Соціум Статті

Чипси з Франківська. Як невелике виробництво виросло з яблучного стартапу до експорту (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Уже три роки у Франківську невелика компанія виробляє яблучні чипси Newton’s. Здавалося б, звичайна сушка, яку вдома готує чи не кожна родина. Але з правильним підходом до справи вона може стати не лише смачним і хрумким снеком, а й хорошою ідеєю для стартапу та виходу на міжнародні ринки.

Як це працює, розповіла співзасновниця бренду Юлія Ляхович, пише “Репортер“.

Всі роблять все

Під час однієї з поїздок за кордон Юлія з чоловіком спробували на заправці яблучні чипси. Ідея видалася цікавою. Тож вирішили й собі спробувати, але зробити їх смачнішими. Так Юлія Ляхович, її чоловік Ярослав Повх та його донька Уляна Горчак заснували власне сімейне виробництво.

«Ярослав у бізнесі – все життя. Разом із партнером вони мали одну з найбільших дистрибуційних компаній в області. Але ідея створювати власний продукт завжди жила, – говорить Юлія Ляхович. – У нас було власне виробниче приміщення. Спочатку пробували займатися кавою, експортувати кондитерку в Словаччину. Мали пічку, пробували щось сушити. Повивчали попит. Здавалося, ми робимо щось нове. А виявилося, що в Україні є 68 виробників яблучних чипсів, може, вже й більше».

Працювали одразу із професійною сушарною машиною, частину свого виробничого приміщення у 90 квадратів зайняли під чипси. Пробували різні закладки знову і знову – кілька місяців. Головними дегустаторами були Юлія, Ярослав, діти.

«Нам передавали чипси з виробництва додому і ми пробували. Ретельно й вибаг­ливо обирали топ-продукт, який би ми хотіли їсти в автівці. Так віднайшли те, що нам подобається, – говорить Юлія Ляхович. – Мене питають, наприклад, як я їх сушу, в духовці? У нас промислове обладнання. Це лише здається, що ти взяв яблука і просто посушив, але ж вони не будуть такими. Є цілий набір факторів, який на виході створює саме такий продукт».

Назву обрали за асоціацією з Ньютоном. Так і зареєстрували бренд «Яблучні чіпси Ньютона – Newton’s Apple Chips».

Працювати довелося багато. Чоловік розвозив людей о п’ятій ранку, власним легковиком їздив по яблука. Бухгалтерка возила на «Нову пошту» замовлення.

«Це був справжній стартап – усі робили все. І зараз всі все роблять, але вже більш структуровано, кожен член команди відповідає за свій напрям, – каже Юлія. – На початку разом із засновниками було всього сім людей. Зараз уже 20 людей на виробництві та в офісі. З’явилися торгові агенти».

Патент на хрускіт

Нині Ярослав керує та відповідає за комерційний напрям, Уляна займається виробництвом, Юлія – маркетингом.

Ідея досліджувати рецепти, шукати ідеаль­ний смак, належить Уляні Горчак. Почали з дослідів, аби обрати потрібну технологію. Яку саме, Юлія не називає, щоб не полегшувати роботу конкурентам. Каже, на це знадобилося кілька сотень експериментів.

Шляхом проб і помилок підбирали співвідношення температур. Зараз виробники Newton’s патентують власну технологію виготовлення чипсів з яблук. Спочатку патент буде в Україні, а от торгова марка вже на етапі отримання свідоцтва в ЄС. За два тижні планують запустити нову лінійку з різними смаками.

«У нас буде повністю нова категорія з яблучними чипсами. Не можу сказати, якою буде їх особливість. Це ноу-хау, до якого ми дійшли у процесі експериментів, чому вони такі хрумкі й солодкі, – говорить Юлія Ляхович. – Яблучні чипси – це живий продукт. Яблуко може містити трохи більше вологи, цукру чи інших компонентів, дощу чи сонця і це впливатиме на кінцевий результат. Тому досягти суперстабільного смаку нелегко. У нас є відділ контролю якості, який перевіряє кожну партію на смак і крихкість. І тільки тоді чипси йдуть на пакування».

Чипси Newton’s сертифіковані за системою менеджменту безпеки харчових продуктів HAССP (Hazard Analysis and Critical Control Points / стандарт ISO 22000 – аналіз ризиків та критичні контрольні точки). Це означає, що на виробництві є контроль сировини, є відповідні лабораторні аналізи та допуски, продукт вироблений у чистому середовищі, не має домішок.

«Найскладніше – зробити так, щоб максимально багато людей в короткий термін спробували продукт, бо коли люди пробують, їм переважно подобається. Чипси – це не хліб і не молоко, це снек. В цю пачку ми вкладаємо багато технологій, ресурсу, часу, але кінцеве рішення приймає споживач, – каже Юлія. – У нас не було цілі робити саме здорове харчування. Але краще з’їсти пачку яблучних чипсів, ніж картопляних чи інших солодощів. І ми хочемо, щоб це було смачно. Наразі у наших чипсах лише яблуко. У новій лінійці вже будуть додатки, але всі складники натуральні».

Чипси їдуть за кордон

«Коли ми починали, то знали, що на крафтовому виробництві не зупинимося. Ярослав є дуже амбітною людиною. Для нього це все має сенс, коли йдеться про національний бренд, – говорить Юлія. – Можна залишатися крафтовим виробником. Це окрема ніша, це інший шлях і є дуже успішні крафтові виробники в Україні. Ми ж обрали для себе свій. Яблук в Україні багато. Одна справа – продавати сировину, а можна ж створювати додану вартість, продукт, і це вже зовсім інше. У нас є чітка ідея займати лідерські позиції».

Наразі команда Newton’s працює над тим, щоб відпрацювати ідею та нову технологію. Чипси можна спробувати на щосуботньому крафтовому ярмарку в центрі Франківська, придбати на сайті компанії та у кількох торгових мережах – Goodwine, Winetime, «Антошка». Також Newton’s працює над збільшенням продажів у великих містах і виходить цього року на системний експорт. Оскільки триває процес підписання контракту з іноземною мережею, то країну поки не називають.

«Я вважаю, що у Франківську досить класні умови для підприємництва, – каже Юлія. – Та й узагалі, кожен підприємець, який в Україні щось робить своїми руками, створює, йде на ризики, молодець. Нам приємно казати, що ми бренд з Івано-Франківська».

Авторка: Ольга Суровська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.