Недавно звідусіль прогриміла звістка: на колишньому заводі «Позитрон» відновлюють виробництво електроніки. Але воно не зовсім так – підприємство працює там ще з 2019 року.
Зараз шукають нових працівників і планують розширюватися, пише Репортер.
Гроші з інвестицій
На декількох поверхах колишнього адмінкорпусу «Позитрону», де протягом кількох років перебувала «Галицька академія», нині працює компанія TECHTO Electronics. Це приватна інвестиція з Данії.
«У нас зараз у довгостроковій оренді три поверхи. Другий – найбільший. Але є ще два на резерв для розширення. На одному поверсі може бути складальний цех, а на інший, можливо, переїде адміністрація, – розповідає директор компанії Олег Сеник. – Ми входимо в групу компаній EKTOS. В Україні є ще одне підприємство цієї групи – в Харкові. Але там лише розробка, а ми – виробництво».
Фірма займається контрактним виробництвом електроніки. Контрактне – означає, що пристрої монтують на замовлення інших клієнтів, власних розробок не мають. Монтують на плати різні сучасні електронні компоненти.
«Ми виготовляємо контролери для різних галузей промисловості, – розповідає Олег Сеник. – Одного дня можемо робити контролер для системи подачі кормів на данській свинофермі, а іншого – контролер стовпів освітлення у пустелях Саудівської Аравії з Wi-Fi-керуванням. Є й різні вироби: такі, що можна робити по сотні, навіть тисячі в день, а є такі, що п’ять штук робимо два тижні. Це дуже складні плати вузького призначення, які вимагають тривалого монтажу й тестування».
«Тайко» збирає речі. Чому один з найбільших інвесторів Франківська згортає виробництво і що далі
Підлога знімає статичну електрику
Майстерка-координаторка Наталія Магдей-Самочко проводить «Репортеру» екскурсію двома приміщеннями, які зайняті виробництвом. Називає себе старожилом, адже працює на фірмі десь два роки.
Одне з приміщень – для збірки аксесуарів під Macbook від Apple під назвою Linedock. Запчастини виготовляють у різних частинах світу, а от фінальною збіркою, тестуванням та упакуванням займаються тут. Саме з Франківська готовий виріб потрапляє до замовника, а звідти й до клієнта.
За словами директора підприємства, у колишньому адмінкорпусі заводу зробили ремонт, щоб усе відповідало вимогам щодо виробництва електроніки. Зокрема, це стосується мікроклімату.
«Вологість має бути від 30 до 60 %. Відповідно, ми зволожуємо повітря, коли взимку включене опалення, а влітку осушуємо, бо повітря надто вологе, – говорить Олег Сеник. – А ще у нас облаштована спеціальна підлога. Вона знімає статичну електрику з тіла людини: або через спеціальні пов’язки, які одягаються на ногу, або спеціальне взуття, яке мають працівники підприємства. Бо на тілі утворюється статика – такий розряд може вбити компоненти. Ці пов’язки чи взуття є нейтральними, тобто зовсім не шкідливими для людини, але захищають електроніку».
За його словами, з початку запуску підприємства вдалося наростити виробництво, але не так, як планували. Завадив карантин, який розпочався майже одразу після відкриття. Та з літа цього року справи активізувалися, бо попит на електроніку у світі тільки зріс.
Читайте: Арматурний виселять, собак залишать. У Франківську забудують ще одну промзону
Зараз на підприємстві працюють 23 людини. Вже найближчим часом планують збільшити кількість до 30, тож набирають працівників.
«Ми шукаємо людей, які мають досвід роботи з мікроелектронікою, – каже Сеник. – Бажано сучасною, бо вона дуже відрізняється від тієї, що була 15-20 років тому. Компоненти стали компактнішими, працюють трохи по-іншому. Інші розробки та дизайн плат».
Якщо говорити про вакансії, то шукають інженера-електроніка, паяльника радіодеталей або монтажника радіоелектронної апаратури і складальників виробів.
«Знайти інженера з досвідом роботи в сучасній електроніці важко, – говорить директор. – Таких профільних виробництв у Франківську, та й на заході України, є дуже мало. Багатьох спеціалістів готуємо самі. Паяльників і монтажників знайти легше, але люди все одно не навчені працювати за сучасними міжнародними стандартами – а ми мусимо працювати суворо за ними, бо 99 % продукції йде на експорт. Але якщо людина любить електроніку і вміє паяти, то навчити її – лише питання часу».
А от на посаду складальника охочих багато, адже робота відносно проста. Потрібен тільки дуже добрий зір і здатність до одноманітності – складати сотні виробів за день.
«Нам дуже потрібні складальники, бо багато клієнтів просять не тільки виготовити електроніку, а й зібрати її корпус, – каже Олег Сеник. – Ці корпуси, як правило, надає сам клієнт, а ми їх монтуємо, додаємо кабелі, конектори, а потім остаточно упаковуємо».
Завод – у різні руки
Майже у кожного другого франківця хтось у сім’ї працював на «Позитроні». Приблизно 10 тисяч працівників та інженерів понад 20 років займалися розробками – переважно секретними – на виробничому об’єднанні «Родон».
Після розпаду СРСР завод занепав і розпався на малі підприємства, які час від часу закриваються або міняють назву. Згідно з сайтом Youcontrol, нині у приміщеннях колишнього заводу зареєстровані такі фірми як ТОВ «Х-Адванс», ТОВ «Каспер-Адванс», ТОВ «Біл і Ка» (пов’язані з деревообробкою) та «Благодійний фонд «Галицька промислова група» – власники Ярослав та Ірина Каспруки. Крім того, є багато фірм, які займаються наданням в оренду нерухомості. А сам ПАТ «Родон» зараз у стані припинення.
Нині з п’яти робочих секцій «Позитрона» в оренду здається лише п’ята – великий білий будинок, найближчий до «Метро», та адмінкорпус – перша тринадцятиповерхівка у місті.
Першу та другу секції колишнього заводу наразі перебудовують під великий торговий центр. За попередньою інформацією, там має бути багато модних крамниць, кінотеатр з мережі «Планета кіно» і фаст-фуд ресторан KFC. Закінчити його збираються до кінця 2022 року.
Колишню прохідну розібрали, за нею залишилися третя й четверта секції, які стоять пусткою та руйнуються. У Будинку культури заводу й переході до першої секції зараз розмістився ТРЦ «Велес». На місці недобудованої шостої секції – гіпермаркет «Метро».
Comments are closed.