Газета Люди Фото

Коли бізнес зеленіє. Як Роман Федин “підсаджує” прикарпатців на руколу та спаржу (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
«Мікс салатів заправляємо добрим соусом, який готується дуже легко: «Американська гірчиця» від «Торчин», трошки меду та оливкової олії. Він виходить солодкавий, і його люблять їсти діти. Ще до того салату помідорку чері, бо вона теж солодка», – радить франківець Роман Федин.

Кілька років тому він зайнявся вирощуванням різної зелені, а в часи карантину «підсадив» на салати, руколу та спаржу й чимало прикарпатців, пише Репортер.

Домашній аграрний інститут

Роман Федин за фахом економіст. Але якось назбирав трохи грошей і подумав, а чому б не зайнятися чимось корисним, що потрібно людям і на що є попит?

Так і облаштував у себе вдома теплицю-термос. Збудував її зі спеціальним освітленням, яке давало потрібний спектр і тепло для росту різної зелені. Про той період нині згадує з посмішкою. Мовляв, молодий, без досвіду. Діти маленькі, дружина, а він у тій теплиці з ранку до ночі.

Сміється, що пройшов свій аграрний інститут за чотири роки. Вчився поступово й часто на своїх помилках.

«Було багато нюансів – виростив не ту продукцію, не те насіння посадив, не те зійшло, – розказує Роман. – Усе було нове і складне. От, приходить травень, і з’являється капустяна міль, яка з’їдає все! Потім пересуха, коли в теплиці палить і зелень перегорає. Потім настає період, коли день меншає, а рослині треба 12 годин світла. Усе треба було враховувати й контролювати».

Сировар із Чесників. Як у прикарпатському селі роблять сир не гірше за швейцарців (ФОТО)

Лише десь на четвертий рік Роман почав виходити в якісь маленькі фінансові плюси. Потім, каже, об’єму його виробництва не ставало для замовлень, тому почав спів­працювати з великими українсь­кими фірмами. Адже в них більші ресурси, й люди професійно займаються вирощуванням зелені. Переважно такі господарст­ва є на Львівщині, але замовляє різну зелень й на Прикарпатті.

Примхлива рукола

За словами Романа, у наших умовах виростити багато видів зелені важко, бо деякі види дуже капризні. Наприклад, базилік хоче багато тепла, а рукола – багато сонця. Спаржа – специфічна й дуже дорога. Кожен продукт своєрідний.

«Зараз такий період, що росте все і у всіх – на городах і теплицях, – пояснює Роман Федин. – Травень-червень, трохи липня – пік росту. Вже у серпні починається засуха».

Каже, що у нас нема виробників, які можуть давати цю продукцію цілий рік. Одиниці вирощують до листопада. Більшість після серпня закінчують свою діяльність. А далі на ринки йде імпорт – з Італії та Іспанії.

«Наш виробник не може себе забезпечити, бо у нас не той клімат, аби воно росло цілий рік, – говорить Роман. – Є теплиці, які цілорічно дають продукцію, але все одно взимку такого росту нема».

Каже, у своїй теплиці не один КамАЗ дров спалив, аби її обігріти та виростити примхливу руколу. Як лише не старався, чим не грів і не світив, а вона не хотіла рости.

«Раз взимку на вулиці було мінус 17, а у мене в теплиці плюс 25. Ґрунт прогрітий до 16 градусів, і рукола пішла в стеб­ло, – розказує Федин. – Вона хоче великий світловий день. Пам’ятаю це, бо вклав тоді багато зусиль і ресурсів».

Наприклад, листя салату від насіння виростає за 40-60 днів. Залежно він сезону.Навіть якщо порівнювати з Львівщиною, то там зелених господарств більше, бо умови придатніші. На Прикарпатті ж клімат суворіший. Добре росте й на Закарпатті, але там часто бувають погодні негаразди.

Позитив карантину

До карантину Роман постачав зелень у ресторани міста. Але раптом усе позакривалося.

Зізнається, що на початках було геть кепсько. Продукції багато, вона швидко псується, що робити?

«Спершу я був банкрот, – зітхає чоловік. – Але потім до знайомих, до друзів, до кумів, до братів, а далі потрохи вийшли на Safe FOP Galacia (спільнота, яка згуртувала малих підприємців, аби в мережі Facebook продавали свою продукцію з доставкою додому). Люди хочуть їсти і замовляють. Започаткували свою інтернет сторінку «Green mix», і так воно трохи зрушилося».

Нині Роман філософствує й шукає в карантині плюси, адже зараз його продукцію знають і замовляють додому звичайні франківці, а не лише ресторани.

Сміється, що так підсаджує їх на здорове харчування. Ще й рецепти підказує, а часто сам випитує у клієнтів, що вони люблять готувати.

«А готують різне. Соуси песто роблять з базиліка, різні салати, – говорить Роман Федин. – Я люблю такий: кинути пару помідорок чері, базиліку, сиру фета й заправити оливковою олією та бальзамічним кремом – все, смакота!».

Зараз, каже, у франківців у топі спаржа. Перша, яка з’явилась на Прикарпатті, – від Романа. Спаржа франківцям полюбилася, беруть її постійно.

«Її можна готувати на грилі, але перед тим кілька хвилин відварити, – радить Роман. – Можна додавати різні спеції, хто які любить. І маєте гарний хрусткий, корисний, зелений смаколик».

Усі його рідні також дуже люблять зелень, навіть діти.

«Знаєте, я інколи забуваю, чим займаюсь, – посміхається Роман Федин. – Як кажуть чоботар, без чобіт. Деколи хочеться щось з’їсти, а я забуваю, що в мене є зелень. З неї можна приготувати безліч страв. Хто любить м’ясо, то можна підтушити трошки курки й зробити теплий салат. Можна додати телятини чи печінки – і ти маєш дійсно смачну й корисну страву».

Та й таке – смачного.

Авторка: Світлана Лелик
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні