31 березня в Україні відбудуться вибори Президента. Це означає, що в цей день кожен свідомий українець має прийти на дільницю, отримати бюлетень і зробити свій вибір.
Але спочатку варто перевірити, чи є ваше прізвище у списку виборців. Розповідаємо, як це зробити і як діяти, якщо раптом виникли труднощі з голосуванням.
Знайти себе у реєстрі
До реєстру виборців потрапляють усі повнолітні громадяни України, які мають право голосу. Не пізніше ніж за п’ять днів до дня виборів на вашу адресу за місцем реєстрації має прийти іменне запрошення. У ньому також будуть зазначені час і місце голосування. Але перевірити, чи ви є у списку виборців, бажано завчасно. Це можна зробити двома способами.
«Перевірити свої персональні дані можна в «Особистому кабінеті виборця» на сайті Державного реєстру (drv.gov.ua), – розповідає керівниця відділу ведення державного реєстру виборців (ВВДРВ) виконкому Івано-Франківської міської ради Христина Дзюбак. – Але спершу треба заповнити реєстраційну форму, ввівши свої персональні дані. Потім обрати меню «Перевірити дані у Реєстрі» та натиснути «Відправити». Відповідь на запит буде надіслана на електрону пошту».
Кількість запитів обмежена – лише один протягом доби. І заповняти форму треба дуже уважно. Адже при помилці у прізвищі, імені, по батькові чи даті народження вам прийде відповідь «Відсутній в реєстрі».
А той, хто з технікою не дружить, може звернутися в дільничну виборчу комісію за місцем реєстрації та пошукати себе в попередньому списку виборців. Комісії почнуть роботу не пізніше 13 березня.
«Якщо вас у списку немає – потрібен час, щоб це виправити. Тому перевірити треба не пізніше, ніж за п’ять днів до дня виборів», – каже Христина Дзюбак.
На президентських виборах 2019 року дедлайн буде 25 березня – для першого туру.
Якщо вас немає у списку виборців, треба звернутись у ВВДРВ і написати там відповідну заяву. Як правило ВВДРВ працюють при РДА і міських радах міст обласного значення. Адреси й контакти можна знайти на сайті Держреєстру. У Франківську відділ розташований на першому поверсі Білої хати – вхід від міської ради.
Також, відповідно до статті 274 Кодексу адміністративного судочинства, якщо вас немає у списку виборців, ви маєте право звернутися до суду. Суд розглядає позовні заяви, подані не пізніше дводенного строку до дня голосування. Останнім днем, коли подається такий позов, є 29 березня. Рішення суду виконується негайно.
Можна без прописки
Люди, які не мають постійного місця проживання, тобто прописки, також можуть голосувати. Найпростіше у такому разі – звернутися до соціальної служби при департаменті соцзахисту або знову ж таки – до місцевого ВВДРВ.
Інша справа, якщо ви не можете голосувати за місцем реєстрації. Тут є два варіанти. Перший – постійна зміна виборчої адреси разом зі зміною прописки. Другий – тимчасова зміна місця голосування без зміни виборчої адреси. Тоді вас включать до списку виборців лише на один раз на відповідній дільниці.
«Якщо, наприклад, вам треба буде проголосувати не за місцем прописки і у першому, і у другому турі президентських виборів, то доведеться двічі тимчасово змінювати місце голосування, – пояснює Христина Дзюбак. – Не пізніше, ніж за п’ять днів до дня голосування виборець має особисто подати заяву про тимчасову зміну місця голосування у відділ ведення держреєстру виборців, вказати дільницю, на якій бажає проголосувати. Для цього треба мати паспорт і документи, які підтверджують необхідність зміни місця голосування».
Підійде довідка з місця роботи чи навчання, документ, що підтверджує право власності або оренди на житло. Якщо подорожуєте – показуйте проїзні документи, путівку в санаторій тощо.
За схожим принципом голосуватимуть вимушені переселенці із Донбасу та Криму. Однак їм не потрібні документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їхнього голосування. Треба лише взяти паспорт, піти у будь-який ВВДРВ на підконтрольній Україні території і написати відповідну заяву. Але це треба зробити до 25 березня.
У Росії не голосують
Той, хто під час виборів опиниться за кордоном, також зможе проголосувати. Але для цього теж потрібно подати заяву до ВВДРВ за місцем реєстрації. Вказати країну і дільницю, де збираєтесь голосувати. Тоді вас включать до списку виборців на відповідній закордонній виборчій дільниці. Але цей варіант підходить лише тим, хто їде на нетривалий період.
«Заяви на тимчасову зміну виборчої адреси закордонними українськими дипломатичними установами не приймаються, – наголошує Христина Дзюбак. – Тобто, щоб проголосувати за межами України, необхідно подати заяву в Україні. В день голосування особисто прибути на відповідну закордонну виборчу дільницю та мати при собі закордонний, дипломатичний або службовий паспорт».
Автоматично до списків виборців на закордонних дільницях потрапляють українці, які стали на консульський облік і вже відносяться до цієї закордонної виборчої дільниці.
Щоправда, українці, які нині живуть у Росії, проголосувати не зможуть. П’ять дільниць для голосування – у Москві, Санкт-Петербурзі, Ростові-на-Дону, Єкатеринбурзі та Новосибірську – закриті. Їх перенесли до посольств України у Грузії, Казахстані та Фінляндії.
Опора застерігає
«Отримати виборчий бюлетень на своїй дільниці можна буде з паспортом або ж з тимчасовим посвідченням громадянина України. Лише військові строкової служби можуть голосувати з військовим квитком», – каже координатор мережі громадського спостереження ОПОРА в Івано-Франківській області Іван Маруняк.
За його словами, вже були випадки, коли виникали непорозуміння між виборцями і членами виборчої комісії, якщо ті відмовлялися видати бюлетень на підставі закордонного паспорта. Тому треба пам’ятати – закордонний паспорт є підставою для голосування лише на закордонній виборчій дільниці.
«Не варто спонукати членів ДВК до видачі бюлетеня без пред’явлення передбачених законом документів, – говорить Маруняк. – Адже в такий спосіб виборець спонукає до вчинення злочину».
Також не можна знищувати виборчі бюлетені чи виносити їх за межі приміщення для голосування. Заборонено й голосувати «за брата, свата чи сусіда».
«За отримання виборчого бюлетеня особою, яка не має права його отримувати, штраф від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років», – пояснює наслідки Маруняк.
Окрім того, ще у 2014 році президент Петро Порошенко підписав закон, який посилює кримінальну відповідальність за підкуп виборця.
Наприклад, якщо ви погодились за хабар проголосувати за певного кандидата, вам загрожує – або штраф, або два роки обмеження волі. А той, хто пропонував хабар, має шанс потрапити до в’язниці на три роки.
Тяжким злочином також вважається вимога або вказівка службової особи, яка може вплинути на рішення виборчої комісії (від 5 до 10 років в’язниці), підробка виборчих документів (від 3 до 7 років), викрадення або приховування виборчої скриньки з бюлетенями або протоколу про підрахунок голосів виборців (від 5 до 7 років).
Comments are closed.