Днями на сайті столичного архітектурного бюро Zotov&Co з’явилася концепція оновленої площі перед франківським Бастіоном.
На місці парковки на Новгородській може з’явитися громадський простір з озером, декоративним садом та скейт-парком. А замість будівельного паркана Бастіон планує поставити сучасний готель, пише “Репортер”.
Від Шишковіца до Зотова
Власник фортечного комплексу «Бастіон» Олег Заріцький каже, що ідея розвитку цієї ділянки тягнеться вже майже 15 років. Та він ніяк не може її завершити і поставити крапку.
Перший проект був створений разом із реконструкцією фортифікаційних залишків бастіону у 2004 році. Його автор – австрійський архітектор Шишковіц, який мав на своєму рахунку проекти, вписані в історичний центр Ґраца і Відня.
«Там планували звести цілий мікрорайон із нових багатоповерхівок. Тож ми взялися відновити залишки фортеці – звернулися до австрійського архітектурного бюро Шишковіц і Ковальські, – розповідає Заріцький. – Проект був розділений на дві частини – реконструкція бастіону і нова архітектура на Новгородській – цілком толерантна до старого. Вона б своїм виглядом лише доповнила простір».
Проект Шишковіца
Каже, на презентацію проекту Шишковіца зібрали фахівців з області. Відгуки були добрі – усім сподобалося. За його словами, тоді ж міська архітектура на чолі з Ігорем Гаркотом усе погодила. Але містобудівні умови надали лише на стару частину фортеці – аби в першу чергу до 350-річчя міста відновити бастіон.
Згодом влада змінилася і вже на другу частину проекту міська архітектура умови і обмеження не видала. Мовляв, з Новгородської бастіон дуже гарно видно, і закривати його новими будинками не варто.
«У нас є ділянка, її призначення вже змінене, є зміни в генплані. Тому ми спробували якось адаптувати проект Шишковіца, який на той час уже помер. Нове рішення запропонував архітектор Олександр Микуляк – з відкритим першим поверхом. Але його громада теж не прийняла. Активісти стояли на своєму – вхід до «Бастіону» забудовувати не можна, – розповідає Олег Заріцький. – А вже за кілька років ми зустрілися з Зотовим. Він тоді запропонував таки дослухатися до громади і розробити, як хоче більшість».
За словами Заріцького, через затримки з реалізацією усього проекту загалом наразі не доведена до пуття й сама реконструкція площі: «Там мають бути прогулянкові і фотозони, арки із виноградників. Тому ми погодилися проектувати із Зотовим. Тим більше, ми йому довіряємо, бо в нього європейське мислення, досвід співпраці із західними архітекторами».
У 2015 році пропозицію Зотова презентували в Urban Space 100. Знову було багато людей, активне обговорення, всім сподобалося. За словами Заріцького, проект схвалив і тодішній головний архітектор міста Володимир Гайдар. Але й він не видав містобудівні умови та обмеження. Влада вкотре змінилася, і проект, разом із планами Заріцького, далі завис у повітрі.
У центрі – простір
Заріцький нарікає, що на цей проект пішло вже багато грошей і не розуміє, чому його готовність інвестувати у громадський простір не підтримує влада.
Справа зрушилася цього літа під час чергового візиту Зотова до Франківська. Тоді вирішили переглянути призначення будівлі – зупинилися на тому, що має бути готельний комплекс з підземною парковкою.
«Ми зробили його трохи вужчим і на один поверх вищим, аби кількість номерів у готелі була обґрунтованою економічно, – говорить Заріцький. – Зотов каже, що така монофункціональність забирає ефект базару. І я з цим погодився. Ми зустрічалися з міським головою, він сказав: «Проектуйте, головне – як сприйме громада». Я розумію, що будуть і критичні зауваження. Але впевнений, що це якісний проект. Третього проекту вже не буде – або перший Шишковіца, або цей – Зотова».
Каже, всюди в центрі Франківська ведеться будівництво. Питання лише в тому, чи зберегти середовище, чи зруйнувати. І Заріцький впевнений у правильності й доцільності нового проекту. Запевняє, що передбачене й археологічне дослідження ділянки.
«Проект не руйнує середовище. За поверховістю навіть зараз він виходить на рівень польського чотириповерхового будинку, який є навпроти. Він гармонійно вписується. Жоден історичний будинок ми не руйнуємо. Більше того, передбачене і збереження пам’ятки на Новгородській, 10, стіна якої вже нині валиться. Стіна будинку укріпиться нашим готелем, ми плануємо його реставрувати», – говорить Олег Заріцький.
Архітектор Віктор Зотов пояснює телефоном, що готель вдало вписаний у середовище – розмір вікон, матеріал, розмір самого будинку і те, як він розміщений, відповідають архітектурному контексту.
«Головний об’єкт проекту не будівля, а площа, – каже Зотов. – Зараз там стоять машини, немає правильного освітлення. Натомість є незручний прохід, сходинки, розкритий двір із напівзруйнованими будівлями. А ми хочемо зробити так, щоб цей простір запрацював як головна міська площа, на якій людям буде зручно будь-коли. Там є три рівні: площа на «Бастіоні», дах «Бастіону» і простір на Новгородській. Вони будуть з’єднані пандусами через простір фортечних руїн. Ми змінимо павільйон над руїнами на новий. Він буде зручним, щоб пов’язати ці рівні, поєднати бізнесову складову і покращити зв’язки з Новгородської на «Бастіон» та двори. Ці пішохідні зони будуть комфортними. Нам також важливо не нашкодити візуально і не виходити з контексту навколо – не вилазити за поверховість чи усереднений розмір».
Додає, що за ці кілька років вдалося змінити і призначення самої будівлі – з багатофункціонального на цілісний, як це прийнято у Європі. Тепер це буде готель з рестораном на першому поверсі: «У Франківську я на власному досвіді відчуваю, що під час великих заходів у вас не просто зупинитися, а умови не завжди відповідні. Якщо говорити, що було б краще: робити чи не робити, то з усіх боків стає краще. Навіть і для сусідів, які живуть у напівзруйнованому будинку».
Треба думати
Колишній головний архітектор Франківська, а нині директор КП «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимир Гайдар каже, що пригадує обговорення в Urban Space – йому проект Зотова справді сподобався.
«Ми тоді подали свої зауваження, узгодили багато моментів з розробниками. А містобудівні умови і обмеження просто не встигли видати. Вони подали документацію, коли мене вже не було на посаді», – говорить Гайдар.
Нині в департаменті містобудування, архітектури і культурної спадщини кажуть, що задум Заріцького має небагато шансів.
«Це питання стоїть уже давно. Ділянка у Олега Заріцького у власності, тому він, звісно, будувати може. Але те, що пропонує Зотов, – це неприйнятна архітектура. Як на мене, воно не симпатичне, – говорить Володимир Ідак, начальник відділу охорони культурної спадщини. – Заріцький з цією думкою живе, постійно її актуалізує. Але є ще й рішення виконкому про мораторій на будівництво, і це не дозволяє реалізувати його задум».
Міський голова Руслан Марцінків однозначної відповіді з приводу будівництва біля «Бастіону» не дає. Мовляв, треба думати. «Зотов попередньо мені показував проект. Якщо він буде вписуватися і містобудівна рада дасть добро, то будемо розглядати. Ми вивчаємо це питання, на 100 % я поки що сказати не можу».
Позиція мера зрозуміла. Як знову буде крик, то скаже, що він не підтримує будівництво, а якщо більшості сподобається, то можна буде сказати, що то все «за підтримки міського голови». Залишається сподіватися на здоровий глузд громади.
Comments are closed.