Ще у 2014 році в Івано-Франківську був розроблений План дій сталого енергетичного розвитку.
Власне, в цьому документі прописали пріоритетні заходи, які б допомогли до 2020 року скоротити викиди вуглекислого газу на 20 %. Такого результату планують досягти за рахунок зменшення споживання енергоресурсів. Відповідно, в першу чергу треба модернізувати та провести реконструкцію теплових мереж, залучивши кошти міжнародних фінансових організацій.
«На сьогодні в нас є кілька проєктів, які реалізуються за кредитні та грантові кошти, – розповідає начальниця управління залучення інвестицій міського департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Олена Іванів. – Зокрема, проєкт «Реконструкція та модернізація централізованого теплопостачання міста Івано-Франківська» втілюється спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Шведським агентством міжнародного розвитку Sida. Це комплексний проєкт, який передбачає модернізацію всієї гілки теплопостачання».
Згідно з умовами договорів, «Теплокомуненерго» отримало 7,2 млн євро кредиту, а також грант на 3,6 млн. Частину коштів мали витратити на модернізацію котелень, частину на реконструкцію мереж, а частину – на облаштування 160 індивідуальних теплових пунктів (ІТП) з погодним регулюванням.
Відтак, у рамках проєкту у котельні на вулиці Тролейбусній встановили котел на біопаливі потужністю 4 МВт. У котельні на Військових Ветеранів поставили чотири газові котли із загальною потужністю 8 МВт. На вулиці Медичній – два газові та один котел на біопаливі. Нині модернізують котельню на Довгій. Працівники французької фірми Enertex встановлюють там сучасний газовий котел потужністю 9 МВт.
Крім того, до кінця серпня «Теплокомуненерго» планує завершити реконструкцію магістральної теплової мережі на вулиці Стуса.
«Наразі підприємство проводить оцінку тендерних пропозицій по контракту щодо встановлення котла потужністю 3 МВт, що працюватиме на альтернативних видах палива в котельні на вулиці Дорошенка, – каже Олена Іванів. – Щодо встановлення ІТП, то був проведений двостадійний тендер, результати якого зараз на погодженні в ЄБРР. Планується, що до кінця року ми отримаємо погодження, укладемо контракти, а вже у 2020-му ці теплові пункти будуть встановлені».
Останнім етапом проєкту стане демонтаж нинішніх теплових мереж і прокладання нового трубопроводу в районі вулиць Дорошенка і Тролейбусної. Чотиритрубну систему теплопостачання планують замінити на двотрубну.
Ще один проєкт, який нині впроваджується у Франківську – «Підвищення енергоефективності об’єктів бюджетної сфери».
Ще у 2016 році місто підписало кредитний і грантовий договори з Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO). Співпраця передбачала проведення енергозберігаючих заходів у 51 бюджетному закладі міста. Зокрема, у школах і садках із високим споживанням енергоносіїв.
На реалізацію першого етапу проєкту витратили 1,55 млн євро. Мільйон – це кредитні кошти NEFCO, 470 тис євро – грант від Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (Фонд E5P), а 80 тис євро – кошти з міського бюджету.
На сьогодні перший етап практично завершений, але…
«На першому етапі ми планували охопити 13 будівель, але грошей вистачило лише на сім закладів, – каже Олена Іванів. – Справа в тому, що від розроблення техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) до реального впровадження проєкту пройшов час – зросли ціни на матеріали, підвищилися зарплати. Довелося робити перерахунок, погоджувати його з донорами. Адже ми розуміємо, що кредитні й грантові кошти виділяються з розрахунком, що проєкт буде самоокупний».
Під програму енергозбереження потрапили дитячі садки: № 16 «Сонечко» (вулиця Короля Данила), № 18 «Зернятко» (Івана Павла ІІ), № 33 «Кристалик» (Вовчинецька), № 23 «Дударик» (Сухомлинського), № 36 «Віночок» (Целевича) та № 4 «Калинова сопілка» (Вовчинецька), а також навчально-реабілітаційний центр на Хоткевича, 52а.
«У всіх закладах встановленні ІТП з погодним регулюванням, – розповідає Олена Іванів. – Це означає, що споживання тепла знизиться як мінімум на 15 %. Адже ІТП братиме з центральної тепломережі стільки теплової енергії, скільки необхідно при конкретній температурі зовнішнього повітря. Також проведена тепломодернізація об’єктів – заміна вікон і вхідних дверей, утеплення фасадів, дахів, підвальних приміщень. Як показала практика, якщо проводити заходи з енергозбереження, то їх треба робити комплексно».
Передбачається, що загальний економічний ефект після впровадження заходів першого етапу складатиме близько 137,8 тис євро в перший рік повноцінної роботи.
На другому етапі місто запланувало утеплити 18 закладів освіти – 13 дитсадків і п’ять шкіл.
«Зараз проводиться оцінка тендерних пропозицій учасників, – говорить Іванів. – Загалом на 18 об’єктів сформовано 12 контрактів, очікувана вартість яких понад 6 млн євро. Відповідно 4 млн євро – це кредит NEFCO, 1,97 млн євро – сума гранту, і так само 80 тис євро буде виділено з міського бюджету».
Після завершення проєкту заклади зобов’яжуть щоденно вносити дані, скільки вони спожили світла та газу. Такий енергомоніторинг покаже, скільки грошей реально вдається економити.
Та навіть без того зрозуміло, що заходи економії рано чи пізно будуть виправдані. Тим більше, якщо тарифи щороку ростуть.
Газета «Репортер» з 1 липня по 30 листопада 2019 року бере участь у проєкті «Просування реформ в регіони» за сприяння Європейського Союзу, який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та «Європейською правдою». Окремі думки, висловлені у статтях, підготовлених в рамках проекту, є особистою позицією авторів газети і жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу.
Comments are closed.