У Франківську планують створити спецзаклад, куди зможуть привозити людей у стані сильного алкогольного сп’яніння. Запустити його планують вже у жовтні цього року. Зараз таких «пацієнтів» швидкою везуть у центральну міську лікарню та лікарню № 1.
А сусідство з п’яницями, іноді буйними, хворим аж ніяк не на користь, пише “Репортер”.
Фото зі сторінки Муніципальної інспекції Івано-Франківськ
Відділення для безпорадних
Про те, щоб зробити у Франківську своєрідний витверезник, говорили ще два роки тому. І лише зараз воно зрушилося з місця. Приміщення зроблять у цоколі Будинку нічного перебування, що на Млинарській, 2, а звідти усіх переселять на перший поверх. Тут уже повним ходом йдуть ремонтні роботи. До речі, свого часу витверезник був саме у цій будівлі.
Натомість, директор закладу Іван Боберський наполягає на тому, що якраз витверезником новий спецзаклад називати не можна, бо вони скасовані в Україні ще у 2000 році. І витверезники були незаконними, адже їх визнали порушенням прав людини.
«Це буде будинок нічного передування з відділенням або центром для осіб, які перебувають у безпорадному стані, – зазначає Боберський. – Часто під час соціального патрулювання наші працівники виявляють людей, що напилися і лежать майже без ознак життя. Викликаємо швидку. Раніше везли у наркодиспансер, які зараз закриті. Їх везуть у лікарню, а там вони бушують. Тому такий заклад вкрай потрібен».
Штатного розпису ще немає, але працюватиме він як стаціонарний медичний пост, тобто медики там будуть. Також планується, що мають бути представники муніципальної інспекції, аби слідкували за порядком.
Футбольний арбітр Іван Бондар насудив на рубрику “людина тижня”
Ремонтні роботи збираються завершити до жовтня, а тоді вже приймати «клієнтів». На ремонт виділили близько 800 тисяч гривень.
За словами Івана Боберського, це питання давно на часі, тож йде до логічного завершення, але тільки в Івано-Франківську, а має вирішуватись на державному рівні.
Не надто приємна робота
Приводити до тями п’яних щодня доводиться патрулям муніципальної інспекції.
«За минулий тиждень надали домедичну допомогу 32 особам, які були у стані сильного алкогольного сп’яніння, – говорить заступник директора інспекції Юрій Титоренко. – Трьох із них забрала швидка. Решта своїми ногами пішли. Сьогодні ще нікого. Вчора – дівчина з підозрою на алкогольне чи наркотичне сп’яніння. Самі не могли привести її до тями, то теж викликали швидку».
Таких «клієнтів» працівники інспекції часто знаходять на вокзалі, в центрі міста, рідше в парку Шевченка.
«В середньому може бути до десяти випадків у п’ятницю чи суботу, – додає Титоренко. – Десь валяються, сплять. Це і приїжджі, і місцеві, і безхатьки».
За його словами, на швидкій муніципалів вже добре знають. І коли ті телефонують, каже, то медики не завжди приїжджають швидко. Звісно, робота не надто приємна ні їм, ні швидкій, особливо коли «постійні гості» привокзального скверу обпиваються сурогатом.
За минулий рік муніципали вилучили й вилили до 200 літрів сумнівного алкоголю. Зараз виявляють менше. Титоренко каже, створили їм такі умови, що ті торгаші працюють як наркоділки. Не носять з собою, а роблять закладки. Отримують гроші та кажуть, де забрати.
Також його працівники цілодобово чергують у лікарнях міста. Якраз там, куди привозять п’яних. Часто їх там доводиться заспокоювати, бо медики не можуть дати ради. На днях навіть мусили викликати патрульних.
Реєструють за номерами
За словами завідуючої відділення екстреної невідкладної медичної допомоги центральної міської лікарні Олени Хабер, на Мазепи почали приймати осіб у стані сильного алкогольного сп’яніння з кінця жовтня 2018 року.
До того, за її словами, п’яниць приймав наркодиспансер. Там було приміщення, спеціально навчені люди, які могли втихомирити п’яних, надати їм медичну допомогу. Нині, каже, наркодиспансер приймає тих, які свідомо йдуть «прокапатися», аби зняти алкогольну інтоксикацію. Ця послуга там платна.
Горам бракує лікарів. Один день з життя й роботи фельдшерки з Верховини (ФОТО)
«У нас з жовтня 2018 року таких осіб було 1175, – говорить Олена Хабер. – За два місяці 2018 – 128, за весь 2019 – 763, цьогоріч, станом на 21 липня – рівно 400. Це в середньому 60-65 на місяць. Але ми щодня не приймаємо – день ми, а день на Матейки».
Більше таких «пацієнтів» на різні свята – державні чи релігійні. За ніч може бути по 10-15 людей. Багато навіть імен не називають, тож їх реєструють за номерами.
«Є такі постійні клієнти, що й тричі на добу привозять, – зітхає пані Олена. – Він у нас відіспався, пішов ще горілки випив, впав і швидка знову привезла. Потім знову. Часто привозять, коли холодна пора року, аби не замерзли. У нас нема спеціального приміщення. Мусимо ставили на носилки, тапчани. Де могли, там і клали. В загальні палати не можна, бо там хворі, а вони не мусять страждати через алкоголіків».
Лікарка розповідає, що працювати з ними неможливо. Постійні крики, матюки, а інколи могли вдарити медперсонал. Одній санітарці зламали палець, а іншу так штовхнули, що були сильні синці. Кілька разів були бійки з охоронцями, тож доводилося викликати поліцію.
«Трощать меблі, не доходять до туалету й гадять, де попало, що наші санітарочки це все мусять мити й прибирати, – розповідає лікарка. – Пробували одному робити кардіограму, бо скаржився на біль в грудях, а він пообривав дроти до кардіографа. А це півтори тисячі гривень. Ніхто не відшкодував».
Олена Хабер переконана, на такі випадки в місті повинен бути окремий заклад. Каже, часто ті, хто до них потрапляє, не потребують особливої допомоги медиків. Їм просто треба дати проспатися, і то явно не в лікарні.
Comments are closed.