Соціум Статті

Блокчейн для дитсадка. У Франківській громаді дітей до ДНЗ реєструватимуть онлайн

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Тепер у Франківській міській громаді дитину до садка можна буде записати, просто заповнивши онлайн-форму – без талончиків і черг перед ЦНАПом. Але потрапити все одно зможуть не всі, бо місць бракує.

Зате чесно й без корупції, обіцяють у міськраді, пише Репортер.

Усе в руках стартапу

Коли народжується дитина, перше, що роблять батьки після отримання свідоцтва про її народження, біжать ставати на чергу в садок. Найбільше звично щастило осіннім дітям, бо вони є першими в списку. А от літні вже не потрапляли нікуди. На час їх народження усі групи – забиті.

Державних садків у місті критично не вистачає, а віддати дитину до приватного, на жаль, можуть не всі. Це десь 8 тис грн на місяць. Тож цієї осені франківські батьки готові були стояти ніч під ЦНАПом, аби записати дитину в новий дитсадок «Джерельце».

Після цього міський голова Руслан Марцінків пообіцяв запровадити елект­ронний запис. Такий же запис для шкіл запустили цієї весни на платформі Bloqly. І у департаменті освіти та науки кажуть, що все пройшло успішно.

Уже нині нові заяви батьків про запис новонароджених на чергу в садок у ЦНАПі не приймають. Натомість дають роздруківку із роз’ясненням:

«З 01.12.2021 р. тимчасово припиняється електронна реєстрація дітей дошкільного віку на сайті dity.if.ua у зв’язку із запровадженням автоматизованої системи «Е-садок». Перехід на нову систему електронної реєстрації дітей дошкільного віку впроваджується з метою здійснення процедури реєстру в режимі онлайн. Автоматизована система «Е-садок» буде запроваджена на платформі sadok.bloqly.com і запрацює з 01.12.2021. Детальна інформація за телефоном 0959418824».

До теми: Електронна реєстрація в садок у Франківську: про документи, черги та інші негаразди

Bloqly – український блокчейн-стартап ТОВ «Блоклі», заснованого у 2018 році в Києві В’ячеславом і Наталею Снєжковими.

Блокчейн (з англ. – ланцюг з блоків) – це база даних, особливістю якої є те, що змінити чи видалити ці дані не можна, лише внести нові. Внесені дані утворюють між собою ланцюг, і, щоб внес­ти в нього зміни, потрібно переписати наново все, що вже було внесено. Увесь цей ланцюг даних зберігають на ­багатьох незалежних комп’ютерах і навіть якщо один чи кілька з них дадуть збій, інформація не зникне.

У 2019 році Bloqly розробили рішення для Smart city – інноваційні черги та реєстри для міста й громади. Зокрема, можна децентралізовано ставати в чергу в садок та до першого класу школи – прозоро, без підміни чи знищення даних. Тобто, хабар тут не пройде.

Від Дрогобича до Маріуполя

Вперше електронну чергу на блокчейні від Bloqly запровадили у Дрогобичі в 2019 році. Там запустили одразу запис і до шкіл, і до дитсадочків. Наступним перейшов на електронну чергу Маріуполь.

Нині послугами Bloqly також користуються в Тернополі, Івано-Франківській міській громаді та Коломиї. Згідно з даними платформи Clarity Project, за три роки фірма перемогла у 376 закупівлях на загальну суму 1,37 млн грн. По факту це навіть не торги – прямі договори на невеликі суми – від 2999 до 3600 грн з садка чи школи за доступ до електрон­них черг з реєстрації дітей, по 601 грн – за консультаційні послуги.

Загалом Маріуполь уклав договорів з Bloqly на 540 тис грн, Дрогобич – на 390 тис грн, Тернопіль – на 230 тис грн, Коломия – на 81 тис грн та Івано-Франківськ на 129 тис грн.

У скільки для міста обійдеться ще й доступ до баз даних садків, заступниця директора департаменту освіти та науки Маріанна Смаль не готова сказати. Каже, наразі тривають навчання спеціалістів.

Аби потрапити до черги, батькам потрібно мати доступ до інтернету та власну електронну пошту. Для реєстрації треба ввести e-mail-адресу та придумати пароль з восьми латинських літер, що міститиме малі й великі букви і хоча б один символ. Після того як вигадаєте вдалий пароль і впишете його двічі, треба поставити галочку, що ви не робот, і ще одну – згоду на обробку персональних даних. Тепер можна тиснути «Зареєструватися». Далі на електронну пошту прийде лист з лінком для завершення реєстрації. Треба перейти за посиланням у листі – це підтвердить реєстрацію. Тепер можна користуватися системою.

Читайте також:

Дитячий сміх та християнське виховання. У Франківську відкрили садок при храмі (ФОТО)

У персональному кабінеті батьки спершу заповнюють базову інформацію про себе: регіон, прізвище, ім’я та побатькові, мобільний номер. Потім потрібно натиснути кнопку «Додати дитину» і заповнити її дані. Лише потім можна обрати ДНЗ, в який хочете віддати дитину. У списку дитсадків регіону буде інформація про розмір групи, скільки заяв уже подано та скільки прийнято. Навпроти кожного – кнопка «Подати заявку».

Реєструвати дитину можна буде безпосередньо перед вступом до садка, а не одразу після її народження. З 2023 року подача стартуватиме 1 червня. Подати заяви можна буде у три садки одночасно.

Заяви опрацьовуватиме адміністратор у дошкільному закладі. Й після того, як батьки занесуть документи в один із обраних садків, адміністратор прийме заяву в системі, тож інші заяви анулюються автоматично. Дії адміністратора зможуть відстежувати усі учасники системи, зокрема батьки та департамент освіти.

Що і як

«Принцип на платформі Bloqly є простим, зручним і доступним. Також він достатньо прозорий, щоб люди могли розуміти – там немає втручань будь-кого з працівників департаменту чи працівників ЦНАПу, – говорить Маріанна Смаль. – Дітей 2019-2020 років народ­ження, яких вже зареєстрували в чергу через ЦНАП, обов’язково перенесуть до нової системи. І в 2022 році вони підуть до садків, згідно з записами».

Каже, орієнтовно до травня наступного року ті діти, які мали б піти в садок у вересні, вже будуть підтверджені, зареєстровані та готові з вересня йти на навчання. А от що робити з тими дітьми, які народилися в 2021, у департаменті ще не визначилися.

«Ми перенесемо чергу зі старого реєстру в новий у тій порядковості, яка є. Новонароджених батьки вже будуть реєструвати онлайн. А з батьками новонароджених, яких ще встигли зареєструвати цього року, думаю, ми знайдемо спільну мову. Все одно немає ще так багато нареєстровано, щоб хтось не проходив. Думаю, тут катастрофи не буде», – каже Смаль.

Наразі реєстрацію у ЦНАПі припинили. З грудня програму для користування електронною чергою мають запустити у тестовому форматі. 19 грудня у Франківську планують відкриття нового садочка «Подоляночка» на Хоткевича. Саме він стане першим, для якого запис буде онлайн. Втім, сам запуск реєстрації планують аж на 1 лютого. Мовляв, у січні багато свят.

«Ця перша реєстрація покаже батькам, що реєстр до садків є насправді дієвим, – говорить Маріанна Смаль. – Ми розуміємо, що все нове, тож, аби зняти напругу, треба спілкуватися з людьми. Якщо хтось не може зареєструватися сам, то ми в департаменті можемо допомогти і зареєструвати дитину в садочок. Ми усі, хто є дотичним до цього, залишимо свої мобільні номери і будемо консультувати людей. Також сидітиме консультант у ЦНАПі».

Без корупції, це, звісно, добре. Наскільки реально – буде видно під час реєстрації до «Подоляночки». Втім, від перестановки дітей у черзі шансів потрапити до садка не більшає, адже місць все одно не вистачить. Якщо раніше для більшості шанси потрапити до дитсадка залежали від дня народження дитини, то тепер цими непереборними обставинами будуть швидкість інтернету та безперебійна робота самої системи Bloqly.

Авторка: Ольга Суровська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.