Минулого тижня в дію вступили зміни до Правил дорожнього руху. Зокрема, вводяться нові дорожні знаки, розмітка та регламентується рух велосипедистів. Втім, у Франківську за нові схеми організації дорожнього руху взялися задовго до постанови.
То що змінилося, пише Репортер.
Розмітка, як в Європі
За словами заступника міського голови, директора департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Михайла Смушака, цьогоріч вони поставили собі завдання привести схеми організації дорожнього руху (ОДР) до євростандартів.
«Якщо хтось хоча б раз їхав вулицями за кордоном – у Польщі, Німеччині – то бачив різницю, – каже Смушак. – Звичайно, в них кращий асфальт, але й організація руху інша, що впливає на дуже важливий показник – аварійність і смертність. В Україні дуже багато людей гине в ДТП і це означає, що в нас щось не так. Тому ми просто мусимо доводити вулиці до євростандартів».
Читайте також:
Вірус довідок не просить. Як на Прикарпатті вакцинують від COVID-19
За його словами, у Франківську кілька років не було змін в організації дорожнього руху, тому роботу почали фактично з нуля.
«Починали з обстеження вулиць, виявлення проблем, вивчення транспортних потоків, – розповідає Михайло Смушак. – Далі напрацьовували концепцію того, що ми хочемо бачити на тій чи іншій вулиці, як вона взагалі має виглядати. Проєктанти вимальовують ідеї, потім проєкт виноситься на комісію з безпеки дорожнього руху. Далі його погоджує поліція і лише після цього ми можемо щось робити. Зважаючи на те, що на початку року в нас не було жодних напрацювань, вважаю, що зробили багато. І, думаю, ці зміни бачать всі – як водії, так і пішоходи».
Зокрема, нові схеми ОДР цьогоріч з’явилися на Івасюка, Миколайчука, Незалежності, Мельника, Тисменицькій, Мазепи та Галицькій. Також нову розмітку нанесли на перехрестях Мазепи-Гурика та Івасюка-Микитинецька-Незалежності. На це з міського бюджету цьогоріч виділили 5 млн грн. Кажуть, вдалося зекономити на проєктах, які зазвичай розробляють приватні компанії.
«Ми зробили ставку на розвиток управління інфраструктурної політики, омолодили його склад та взяли нових працівників. Вони самі роблять креслення, рахують кошторис та проводять тендери, – говорить заступник директора департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Назарій Рогів. – Тож ми не тільки перепланували багато вулиць, а й обійшлися без приватних компаній, яким потрібно платити гроші. Тим самим зекономили значні суми з бюджету».
Смуг уже більше
За словами Назарія Рогіва, фактично на всіх вулицях, де намалювали нову розмітку, з’явилися додаткові смуги. Для цього потрібно було небагато – лише привести існуючі автомобільні смуги у відповідність до норм.
«Нам у спадок дісталася надмірна ширина проїжджої частини, тому ми приводимо ширину смуг до нормативної. А за рахунок зайвого простору облаштовуємо смуги для лівих поворотів. Це дуже зручно, бо тепер, наприклад, на Івасюка, ніхто не блокує рух по смузі прямо, – розповідає Рогів. – Також наявний простір ми можемо використовувати для облаштування велосмуг, виділити смугу для громадського транспорту чи звільнити місця для паралельного паркування».
Так, окрема смуга для громадського транспорту з’явилася на вулиці Незалежності – від Івасюка до Залізничної. У наступному році її продовжать від вулиці Юності до Січових Стрільців.
«Ми розуміємо, що громадський транспорт не може стояти в заторі, коли там сидять 60-70 людей. Він мусить їхати швидко, – каже Михайло Смушак. – Позаяк по Незалежності їздять і тролейбуси, і автобуси у приміські села, ми з самого початку планували виділити для них окрему смугу від вулиці Юності до центру міста. Та річ у тім, що від Залізничної до Бандери нанесена пластикова розмітка. Цьогоріч ми її фізично не встигали переробити. Але в наступного році ми той пластик будемо здирати і робити адекватну схему».
Також наступного року планують облаштувати окрему смугу для громадського транспорту й на Тролейбусній. Адже не надто логічно, що на вулиці, де розташоване депо, звідки виїжджають та куди заїжджають тролейбуси, немає виділеної смуги.
Читайте:
Землетрус майже щотижня. Чому Прикарпаття трясе і чи це загрожує мешканцям
А кардинально цьогоріч змінилася вулиця Миколайчука. Замість чотирьох широченних автомобільних смуг тепер там дві для автомобілів, дві – для паралельного паркування, дві велосмуги, а посередині ще спеціальна з острівцями безпеки.
Натомість, на вулиці Мельника вирішили впорядкувати рух за рахунок узаконення парковки біля квіткового ринку. Раніше за стоянку там поліцейські штрафували, а запарковані автівки вздовж вулиці створювали затори.
«З останніх проєктів, які були реалізовані цього року, – вулиця Галицька, – каже Михайло Смушак. – Дуже довго говорилося про необхідність реконструювати перехрестя Галицька-Горбачевського-Калуське шосе. Це складний об’єкт, бо там потрібно було розширювати дорогу та переносити опори. В результаті дорога стала ширшою на два метри і ми зробили по п’ять смуг у два боки. Залишилося поставити на Горбачевського новий світлофор та облаштувати пішохідні переходи.
Так само є зміни на Надрічній, зокрема виїзд на міст. Зі звичайного кільця ми зробили турбокільце, яке збільшує пропускну здатність. Раніше, хто їхав з Набережної, не міг виїхати на міст, тому утворювались величезні тягучки по Набережній та по Надрічній. Ми зробили окрему смугу заїзду на міст і трохи збалансували потоки. Не ідеально, але вже краще, ніж було».
У пріоритеті – пішоходи
За словами посадовців, головне завдання сьогодні – надати вулицям правильних пріоритетів. Це означає, що на першому місці мають бути пішоходи, бо вони найменш захищені. Друге місце – за велосипедистами. На третьому громадський транспорт, а вже потім можна думати про інтереси водіїв.
Відтак, задля покращення безпеки пішоходів, цьогоріч взялися облаштувати острівці безпеки: на Незалежності, Галицькій, Мазепи, Івасюка, Привокзальній і на кільцевій розв’язці вулиць Мазепи-Довженка-Крихівецької-Набережної. Але цього замало. А щоб зробити більше – нема грошей.
«Усе, що ми робимо в галузі дорожньої інфраструктури, розглядається через призму безпеки дорожнього руху. А вже потім – комфорту, пропускної здатності тощо, – пояснює начальник управління інфраструктурної політики Мирослав Федорків. – Та щоб зробити реконструкцію великого світлофорного об’єкту, наприклад, на перехресті Тополина-Юності-Тисменицька, потрібно, грубо кажучи, 10 млн грн. Ми розуміємо, що в нас таких грошей нема й не буде, тому вирішили почати з «червоних точок» – місць концентрації ДТП».
Зокрема, сьогодні такими місцями є перехрестя Василіянок-Грушевського-Гаркуші, Пулюя-Галицька, Галицька-Хіміків, а також вулиця Коновальця – біля «Велмарту».
«Доводиться вишукувати максимально дешеві інженерні рішення, аби зробити дороги безпечнішими, – каже Федорків. – Наприклад, ми ставимо найдешевші в Україні острівці безпеки. Вони складаються як пазли, максимально швидко та дешево. І поки ми можемо працювати тільки так».
Паралельно управління почало розробляти концепцію Vision Zero. Якщо її вдасться реалізувати, то до 2030 року смертність на дорогах міста знизиться до нуля. Але на її реалізацію потрібні десятки мільйонів, а нині гроші є лиш на фарбу, дешеві острівці та, дякувати Богу, на нові світлофори.
Comments are closed.