Світ

Дорогами Португалії: про п’яних водіїв, техогляд і ціни на дизпаливо

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Майже 20 років ця країна вабить заробітчан з України. І чимала заслуга в цьому лояльного законодавства Португалії, бо, як не крути, а простий процес легалізації завжди був плюсом. Але 1 березня цього року були прийняті зміни до законодавства, які ускладнили життя заробітчан.

Почастішали облави поліції та імміграційної служби SEF. Втім, українців не поменшало. У супермаркетах – Lidl, Aldi, Pingo Doce – на диво часто чути українську, пише Репортер.

2

З перших днів у Португалії впадає у вічі, що місцеві майже не пересуваються пішки, всі на авто чи роверах, бо ж і зими в Алгарве (провінція на півдні) як такої нема. Мало того, якщо йдеш пішки, особливо надвечір, околицею невеличкого містечка, то бачиш здивовані, навіть насторожені погляди португальців. Але й то не велика проблема, якби не відсутність безпечних тротуарів! Уявіть проїжджу частину, обабіч півметра піску і стовбичить паркан фазенди. Куди подітись у разі «шумахера»?! Тож якщо бачиш світло фар – шукай, за який стовп сховатись.

Ціни на дизпаливо тут серйозні – в середньому 1,23 за літр. Не наганяєшся. Тому мешканці приграничних з Іспанією районів їздять до сусідів, де буває й по 0,9 євро.

Автівки теж не дешеві: «вбите» 20-річне авто без техогляду і страховки обійдеться в 500 євро.

Взагалі, техогляд є чи не найважливішим, бо якщо відсутність страхівки загрожує штрафом від 500 до 2500 євро, то без талону техогляду маєте всі шанси на штрафмайданчик. По інших моментах – знак аварійної зупинки, жилет, чи взагалі не обов’язковий вогнегасник – поліція зазвичай не чіпляється.

Кілька слів про нюанси португальських правил дорожнього руху.

Ближнє світло обов’язкове в денний час за умов поганої видимості та при їзді через тунель. Протитуманки легітимні тільки в тумані. Інакше штраф – 30-150 євро.

1

Ремені безпеки обов’язкові для всіх у салоні. Цікаво, що штрафують виключно порушника – 120-600 євро.

Розмовляти по мобільному теж дорого, якщо немає «вільних рук» – штраф 120-600 та / або позбавлення прав від місяця до року.

Їзда без техогляду тягне на 250-1250 євро з подальшим арештом авто…

Штрафи можна оплатити на місці. Майже всі авто дорожньої поліції обладнані пост-терміналами. Видається офіційний чек з зазначенням максимальної суми за порушення. При незгоді й відмові оплатити на місці пропонують внести депозит, що має покрити максимальний штраф. Після цього водій має надати контраргументи в Дирекцію автомобільного руху за місцем порушення. На все це є 15 днів.

Якщо будете переконливі й вас визнають не винним – гроші повернуть. Хоча і не так швидко.

У разі відмови внести депозит поліція може забрати права, техпаспорт (натомість видадуть тимчасовий документ), а в деяких випадках – навіть авто.

Враховуючи, що штрафи є немаленькі, а Португалія порівняно не є багата, штрафи понад 200 євро дозволяють оплачувати частинами. Щомісячний платіж не може бути менше 50 євро, термін – не більше 12 місяців.

Техогляд – це головний біль власників старих авто, влада просто намагається «зігнати» їх з доріг. І тут прийшли на допомогу наші земляки. Багато заробітчан, легалізувавшись, відкрили майстерні й почали «спів­працювати» з сертифікованими СТО, що мають право проводити техогляд. Якщо власник переймається станом автівки, то він звертається до українського автомайстра, передає йому авто, а сам залишається пити каву. У цілях конспірації «наш» їде на СТО сам і проходить техогляд. Коли авто вкрай занедбане, йому видають червоний талон (що дає місяць на усунення недоліків). Він виїжджає (є відеонагляд), а перед закінченням робочого дня повертається та, ніби усунувши недоліки, проходить техогляд знову. Таке «щастя» коштує 80-100 євро, при цьому в касу – близько 30.

Довести, що з автівкою було щось не так – дуже важко. Адже в цю хвилину вона працює добре, а вже через секунду якийсь датчик може вийти з ладу, чи на ямі тріснуло скло, чи обірвався трос ручного гальма. Тому техогляд – це корумпована стаття доходів, і Європа це теж довела.

Знайомі відверто дивувались, як я знімав на ніч панель магнітоли, адже крадіжок з автомобілів тут майже нема, хіба утнуть емігранти або самі власники задля страховки чи з метою щось приховати…

3

Так, відомий в минулому футболіст, а нині тренер однієї з команд Англійської Прем’єр-Ліги, добряче хильнув із друзями, потім вилетів на кільці й розбив автівку. Боячись розголосу, штрафу за водіння в нетверезому стані, втрати репутації – просто втік і банально заявив у поліцію, що авто викрали. Звісно, криміналісти не знайшли в салоні ані слідів сторонніх осіб, ані самих викрадачів. Але справу просто зам’яли.

З 2014 року в Португалії почали діяти нові правила дорожнього руху, і поліція завзято взялася за пияків за кермом. Допустимий рівень алкоголю в крові – 0,49 проміле. Наміряли 0,5-0,79 – від 250 до 1250 євро плюс позбавлення прав від місяця до року. 0,8-1,19-500-2500 євро і від двох місяців до двох років. А понад 1,2 проміле загрожує роком за ґратами і трьома роками без прав.

Під час нашого перебування в Алгарве місяць тривала така собі операція «Гермес-2016». Патрулі чатували на кільцях і «стягували» з дороги чи не кожне авто з пропозицією дихнути в тестер. Любителі алкоголю (а в Португалії випивають майже всі й часто), знаючи про небезпеку саме на кільцях, просто їх об’їжджали. А на шосе взагалі зупиняють вкрай рідко.

Однак було й таке. Причому поліція знайшла дивну зачіпку – чи є чеки на придбаний товар? Добре, що знайшлися, не викинув. І то було геть не коштовне – труба й три банки фарби.

Якщо в дорозі у вас виникне якась поломка, то краще звертатись до земляків-українців. І не лише тому, що мовного бар’єру немає. Наші автомеханіки тут мають авторитет, бо ж можуть з нічого зробити «лялю».

Приклад з власного досвіду: в авто «згоріли» щітки генератора, на офіційному сервісі повідомили, що ремонт обійдеться у 238 євро, чекати чотири дні, а на завтра – 430! В Україні таке – не дорожче 500 грн. Зі складнощами перекладу якось там зрозумів, що йдеться про заміну цілого (!) генератора. Адже тут ніхто не хоче бавитися виключно з самими щітками. Аргументують тим, що авто не нове, можливо, і діодний міст «згорів», і з обмоткою є питання…

Отже, португальський автомеханік, родом із нашого рідного Прикарпаття, посміявся, швиденько розібрав генератор і прикріпив неоригінальні щітки. Ціна – 20 євро плюс 10 на могорич, який разом і скуштували.

Добре, їдемо далі, тож далі буде.

Сергій Підгайний

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.