне фото…
Бачимо розстрільну команду, яка щойно зробила свою справу та залишає місце розстрілу. Усі вони з непокритими головами, сталеві шоломи тримають у руках. Це – порушення форми одягу, яке не властиве педантичним німецьким воякам. Та й на попередніх фото солдати зображені у шоломах. Їхні обличчя опущені. До того ж вони якось залегко одягнені для листопада.
Хто були ці люди? Є інформація, що страту виконувала німецька шуцполіція, де служили багато фольксдойчів – місцевих німців. Деякі з них мешкали у Станиславові й, цілком можливо, знали когось із страчених. Можливо, їм було ніяково дивитися в очі рідним і близьким своїх розстріляних сусідів і вони скинули каски? А може, то був певний ритуал, коли кати ніби просили пробачення у своїх жертв.
Свідки тих подій могли б розповісти, чому німці з непокритими головами. Але де їх тепер знайдеш?
Comments are closed.