Війна Соціум Статті

Диплом більше не “червоний”. Що отримають замість відзнаки випускники вишів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
В Україні з 1 січня міністерство освіти і науки затвердило нові формати дипломів про вищу освіту.

Замість «червоних дипломів», які скасували, українські виші будуть вказувати інформацію про успішність випускників у додатку до диплома. Також планують дозволити ВНЗ самостійно визначати вимоги до присудження такої нагороди, пише Репортер. Диплом

«Інформацію про особливі досягнення випускника заклад вищої освіти може зазначати в додатку до диплома європейського зразка в шостому розділі «Додаткова інформація». Вимоги до присудження відзнаки також визначають ЗВО самостійно», – йдеться в заяві. Відповідний наказ підписав міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Статусно, і ні

«Насправді, мета «отримати червоний дипл­ом» ніколи не була в мене не першому місці, – говорить випускник ПНУ, франківець Анд­рій Соломка. – І у працевлаштуванні він не допоміг. Принаймні, поки що роботодавцям була важлива наявність диплому і навич­ки, але ніхто досі не запитував, чи в мене диплом звичайного зразка, чи з відзнакою. Колись «червоні» дипломи ще давали їх власникам певні привілеї при працевлаштуванні, зараз же керівникам компаній важливо, щоб у них працював досвідчений колектив».

За його словами, якщо в тебе червоний диплом, але ти лише теоретик, то, скоріш за все, працевлаштуватися буде складно. Інша справа, коли людина після закінчення навчання у виші приходить на роботу з певним багажем знань, а ще вміє втілити усі ці знання на практиці. Це зараз дуже цінно, а про те, якого зразка в тебе диплом, взагалі не запитують.

«Чи може допомогти диплом з відзнакою при поступленні до аспірантури – не можу точно відповісти, оскільки не вступав туди, – каже Соломка. – Але викладачі можуть надати хороші рекомендації власникам червоних дипломів, якщо ті все ж планують продов­жувати навчання на аспірантурі. Насправді, червоний диплом було не так вже й легко отримати. Це був стимул краще готуватися до пар, краще навчатися. Але це, зрозуміло, не головний стимул. Важливо, на що з самого початку налаштований студент – отримати максимум знань чи просто диплом. Червоний диплом – це просто такий додатковий стимул, особливо в останні семестри».

Мати диплом з відзнакою, за його словами, статусно, хіба що для себе самого. Бо студенти, які хотіли добре вчитися, продовжуватимуть працювати на максимальний результат, а ті, які вступили у виш просто заради диплому, то їм байдуже. З іншого боку, це якраз втрата додаткового стимулу для студентів. Хоча, є ще стипендії, можливо й самі виші якось додатково заохочуватимуть студентів працювати на хороший результат.

Читайте: Збирачі давніх металів. Де у Франківську щонеділі збираються нумізмати (ФОТО)

«Червоний диплом не мав такої ваги, це якийсь стереотип, – каже Андрій. – Думаю, що тут справа у зміні підходу до системи освіти. Якщо раніше червоний диплом давав якісь додаткові пільги, певні переваги, то з часом, коли ці всі переваги почали зникати, він став просто відміткою про успішність. Хоча, не розумію, чого цю відмітку про успішність не можна було залишити. Можливо, згодом міністерство освіти і науки дасть якісь чіткі пояснення, навіщо було щось змінювати».

На його думку, «корочка» є пережитком минулого й певний статус водночас. Тепер, коли немає червоних дипломів, випускники вишів не матимуть, хіба що, чим потішити своїх батьків.

«Правда тут у тому, що для батьків власників червоних дипломів це також означало якийсь статус їхньої дочки чи сина, – говорить Андрій Соломка. – Але, знову ж таки, це ще з СРСР вкорінилось, а зараз часи змінюються, освіта змінюється, тому, можливо, варто щось таки змінювати і в самій системі. Та, зрештою, якщо відміна червоних дипломів щось таки змінить (в негативний бік), то що заважає міністерству через декілька років повернути назад цей зразок дипломів?».

Вбивство освіти

«Коли я навчався, мати червоний диплом було почесно, – говорить директор Центру тестових технологій та моніторингу якості освіти Віктор Громовий. – Це давало перспективи у працевлаштуванні. Коли був розподіл, ти міг обирати краще місце працевлаш­тування. Тоді червоний диплом мав сенс. Зараз це практично не працює».

За його словами, влада мала б не скасовувати червоні дипломи – оскільки це надто легкий шлях, але навпаки, змусити дипломи працювати на студентів. І цим самим заохотити їх вчитися краще.

«Влада мала б обрати якийсь один із двох шляхів, – каже Громовий. – Перший – створити систему певних стимулів, які б спонукали молодь здобувати дипломи з відзнаками. Наприклад, це могли би бути підвищені стипендії, забезпечення працевлаштування чи гранти по завершенню навчання. Другий шлях трохи простіший – скасувати їх і не стимулювати молодь добре вчитися. І це логічно, що влада обрала другий шлях, бо останнім часом спостерігається політика деінтелектуалізації населення, та й взагалі деградація освіти в нашій країні».

Скасування дипломів із відзнакою, за його словами, не надто вплине на бажання вчитися. Оскільки, завдяки деградації освіти, пасивності викладачів, лояльному ставленні до нездар, більшість студентів звикла «не напрягатися».

«На студентів із жагою до навчання дивляться, як на диваків, – каже Громовий. – Бо основні причини вступу – «аби був дип­лом», «так сказали батьки», а для багатьох хлопців це додатковий час, щоб їх не турбувала армія. Мінімально навіть з цього можна зрозуміти, який у нас в країні рівень освіти».

Отже, раніше студенти отримували такі дипломи:

  • молодший бакалавр,
  • молодший бакалавр з відзнакою – червоний диплом,
  • бакалавр,
  • бакалавр з відзнакою,
  • магістр,
  • магістр з відзнакою,
  • доктор філософії,
  • доктор філософії європейського зразка,
  • доктор наук.

Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет у новому законі затвердив форми дипломів, серед яких немає «червоних»:

  • диплом молодшого бакалавра,
  • бакалавр,
  • магістр,
  • доктор філософії,
  • доктор мистецтва,
  • доктор наук.

«Червоний диплом в теперішній час не має такої великої ваги, бо це певний стереотип в голові у людей, – говорить доктор філологічних наук, професор Школи журналістики і комунікації УКУ Борис Потятиник. – Під час працевлаштування вас ніхто не буде запитувати про відзнаку, а часто й про сам диплом. Якщо ви прийшли на роботу – няньчитись з вами ніхто не буде».

За його словами, нові форми дипломів, навпаки, наблизили український зразок до європейського. І це саме те, що потрібно для працевлаштування за кордоном.

«Знаєте, скажу навіть по-іншому – не так важлива відзнака, як те, де ти вчився, – каже Потятиник. – Якщо прийшов влаштовуватися на роботу і запитують профільний диплом, а він ще й «червоний», то це не так важливо. Але якщо працедавці дивляться, що ви закінчили, наприклад, Києво-Могилянку чи університет права Національної академії наук – це вже рівень. Тим більше, для поступ­лення на магістратуру до Європи чи влаштування там на роботу – це саме те, з чим вас приймуть без заперечень».

Автор: Богдан Мисюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.