У понеділок, 25 грудня, буде 22 роки, як франківці прокидаються і живуть в ритмі найтеплішого полюсу планети – радіо «Західний полюс». Кажуть, театр починається з вішалки. А з чого починається радіо?
Скоро рік, як редакція «Репортера» стала ближчою до «Західного полюсу». Тепер ми працюємо на одному поверсі – на Незалежності, 44: «Репортер» направо, а радіостудія – наліво.
Фото: Олена Колотенко і Роман Сорока щодня будять Івано-Франківськ
Олега Ланяка, відомого як діджей Дира, ловимо на перекурі. Він один зі старожилів радіо, працює з перервами з 1996 року. Нині має на «Західному полюсі» дві зміни – у понеділок та середу.
Говорити не дуже хоче. Каже, питайте молодих:
«Це вони радіо відродили. Головне, щоб у них очі горіли, коли сідають до мікрофона. Хай реалізовують власні ідеї, амбіції, а ми підстрахуємо, підкажемо».
Дира розповідає, що на «Полюсі» відмовилися від російськомовної музики ще до введення будь-яких квот і готові були до них на всі 200 %, бо російська музика зникла з їхніх ефірів давно. Сьогодні українська музика переживає другу популярність, друге дихання. Якщо раніше більш-менш якісний продукт не знаходив свого слухача, то з допомогою радіостанцій можна давати дорогу молодим. До того ж, сьогодні багато діджеїв пишуть ремікси і додають їм популярності.
«Я хіба про початки радіо можу говорити, але вже достатньо розповідав, – говорить Олег. – Мене можна назвати ветераном чи старпером. Але все одно приходжу, вмикаю пульт і є мурашки. Як немає тих мурашок, адреналіну, то вже немає що тут робити і займати чийсь час».
До теми: Прикарпатські телерадіокомпанії значно перевищують квоти на програми і пісні українською мовою (ІНФОГРАФІКА)
Радіо працює 24 години на добу. Ранковий запал франківцям уже багато років задають Олена Колотенко і Роман Сорока. У них день починається о 5:00. Олена каже, після того, як стягла себе з ліжка, в першу чергу має з’їсти щось солоденьке, аби прокинутися. Потім, звісно, кава. Роман розповідає, що завжди встає о 5:30 – без різниці, коли ліг і навіть на вихідні. Така вже звичка. А з 7 до 11 ранку на «Полюсі» лунає «Спросоння».
«В ефірі завжди відчуваєш слухача і говориш до кожного, чуєш їх енергетику, думаєш, чим зацікавити, розважити чи розрадити, – говорить Олена Колотенко. – Прокидаюсь вранці і думаю, що сказати на ефірі, кого запросити. До інтерв’ю ніколи не готуємося, ставимо несподівані запитання, і коли є емоції, коли гість в ефірі переживає, це цікаво. Бо кожен індивідуальний, красивий, і важливо розкрити через мікрофон цю внутрішню красу».
Ведуча зізнається, що тут знайшла себе. Слухає «Західний полюс» з 1995 року і завжди знала, що колись працюватиме на улюбленому радіо:
«Полюс завжди приваблював щирістю і природністю, доброю музикою і цікавими діджеями. Вони багато мене навчили. Музичний світ і роботу діджея мені відкрив Федот, став моїм вчителем. Я щаслива працювати на «Полюсі».
Заходить директор – Володимир Фомін.
«Що це ви тут? – питає, бачить «Репортер» з диктофоном. – «Західний полюс» – це хобі. Якби мені колись сказали, що я все життя буду займатися радіо, я б довго сміявся».
До теми: Франківець у Нью-Йорку. Як В’ячеслав Циганець створив перше у світі бігунське радіо
Ведучі беруться до начитки чергового блоку новин. Тихенько виходимо, прикриваємо двері і йдемо до музичного редактора Андрія «Скіпенка» Озоровича. За його словами, радіо починається зі студії. Скелет – це музичний плейлист, який він і створює. Звукач Ростик Костюк записує програми, які виходять у записі. Amigo Production (Сашко Токарев) створюють рекламу і одяг ефіру – ролики. Рекламна служба заводить рекламу. А технічна – підтримує цілу кімнату серверів та купу іншого обладнання.
«На класичній радіостанції музичний реактор – цар і бог, він складає всю музику, яка звучатиме в ефірі, – говорить Озорович. – Ми ж дали свободу своїм ведучим і перетворили це на фішку: вони можуть вносити зміни до плейлиста. Виходить, що я закладаю канву, а кожен з ведучих кидає свою приправу».
Відео: Щороку до свого дня народження “Полюс” записує кліп. Цей – минулорічний. Свіжий буде в понеділок, 25 грудня. Цього разу писали з “Пенсією”, тож драйв помножили в кілька разів…
Так Оксана Квітнева додає на своїх ефірах музику, яку Озорович в ротацію звично не дає. І це робить її ефір впізнаваним не лише за голосом, а й за музикою. Юлія Чікель і Андрій Лахнов дають більше молодіжного.
«У нас ядро ширше, ніж в інших радіостанцій, – додає Озорович. – Оленка з Ромчиком мають більш дорослу аудиторію. Непопсова Квітнева – велика театралка і любителька тварин. І виходить, що ввечері старші йдуть дивитися телевізор, а молоді діджеї підхоплюють молодшу аудиторію».
Юлія Чікель та Андрій Лахнов – наймолодші ведучі радіо. Їх зустрічаємо в коридорі. Вони прийшли на загальні збори, бо на день народження «Західний полюс» готує цікаві ефіри та сюрпризи для слухачів.
Юля зізнається, що потрапила на радіо випадково – дізналася, що є вакансія, прийшла на прослуховування і залишилась. Посиділа тиждень на стажуванні та й пішла у вільне плавання.
«Ми думали, тут люди сидять цілодобово. А виявилося, що музику крутить спеціальна програма, яка щогодини запускає треки, – сміється Юля. – На перших ефірах руки і колінки тряслися. Це відчуття, що ти говориш перед стотисячною публікою і відчуваєш відповідальність».
До теми: Христина йде вперед. Як франківська радіоведуча вчиться ходити
«Це легше, ніж на сцені. На сцені всі на тебе дивляться. А в студії сидиш собі у спокої, теплі та й говориш собі до людей, – каже Андрій. – Спочатку було складно вжитися з усіма. Але тепер вже звикли до нас, ми влилися в колектив і «Західний полюс» – це як друга сім’я».
Юля і Андрій не лише залучають на радіо нову, молодшу аудиторію, а й просувають «Полюс» у соцмережах. Вони переконані – за цим майбутнє. Адже, якщо таким чином рекламуються бренди, то і «найтепліший» має бути і в Facebook, і в Instagram.
Ведучі додають, що їхній тандем дуже веселий і жоден ефір не обходиться без жартів і підколів.
Муся – місцева ґаздиня та улюблениця всього великого галасливого офісу. Але в студію їй не можна…
«У сумні дні нас навіть знімають з ефіру, бо ми не можемо не ржати, – каже Андрій. – А ще був постійний слухач, якого ми боялися: він дзвонив, писав, коментував кожен пост, брав участь у всіх розіграшах… Були й погані відгуки. Але це добре, бо розумієш, що тебе слухають».
На понеділок, 25 грудня, «Західний полюс» готує для своїх слухачів нове неповторне свято у ефірі. Тож у вівторок вся команда зібралася, аби обговорити сюрпризи. А на день народження вони презентують новий хіт «Полюсу» – пісню та кліп на неї, записані разом з гуртом «Пенсія».
«Ми всі принесли до студії звукозапису музичні інструменти та ще й зіграли разом, – говорить Оксана Квітнева. – У нас всі люблять поспівати. Це, мабуть, рано чи пізно стається з усіма радіоведучими. Коли щодня слухаєш стільки музики в ефірі, то з часом починаєш співати мимоволі. А потім і власні музичні проекти з’являються».
Багатьох у цій статті ми не згадали. Але точно знаємо, франківці пам’ятають і люблять усіх – і тих, хто починав «Полюс», хто був тут раніше і тримається на піку зараз.
З днем народження, Найтепліший!
Comments are closed.