Гроші Політика Статті

Газ вибухає протестом. Хто на Прикарпатті виступає за зниження тарифів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Днями біля «Івано-Франківськгазу» зібрався мітинг проти підвищення ціни на газ та його транспортування. Такі ж акції відбулися в інших містах області, звісно ж, не обійшлося без перекривання доріг.

Хто збирав людей і чи матимуть ці пікети результат, розбирався «Репортер».

Платіжки більші за пенсії

Правду кажучи, у Франківську на протест прийшло небагато людей, і в основному то були пенсіонери. Кажуть, через високі комунальні тарифи грошей на їжу та ліки не вистачає.

«От я лишуся голодна, якщо заплачу за газ за минулий місяць, – скаржиться франківчанка Галина Сабадаш. – Пенсія в мене 3005 грн. Нагоріло 130 кубів. То це тисячу гривень треба віддати лише за газ, навіть більше. А жити за що? А ліки? Пан Зеленський обіцяв, що епоха бідності при ньому закінчиться. І де ж та епоха бідності кінчилася?».

Ціна газу й справді зростає майже щомісяця. У січні тариф для побутових споживачів «Івано-Франківськгаззбуту» зріс до 9,89 гривень за метр кубічний. Вартість доставки блакитного палива теж виросла – 2,29 грн за кубометр.

Наприклад, Любов Гуращак, яка теж була на мітингу, мешкає у двокімнатній квартирі. Стверд­жує, що за комуналку платить понад 3000 грн, а пенсія – 2200.

«Тут ковід, а вони тягнуть з нас останнє, шкіру хочуть здерти, – нарікає жінка. – Та пора вже схаменутися, ми ж люди! Ми звичайні пенсіонери, які своє відпрацювали. Ми заслуговуємо на більшу пенсію, ніж нам дали. Як прожити за 2000 і заплатити їм оці суми?».

До теми: На Прикарпатті пропонують залишити тариф на розподіл газу на рівні минулорічного

Протестувальники хотіли поговорити про це з керівництвом «Івано-Франківськгазу», але на прохідній їм сказали, що ані директора, ані його заступника на місці немає – через карантин вони працюють дистанційно. Тоді люди пообіцяли приходити щопонеділка об 11.00, а далі рушили до Білої хати. Але і там їм ні з ким поговорити не вдалося.

Водночас мер Івано-Франківська Руслан Марцінків підтримав протестувальників. Він анонсував збір підписів за скасування підвищених тарифів за комунальні послуги.

«Ми починаємо з нашою командою «Свободи», командою Марцінківа, збір підписів на Viber, у Facebook та в наших наметах, – повідомив міський голова. – А після локдауну готуємо акцію протесту, щоб висловити свою позицію… Вважаю це неправильним, коли тарифи зростають в рази. Сьогодні люди ледь виживають».

Він закликав людей ставити підписи «за відміну драконівських тарифів» і нагадав, що Івано-Франківська міська рада однією з перших звернулась до уряду та Президента України щодо підняття тарифів на транспортування газу.

Та якщо у Франківську мітингувальники обмежилися відвідинами владних кабінетів, то по області діяли рішучіше. Так, у Тисмениці та Надвірній люди, обурені високими тарифами, пікетували адмінбудівлю й газконтору. А у Снятині, Долині,  а також у Старих Кривотулах, Ямниці, Голині та Креховичах перекривали дороги.

Схожі акції відбулися у Чернівецькій, Херсонській, Харківській, Полтавській областях, а також у Миколаєві та Кривому Розі.

Кажуть, могли й зекономити

Начальниця відділу продажів фізичним особам ТОВ Івано-Франківськгаззбут Леся Хараїм каже, що вартість газу з врахуванням доставки до кордону України станом на 24 грудня становить 9022,54 грн за тисячу кубометрів. За її словами, до цієї суми ще треба додати вартість транспортування магістральними газопроводами – 176 грн, закачку в газосховища –37 грн, і націнку постачальника, що необхідна для підтримки роботи мережі відділень, кол-центру, онлайн сервісів, друку та доставки рахунків за газ. Звідси й тариф – 9,89 грн за куб.

«На жаль, можливості прид­бання українського газу за ринковими цінами штучно обмежені, – говорить Леся Хараїм. – На сьогоднішній день продаж ресурсу, який видобувається державними компаніями, відбувається непрозоро. Тому наша компанія змушена орієнтуватися не на вітчизняний ресурс, а закуповувати газ лише у надійних європейських постачальників, щоб гарантувати постачання всім своїм клієнтам і не залишити їх без тепла в зимовий період».

До теми: В «Івано-Франківськгазі» пояснили, чому підняли ціну за доставку газу

Про збільшення тарифів через підвищення оптових цін говорить і заступник начальника департаменту з енергоефективності НАК «Нафтогаз» Олексій Хабатюк.

«Ціни в першу чергу залежать від попиту та пропозиції, – пояснює Хабатюк. – Залежать і від цін на європейському ринку, з яким український ринок синхронізований. Але це, в принципі, та сама модель, яка вже п’ять років працює для юридичних осіб».

Разом з тим Олексій Хабатюк нагадує – кожен українець нині може сам обрати собі постачальника газу.

«З серпня минулого року на ринку природного газу для споживачів стало можливим обирати постачальників вільно, а не лише газзбути. Це відкрило ринок для побутових споживачів, і сьогодні кожен постачальник пропонує свою ціну», – говорить він.

Але люди, які вийшли на протест, змінювати постачальника не поспішають, адже не вірять, що вдасться зекономити.

«Поміняєш шило на мило. Нема змісту, – переконана мешканка Івано-Франківська Наталія Біланів. – Підеш до інших, а вони так само можуть підвищити. Треба, як то кажуть, їм висловлювати свій протест, аби вони розуміли, що ми не якесь там стадо баранів, що нам можна любу ціну влупити».

На думку економіста Василя Мартинюка, проблема в тому, що газові компанії недостатньо ефективно провели інформаційну роботу. Адже, уклавши договори влітку, франківці могли значно зекономити.

«В кінці літа постачальники пропонували купити газ наперед, підписати угоду наперед, – розповідає Василь Мартинюк. – Наприклад, «Нафтогаз» запропонував перейти до них, я зробив це і підписав з ними угоду. Тепер я рік платитиму за газ 4,7 – це нормально. Навіть «Івано-Франківськгаззбут» пропонував купити в них газ по 4 гривні, але це все робилося якось тихо. В результаті маємо цю кризу».

Про ринок і справедливість

Проблема дійсно є. Але вона не лише у платіжках, які, до речі, в цьому місяці більшість люду ще не бачила. Деякі експерти сходяться на тому, що «газові» протести є штучною політичною акцією. Справа в тому, що за дивним збігом протести відбулися саме тоді, коли місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) відновила свою роботу в Україні.

«Формування ринкової ціни на газ було ключовою реформою в рамках співпраці з МВФ, – каже економіст Сергій Фурса. – В результаті цієї реформи «Нафтогаз» з чорної діри українського бюд­жету, яка пожирала кілька відсотків ВВП щороку, перетворився в найбільшого платника податків. І це дозволило почати формувати конкурентний ринок газу для населення. При цьому в рамках співпраці з МВФ був запроваджений механізм субсидій, який захищав найбідніших».

Якщо реформи у газовому секторі будуть зірвані – це погіршить стосунки України з МВФ. А це бомба сповільненої дії для української економіки. З іншого боку, якщо зараз тарифи і знизять, то це не стане «перемогою». Навпаки, може обернутися кризою, девальвацією й інфляцією.

«Що отримає населення? Тимчасово платіжки стануть меншими. Тимчасово. Тому що це все вже було. В 2010-2013 роках. А потім ми заплатили за все зростанням боргу. Кризою. Девальвацією та інфляцією. Бідні знову заплатять вищу ціну. В результаті – ще один крок в бік «руского міра», – впевнений Фурса.

До теми: Комунальні тарифи: чому в Україні зросли ціни на газ, тепло та електрику

На протести відреагував і президент Володимир Зеленський. За його словами, тарифи для населення мають бути справедливими.

«Ціна на газ зростає на ринку через погодні умови та інші причини, які склалися в Європі, і ми не можемо дозволити зростання ціни для наших громадян», – заявив він під час «енергетичної» наради 11 січня. Тобто, коли минулого року ціни на газ в Україні знижувались «через погодні умови на європейському ринку», то це було справедливо. А зараз, коли ринкові ціни зростають, – ні. Напевно, на думку Зеленського, справедливо ціни мусять лише падати.

Після цього прем’єр-міністр Денис Шмигаль анонсував швидке зниження тарифів на понад 30%.

«На нараді у президента було прийнято ряд відповідних рішень. Пропонується запровадити в Україні для всіх побутових споживачів державне регулювання ціни на газ на період карантинних обмежень або до кінця опалювального сезону. Пропонована ціна – на рівні 6,99 грн за м³», – заявив Шмигаль.

Отже, початок року – чудовий. Далі буде, чекаємо.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.