Соціум Статті

Доступні ліки. Які нові препарати додали у список безкоштовних та як їх отримати прикарпатцям

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Часто можна почути, як люди жартують: мовляв, захворіти зараз страшно не так через наслідки для здоров’я, як через дороге лікування.

Щоб трохи зменшити витрати для хворих, особливо з хронічними недугами, з 2017 року в Україні діє програма «Доступні ліки». Недавно до списку препаратів додали нові, пише Репортер.

Від інфарктів та діабету

Згідно з умовами, лікар виписує пацієнту рецепт на певні ліки, які належать до програми. Тоді в аптеці людина показує рецепт і отримує препарати – або безкош­товно, або з невеликою доплатою.

Раніше вартість препаратів з програми «Доступні ліки» відшкодовували за допомогою медичної субвенції. З 2019 року аптеки, які беруть участь у програмі, фінансує Національна служба здоров’я України (НСЗУ). Аптеки укладають зі службою договір та отримують відшкодування.

З самого початку програма поширювалася на ліки від серцево-судинних захворювань, зокрема з первинною та вторинною профілактикою інфарктів та інсультів, діабет II типу та бронхіальну астму. Як інформують в міністерстві охорони здоров’я (МОЗ), саме ці хвороби найбільше впливають на показники смертності.

З 11 серпня цього року список оновили. До реєстру увійшли 292 препарати. З них 16 – для лікування бронхіальної астми, 51 – для цукрового діабету II типу, 27 – для профілактики інфарктів та інсультів, 198 – для лікування серцево-судинних хвороб.

З усіх препаратів 70 є безкоштовними, інші – з невеликою доплатою. Найдешевший препарат, що на 100 % відшкодовує держава, коштує 6,28 грн, найдорожчий – 548,19. Крім того, майже 119 препаратів – іноземного виробництва, решта українські.

У 2021 році на «Доступні ліки» НСЗУ виділила 889 352 165 грн, згідно з інформацією на сайті служби. Найбільше отримають аптеки на Львівщині – понад 142 млн. А найменше профінансували Буковину – більше 7 млн 700 тис грн.

Аптеки Івано-Франківщини цього року отримали 22 199 840 грн відшкодування. З них 20 320 908 – на основний, початковий список препаратів, решту – на інсуліни, ліки від розладів психіки та нецукрового діабету.

Читайте: Руслан Савчук: «Вірус не зважає на стать, вік і статус»

Пенсіонерка Любомира Бачинська користується програмою з самого початку: купує ліки від цукрового діабету та гіпертонії. Від підвищеного цукру в крові жінка приймає «Метформін», від високого тиску – «Бісопролол» або «Карведілол».

«Мені навіть не потрібно йти до лікаря, я просто телефоную раз на місяць і кажу, що ліки закінчились. Медсестра уже знає, що я приймаю, тож надсилає рецепт, – говорить пані Любомира. – Деякі ліки отримую безкоштовно, а якщо, наприклад, від тиску беру дорожчі, то доводиться доплатити 30-40 грн. Але все одно це значна економія».

Щомісяця на ліки у жінки йде десь 700 грн. Купує ліки для очей, суглобів, для розрідження крові… Тож для неї це полегшення, що за деякі препарати можна не платити.

Вірус довідок не просить. Як на Прикарпатті вакцинують від COVID-19

Інсулін за категоріями

З 1 жовтня 2021 року до списку додали нові категорії ліків – для пацієнтів з епілепсією, розладами психіки та поведінки (посттравматичним стресовим розладом, шизофренією, афективними розладами, депресією та невротичними розладами). Загалом 57 препаратів. З них 18 безкош­товні, за решту треба доплатити.

Ще п’ять препаратів включили в «Доступні ліки» для пацієнтів з нецукровим діабетом.

Загалом для Прикарпаття на останній квартал 2021 року НСЗУ відшкодує аптекам 55 301 грн на ліки для хворих на нецукровий діабет, епілепсію, розлади психіки та поведінки.

Як інформують в Івано-Франківській ОДА, вже за перший місяць в області 68 пацієнтів з епілепсією або розладами психіки погасили 71 рецепт.

Також з 1 жовтня за програмою «Доступні ліки» мешканці з цукровим діабетом можуть купувати інсулін. На відшкодування вартості інсулінів до кінця року з держбюджету виділили 660 млн грн, для Прикарпаття – 1 823 631 грн.

Тут у програмі є певні нюанси. Держава й раніше забезпечувала певні категорії інсулінозалежних. Це діти, вагітні, здобувачі вищої освіти, дорослі, які хворіють на цукровий діабет з дитинства та інші. Ці категорії й зараз мають право отримувати будь-який з інсулінів, які належать до програми, повністю безкоштовно.

Дорослі, яким цей діагноз встановили після 18 років та які не належать до пільгових категорій, отримували часткове відшкодування на певні види препаратів. Зараз, за програмою «Доступні ліки», вони можуть безкоштовно отримувати інсулін людини у флаконах. За такий інсулін або його аналоги у картриджах чи шприц-ручках треба доплатити.

Забагато цукру. Як не захворіти на діабет та як з ним жити, якщо не вберігся

Загалом у списку є 76 позицій, 47 – безкоштовні. За інші треба доплачувати в середньому по 20 грн. Найдорожче для пацієнтів непільгових категорій обійдеться шприц-ручка «Ксалтофай» данського виробника – 195,20 грн. Але його початкова ціна – понад 1300 грн.

Спочатку – план

Щоб отримати ліки безкоштовно або зі знижкою, треба звернутися до сімейного лікаря, педіатра чи терапевта, з яким уклали декларацію. Без декларації програмою скористатися не можна. Лікар має виписати електронний рецепт. Тоді пацієнту прийде повідомлення на номер телефону, вказаний у декларації. Там буде унікальний номер рецепта та код підтвердження. Якщо пацієнт не користується телефоном, лікар має надрукувати рецепт.

Тоді можна йти в будь-яку аптеку, яка бере участь у програмі «Доступні ліки», де показати код і номер рецепту. Відповідна наліпка має бути на дверях аптеки. Загалом в Івано-Франківській області є 438 таких аптек. З них 309 продають інсулін, який належить до програми. А 378 відпускають ліки від розладів психіки та поведінки, які входять до списку «Доступних ліків».

Наприклад, в Івано-Франківську до програми долучилися 158 аптек. У Верховині – чотири, у Городенці – шість, у Долині – 20. Карту з усіма аптеками, де продають «Доступні ліки», можна переглянути на сайті НСЗУ, в розділі «Аналітичні панелі (дашборди)».

Щоб отримати інсуліни, пацієнту потрібно відвідати ендокринолога, який складе індивідуальний план лікування. Потім лікар повинен внести цей план в електрон­ну систему охорони здоров’я та видати електронний рецепт. У подальшому рецепт може виписувати і сімейний лікар, користуючись планом лікування, який склав ендокринолог.

Щоб користуватись програмою «Доступні ліки» пацієнтам з епілепсією, розладами психіки та поведінки, потрібно відвідати свого невролога чи психіатра. Він також має створити індивідуальний план лікування та внести його в електрон­ну систему охорони здоров’я.

Непомітний гепатит. Як не заразитися та де на Прикарпатті отримати безкоштовні ліки

Якщо лікуючого лікаря немає, треба обрати його в будь-якому медзакладі, який має договір з НСЗУ. Щоб потрапити на першу консультацію безкоштовно, потрібне направлення від сімейного лікаря. Для звернення до психіатра електронного направлення не треба.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.