Минулої неділі в окрузі № 87 в Івано-Франківській області відбулися вибори до Верховної Ради. Боротьба була запекла, бо варто визнати, реально претендували на крісло нардепа аж три кандидати.
Та найцікавіше почалося тоді, коли комісії взялися рахувати бюлетені, пише «Репортер».
Соціологія та екзит-пол
Виборчий округ № 87 включає Надвірнянський район, частину Івано-Франківського та Коломийського районів. Загалом в окрузі зареєстровані 147 019 виборців. За даними ЦВК, явка становила понад 35 %.
15 березня соціологічна група «Рейтинг» опублікувала дослідження щодо суспільно-політичних настроїв на виборчому окрузі № 87. За їхніми даними, на той час лідером передвиборчих перегонів був Олександр Шевченко, який балотувався від партії «За майбутнє». Другим йшов свободівець Руслан Кошулинський, а на третьому місці – Василь Вірастюк, який подався до Верховної Ради від «Слуги народу».
Та це було до того, як Маруся Звіробій-Біленька, а вона балотувалася від «Європейської солідарності», зняла свою кандидатуру на користь Кошулинського. Свій результат це дало. Почали рости рейтинги не лише в Кошулинського, а й у Вірастюка. Тим часом Шевченко потрохи втрачав. Масла у вогонь додала ще й ситуація з «Буковелем», який працював у «червоній» зоні. Адже, за даними «Рейтингу», 35 % виборців округу вважали, що головною причиною сплеску захворюваностi на коронавiрус на Прикарпаттi є порушення карантинних обмежень на гірськолижному курорті. Ну а те, що Олександр Шевченко є співзасновником «Буковелю», ні для кого не секрет. Тож перед виборами різниця у рейтингах між трьома кандидатами була у межах статистичної похибки.
Ввечері 28 березня, після закриття дільниць, «Рейтинг» опублікував свіжі цифри. Вони опитали 3892 людини на 50 дільницях і з’ясували, що за Шевченка проголосували 32,4 % виборців, за Кошулинського – 31,6 %, а за Вірастюка – 29,4 %. При цьому помилка репрезентативності дослідження становила не більше 1,8 %.
Результати паралельного підрахунку голосів на своїй сторінці у Facebook оприлюднив й міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. За його даними, Шевченко набрав 15 709 голосів, Василь Вірастюк – 15 542, а Руслан Кошулинський – 14 453.
Шевченко заявив, що за підрахунком 100 % протоколів він отримав 15 798 голосів (30,89 %), Вірастюк – 15 606 (30,52 %). Водночас на сайті «Слуги народу» повідомили, що Вірастюк має 33,86 % і випереджає найближчого суперника на 5,65 %.
То кому ж вірити?
Ні бомби, ні кворуму
Станом на 14:00 середи, 31 березня, окружна виборча комісія опрацювала 67,52 % протоколів. Дані прийняли з 79 дільниць із 117. За офіційними підрахунками, лідирував Вірастюк. За ним Кошулинський, а Шевченко – третій.
Здавалося б, рахувати залишилось не так вже й багато і от-от ми отримаємо остаточний результат, але комісії постійно заважають працювати, наприклад, працівники поліції.
Так, приблизно о другій годині ночі 30 березня до приміщення ОВК у Надвірній зайшли поліцейські та повідомили, що отримали інформацію про замінування будівлі.
За інформацією громадського руху «Чесно», поки сапери шукали бомбу, ОВК продовжувала приймати протоколи від членів ДВК. Спостерігачі, представники кандидатів і сам Олександр Шевченко також залишились у приміщенні.
Читайте також: Вибори: гроші, горілка та бойкот. Як 100 років тому голосували у Галичині (ФОТО)
До речі, працювала комісія без голови. Бо ж за годину до «замінування» її голова Руслан Кашніков пішов геть, пославшись на погане самопочуття. З ним пішов і один з ІТ-спеціалістів.
Приблизно о 2:30 ОВК оголосила перерву, нібито для проведення санітарної обробки приміщення. Відновили роботу через годину. Попередньо проголосувавши за те, що за відсутності голови на засіданні головуватиме Артур Доронін.
О 6:00 30 березня ОВК знову оголосила перерву до 12:00, бо ж членам комісії треба було відпочити. Але опівдні до приміщення нікого не пустили, бо поліція знову проводила слідчі дії. А коли вони закінчили, то не змогли зібрати кворум. На засідання не прийшли дев’ять членів ОВК, в тому числі й голова Руслан Кашніков. Тоді Центральна виборча комісія вирішила декого замінити.
Зокрема, відбулась заміна голови виборчої комісії Руслана Кашнікова на Олексія Остроухова (партія «Голос»), а також Василя Білоуса на Олександра Єгорова (ВО «Свобода»), Дениса Жилюка на Євгена Павлусенка («Голос») та Івана Федіва на Сергія Калугіна («Слуга народу»).
Втім, достатньої кількості членів для продовження роботи так і не назбиралось.
Знову будуть вибори?
Хоч остаточних результатів голосування ще нема, ймовірно, на цьому боротьба не закінчиться. Руслан Кошулинський на своїй сторінці у Facebook вже заявив про численні порушення. Каже, є факти підкупу голосів, зафіксовані порушення на дільницях, а те, що зараз відбувається в ОВК, – «яскравий приклад грубої, незаконної боротьби за владу».
«Ми чесно провели виборчу кампанію, коли опоненти дозволяли собі брудні технології, – написав Кошулинський. – Зрештою, достатньо лише глянути на те, що відбувалося в день тиші, в сам день виборів і зараз, під час підрахунку. Вимагаємо визнати результати виборів недійсними та оголосити перевибори».
У команді Вірастюка також заявляють про численні порушення під час голосування. Йдеться про скупку голосів, підвезення людей, «каруселі» та інше. Втім, Вірастюк впевнений у своїй перемозі.
«Я звик перемагати чесно, тому зараз основне завдання – захистити наш результат, слідкуємо за підрахунком на ОВК», – заявив Вірастюк.
До речі, у середу, 31 березня на Прикарпаття прибули 15 «слуг народу», аби врятувати чесні вибори.
У свою чергу, Олександр Шевченко на фоні десятка образів записав відеозвернення до президента Володимира Зеленського. Він звинуватив представників партії «Слуга народу» у намаганні сфальсифікувати волевиявлення людей і попросив допомоги.
«Пане президенте, знаю вас дуже багато років як чесну, правдиву, неупереджену та співчутливу людину, – звернувся до Зеленського Шевченко. – Я прошу повпливати на представників вашої команди – партії «Слуга народу», яка фактично заблокувала роботу окружної виборчої комісії на виборчому окрузі № 87. Я вас прошу проявити співчуття до тих людей, які вже другу добу стоять на вулиці, мерзнуть, недоїдають і навіть не мають можливості сходити до туалету. Залишилось здати протоколи лише з 33 ДВК, і люди спокійно поїдуть до своїх родин. Я вірю, що справедливість є. І хай допоможе Господь Бог нам всім прийняти правильне рішення. Який буде результат виборів, я знаю. Але, будь ласка, допоможіть розблокувати роботу окружної виборчої комісії. В нашій країні ви є гарантом демократії та справедливості».
Ну що ж, чекаємо що відповість на це Зеленський. А ще чекаємо на остаточний результат виборів та судові позови. Очевидно, попереду ще багато цікавого.
Авторка: Ірина Гаврилюк
Ілюстрації: depositphotos.com
Comments are closed.