Соціум Статті

На хліб ліпше не мастити. Чим годує прикарпатців франківський молокозавод (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Нещодавно на телеканалі «1+1» у програмі «ТСН. Тиждень» показали результати акції «Стоп фальсифікат». Під час експерименту, який експерти проводили разом з громадськими активістами, з’ясувалося, що кожна п’ята пачка масла, серед тих, що відібрали, – підробка.

А серед лідерів виготовлення фальсифікату – «Івано-Франківський молокозавод». Здійнявся крик. А що далі? Знає «Репортер».

Замість вершків – жир

За словами голови ГО «Громадський контроль захисту прав споживачів» Владислави Миронової, проєкт «Стоп фальсифікат» повинен допомогти очистити ринок від низькосортної та небезпечної продукції. Тож, заручившись підтримкою уряду та Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, активісти взялися виявляти підробки. Планують перевірити не лише масло, а й інші молочні продукти. А ще – м’ясні вироби та мед.

«Масло фальсифікують найчастіше. Замість вершків можуть додавати курячий жир чи пальмову олію, – каже Владислава Миронова. – На другому місці – сир твердий. На третьому – сир кисломолочний і сметана. А от молоко може фальсифікуватися тільки на стадії збору сировини, бо на виробництві це зробити важко».

За її словами, розпізнати підробку самому практично неможливо. Бо ж дуже багато виробників використовують ароматизатори й барвники, які додають продукту натурального вигляду.

«Фальсифікат можна визначити лише за ціною, – говорить експертка. – Потрібно розуміти, що чим дешевший товар, тим менше там натурального продукту. Ще варто звертати увагу на маркування, бо, наприклад, замість твердого сиру можна купити молоковмісний продукт».

Тож, якщо ви бачите масло, яке коштує 35 грн, – це фальсифікат. Адже на 1 кг якісного масла треба витратити 22-25 літрів молока. Відповідно пачка вагою 200 грамів має коштувати щонайменше 45 грн.

Читайте також: Закон мав би захистити. Як франківцям вберегтися від неякісних харчів (ФОТО)

Також Владислава Миронова радить купувати товари виключно лише у магазинах, де принаймні видають чек. Бо ж якщо купили неякісний товар і на те є офіційне підтвердження, то можна звертатися до Держпродспоживслужби зі скаргою.

Що називалося маслом

Експеримент з маслом проводили у чотирьох містах: Сумах, Черкасах, Новій Одесі, що в Миколаївській області, та в Калуші. Магазини, в яких відбирали зразки, радили місцеві.

«Наскільки я зрозуміла, наша область потрапила в цей проєкт, бо в нас раніше вже виявляли фальсифікат, – розповідає кореспондентка ТСН Алла Пасс. – Мені дозволили самій обрати місто для перевірки. Була лише єдина умова – це не мав бути обласний центр. Верховина, Косів, Городенка – далеко. Нам же треба було зробити все швидко, бо експерти вранці приїжджали, а ввечері поверталися до Києва. Про Надвірну я чомусь навіть не подумала, а в Галичі немає великих магазинів. Так ми опинилися в Калуші».

Читайте також: У Калуші продають фальсифікат масла від франківського молзаводу

У кожному місті журналісти спершу опитували перехожих, в яких магазинах вони купують масло і якій торговій марці довіряють. Усе це знімали на камеру, а експерти вели пряму трансляцію на сторінці «Громадський контроль захисту прав споживачів» у Facebook.

«Наприклад, ми приїхали в Калуш, вийшли з машини і стоїмо чекаємо, бо в іншій області експеримент уже почався. Коли ж вони закінчили зйомки, ми почали, – каже Алла Пасс. – Перше, що питали в людей, в які магазини вони радять піти. Друге – де стикалися з проблемами при купівлі масла. Але не питали, що вони думають про ту чи іншу торгову марку. При цьому всі, як один, хвалили франківський молокозавод. Жодного слова критики не прозвучало».

За словами Алли, після того, як сюжет вийшов в ефір, багато людей почали запитувати, чому на експертизу не потрапили зразки масла відомих брендів.

«Ми брали все, що в той момент було на прилавку. Принаймні те, що маслом називалося, – пояснює журналістка. – Брали по три пачки кожного виду, при цьому звіряли дату випуску й номер партії. Потім усе це пакували у спеціальні пакети і складали в холодильник».

Вже у Києві масло кодували, тобто замість торгової марки та назви присвоювали спеціальний номер. Це робили для того, аби працівники лабораторії не знали, яке саме масло перевіряють. По 77 зразків віддали у дві різні незалежні сертифіковані лабораторії – Центральну випробувальну державну лабораторію Держпродспоживслужби у Київській області та ДП «Укрметртестстандарт». Ще 77 пачок залишились у експертів «Громадського контролю» – як контрольні зразки.

Що цікаво, ще до того, як масло, яке відібрали в Калуші, потрапило на експертизу, Аллі Пасс один із виробників пропонував хабар.

«Сума мені не називалася, – каже журналістка. – Мене просто запитали, скільки я хочу, аби масло певного виробника не потрапило на експертизу. Було два дзвінки – в той день, коли ми відібрали зразки, і наступний. Я не буду називати виробника, бо до мене зверталися через посередників, телефонували мої знайомі».

Експертиза тривала три тижні. Серед 77 відібраних зразків 16 виявилися фальсифікатом масла. У п’яти продуктах, яке називає маслом «Івано-Франківський міськ­молокозавод», виявили приблизно 50 % домішків. Інше ж франківське підприємство – ТОВ «Наш продукт» – додало до вершків третину невідомо чого.

Паперів нема

Після того, як сюжет про фальсифіковане масло вийшов в ефір, здійнявся неабиякий крик у соц­мережах. Франківці розділилися на дві категорії. Одні взялися захищати «Івано-Франківський міськмолокозавод», мовляв, то інспекцію наслали вороги. Інші обурювались, що їх труять.

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків теж не промовчав, але з запізненням. У вівторок, 28 січня, на оперативній нараді він вирішив дати доручення Держпродспоживслужбі повторно перевірити міськмолокозавод. Щоправда, представників служби на оперативці не було, бо міськвиконкому вони не підпорядковуються. Дивно, що мер про це не знав.

«Я розумію, що може бути різне, – сказав Марцінків. – І, даруйте, мені віри «1+1» немає. Після виборів… Я все пригадую сюжет про Петра Шкутяка, коли були вибори до Верховної Ради, тому їм не вірю. Але є тривожні дзвінки. Тому треба звернутися офіційно у відповідну інстанцію на предмет якості продукції. Бо вони (молокозавод – ред.) виграють багато тендерів».

Наразі до управління Держ­продспоживслужби в Івано-Франківській області не надходило жодних офіційних звернень. А поки нема звернення, то нема й підстав для позапланової перевірки.

«Ми чекаємо, поки Держпродспоживслужба у Київській області надішле нам результати дослідження, яке було проведене в рамках проєкту «Стоп фальсифікат», – каже перший заступник начальника управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Микола Сендецький. – Коли матимемо на руках усі висновки, тоді зможемо вживати певних заходів щодо операторів ринку, які розповсюджують фальсифікат».

А стосовно тендерів мер не помилився. Лише в січні цього року «Івано-Франківський міськ­молокозавод» отримав замовлення на 338 068 грн. За ці гроші буде поставляти вершкове масло та сир кисломолочний у заклади освіти Бурштина, а молоко та сметану – в дитсадок № 2 міста Моршин. Усе це можна побачити на платформі державних закупівель Prozorro.

До теми: Сир з Дубового Кута. Як на овечій фермі на Долинщині роблять бринзу і рокфор (ФОТО)

Крім того, міськмолокозавод має намір укласти договір на поставку сиру вартістю 359 900 грн із відділом освіти Золочівської РДА Львівської області та на 26 400 грн – з відділом освіти, молоді і спорту Бережанської міськради. Також підприємство хоче підписати договір на поставку молока у Прикарпатський військово-спортивний ліцей-інтернат на суму 222 299 грн з та в заклади освіти Галицького району за 172 314 грн.

А ще «Івано-Франківський міськмолокозавод» виграв тендер вартістю 1 040 000 на поставку сиру кисломолочного в заклади освіти Івано-Франківська. Однак 28 січня тендерний комітет своє рішення скасував. Аргументували це тим, що підприємство не надало необхідних документів.

Тим часом «Івано-Франківським міськмолокозаводом» зацікавилась чернівецька прокуратура.

«Мій колега Олег Тудан з’ясував, що малюки в чернівецьких садках мусять за рік з’їсти 23 тонни цієї невідомо з чого зробленої суміші, – розповіла журналістка ТСН Наталія Ярмола. – Та й це ще не все. У міській раді, як виявилося, знали про неякісну продукцію франківського заводу ще до нашого дослідження. У грудні минулого року СБУ і Держпродспоживслужба передали чиновникам результати експертизи. У ній докази, що сир кисломолочний містить немолочні жири, а в молоці з того заводу взагалі знайшли кишкову паличку. Але причин розірвати мільйонні контракти у міськраді не знайшли».

Керівництво міськмолокозаводу наразі звинувачення у свій бік не коментує. «Репортер» звернувся на підприємство з офіційним запитом надати копії товаросупровідних документів на харчову продукцію, яку виготовляють на підприємстві. Чекаємо відповіді.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.