Будівельні порушення в Івано-Франківську шукати довго не треба – достатньо зайти в будь-який двір, пише “Репортер“.
Майже з кожного будинку виступають додаткові балкони або добудови. Чи це законно?
Бетоном по порушеннях
Недавно оштрафували власника підвалу на Бельведерській, 16. Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю встановило, що додатковий вхід до підвалу облаштували без дозволу.
Власники цокольного приміщення прокопали тунель під будинком у грудні 2019, зробивши з двору прямий вихід на вулицю. Несучу стіну знесли ще в серпні, через це будівля почала просідати. Мешканці будинку обурились. Люди жалілися, що їм страшно, чи не обвалиться вся споруда, якій 50 років – мовляв, всередині вже просіли стіни, тріснула плитка на підлозі в магазині на першому поверсі.
За словами Олега Семківа, начальника управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю, документи на цей вхід були підроблені. До того працівників управління з перевіркою ніхто всередину не пускав.
«Це шахрайські дії з боку замовника будівництва, який здав в експлуатацію приміщення, де був передбачений вхід з Бельведерської, ще у 2016 році, – говорить Семків. – Тобто, у документах цей вхід був, але де-факто його не було. Ми оштрафували власника за виконання робіт без відповідного дозволу. Повідомили поліцію про шахрайські дії. Наразі заведена кримінальна справа, це питання поліції – з’ясувати, чи була підробка документів, та чи правомірні дії».
Колекторів викликали? Хто і як вибиватиме борги з франківців за квартплату
Власника цоколя оштрафували на 10 200 грн за порушення пункту першого частини першої статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Тим часом хтось, напевно, з обурених сусідів вирішив конфлікт радикально просто – залив вхід бетоном.
Балкони-рекордсмени
Таких випадків у Франківську безліч. За словами Олега Семківа, найбільше порушень – це добудови балконів. До того ж, вони завжди незаконні.
«В Україні немає процедури відведення земельної ділянки безпосередньо під прибудови балконів. Ті люди, які це роблять, свідомо йдуть на порушення, – говорить Семків. – Є дуже багато самовільного будівництва, яке виконали раніше. Але в нас не передбачене узаконення самочинних добудов і прибудов, тому всі вони є порушенням. А будівельна амністія стосується лише індивідуального житлового будівництва».
Щоб збудувати підвал або прибудову там, де вони не передбачені, потрібно отримати дозвіл. Для цього має бути позитивний висновок експертизи, вся необхідна документація та обов’язково – згода всіх інших мешканців будинку.
Штрафи за ці порушення фіксовані. Мінімальний – 4250 грн і далі, в залежності від наслідків. Для фізичної особи максимальна сума штрафу – 35 тис грн.
Часто порушення фіксують і у фірм-забудовників, які не отримують потрібних документів. Наприклад, недавно приватне підприємство «Прикарпаття і К» оштрафували на 777 740грн за те, що будували багатоповерхівку на Мазепи, 144 без необхідних документів. А на вулиці Декабристів у селі Микитинці на замовлення ТОВ «Траян» звели будинок на три поверхи вищий, ніж затвердили в робочому проєкті.
Записки з цвинтаря. Звідки земля для кладовища Франківська і що далі (ФОТО)
Найчастіше інформацію про незаконні добудови простих мешканців в управлінні отримують від сусідів, які пишуть скарги. Загалом у 2019 управління наклало штрафів на мешканців на суму 336 600 грн, з них майже 331 тис сплатили добровільно. Це втричі більше, ніж у 2018. Юридичних осіб оштрафували на 580 885 грн, майже 368 тис сплатили добровільно. У 2018 році було вдвічі менше. З тими, хто оскаржує дії управління, судяться. Минулого року брали участь у 29 судових справах.
«Загалом минулого року в управління надійшло 888 скарг щодо дотримання містобудівного законодавства. Їхня кількість збільшилася, тому, відповідно, й загальна сума штрафів. Ці гроші йдуть в міський бюджет», – каже Олег Семків.
Окреме порушення – відкриття виробництва на перших поверхах житлових будинків. Наприклад, франківці скаржаться на пивоварню на Курінного Чорноти й пекарню на Коновальця.
«Згідно з Конституцією, власники приміщень мають право розпоряджатися своїм майном на власний розсуд, – пояснює Олег Семків. – Однак, у житлових будинках і спорудах забороняється розміщувати нежитлові приміщення виробничого призначення. Пекарні й пивоварні – це виробництво. А от офісні приміщення чи перукарні – можна».
Невиправдана жорстокість. Чому на Прикарпатті не карають за вбивство тварин (ФОТО)
Штраф залежить від наслідків
За статтею 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник має право виконувати будівельні роботи після подання повідомлення про початок виконання цих робіт у відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю й видачі відповідного дозволу.
Не потрібно отримувати документи, щоб перепланувати житловий будинок чи приміщення без втручання в огороджувальні або несучі конструкції чи інженерні системи загального користування. Також, якщо йдеться про роботи з переоснащення системи опалення, вентиляції, водопостачання та водовідведення, силових та слабкострумових систем, про заміну віконних чи дверних прорізів чи про облаштування засобів доступності для людей з інвалідністю. На своїй ділянці можна без попередження встановлювати тимчасові споруди без фундаменту: вбиральні, намети, альтанки відкриті басейни тощо.
Закон розділяє об’єкти за класами наслідків або відповідальності: СС1 – незначні наслідки (невелика загроза для здоров’я та життя людей, довкілля, а також рівень матеріальних втрат через пошкодження такої будівлі не великий), СС2 (більша загроза і більші втрати) та СС3 (пам’ятки культурної спадщини або будівлі з великим рівнем небезпеки для життя та здоров’я людей). Залежно від класу збільшуються і штрафи. Наприклад, виконання будівельних робіт без повідомлення про початок виконання в об’єкті СС1 тягне штраф у 612 грн, а на об’єкті СС3 – 15 300грн.
І тут таки варто додати, що з нечемними мешканцями ще, напевно, можна якось боротися. А от налякати забудовника штрафом, який у сто разів менший від прибутку з порушення, – нереально.
Comments are closed.