Війна

Поліомієліт. Лікарі просять задуматись

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Чим загрожує ця хвороба нашим дітям і міжнародному іміджу України

На Прикарпатті, як і по всій Україні, триває другий етап додаткової вакцинації дітей проти поліомієліту. І навколо цього уже піднялася ціла буря скандалів. Спершу говорили про неякісну вакцину, а минулого тижня надійшла звістка про смерть хлопчика у Білій Церкві, який помер невдовзі після вакцинації. І хоча міністерство охорони здоров’я (МОЗ) запевняє, що не вакцинація стала причиною його смерті, батьки масово почали писати відмови. У вівторок, 8 грудня, франківські медики зібрали круглий стіл, аби, як самі кажуть, – розставити всі крапки над «і».

Пояснювати всі тонкощі прийшли лікар-педіатр Зоя Ціхонь, головний обласний спеціаліст з дитячої імунології Галина Бенько, головний спеціаліст з епідеміо­логії Марія Бойко та лікар-епідеміолог обласної дитячої лікарні Євгенія Чурпіта.

polio1

Почалося з Закарпаття

Уже з 2012 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) і так звана Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту заговорили про те, що Україна опинилася в зоні ризику. Причина – все менше дітей отримували щеплення. На кінець першої половини 2015 року ми мали показник вакцинації від поліомієліту – лише 14,1 % дітей до одного року. Для порівняння, Африканський континент має 80 %.

Медики насторожилися, бо це хвороба, якої боїться весь світ. І от у липні на Закарпатті захворіли двоє дітей. Міжнародні лабораторії підтвердили, що це саме поліомієліт, і довели результати керівництву держави. Отже, маємо нову дату відліку – 1 вересня 2015 року, тоді до нас приїхали експерти ВООЗ і виписали план заходів. Тож ця масова імунізація, яка відбувається нині, напряму пов’язана з тими двома випадками.

e3871c9-polio-infographics

Чим страшний вірус? Коли він потрапляє до організму, то викликає параліч, у гіршому випадку – смерть. Останній випадок на Прикарпатті був у 1994 році, тоді захворіли двоє братів. Нині вони глибокі інваліди. Поширюється вірус дуже швидко – через брудні харчі, воду, але джерелом є людина. І згідно з усією світовою статистикою, якщо хоча б одна дитина у світі хвора на поліомієліт, вона фактично становить загрозу для всієї спільноти. Тож коли ми маємо двох дітей, значить ще є як мінімум 400-500, які можуть мати безсимптомний перебіг захворювання. Ліків від хвороби немає, помагає лише вакцинація.

Нині Україна в Європі розглядається як епіцентр небезпечного захворювання. Можна провести такі паралелі – поліомієліт в Україні для них те саме, що Ебола в Африці. Ми у центрі Європи, через нас ідуть великі міграційні потоки. Плюс – три тижні тому в Закарпатті була повінь, це брудні води, тож якщо передамо з ними вірус сусіднім країнам, заговорять про міжнародну ізоляцію.

polio2

Що за вакцину дають дітям

Додаткова вакцинація – це стандартна світова практика. Для прикладу, так було в 1990-х, коли стався спалах дифтерії. Нині використовується вакцина французького виробництва, вона має міжнародний сертифікат, її дають дітям в інших країнах Європи. Вакцину купували не ми, а дитячий фонд ЮНІСЕФ за гроші уряду Канади. Та вакцина, про яку говорилося, що вона зіпсована, бо була розморожена, нині знаходиться на складах ДП «Укрвакцина» в Києві, з тієї партії не використано жодного флакона. Її просто не чіпали, оскільки пішов такий ажіотаж.

Які можливі побічні ефекти

Медики кажуть, кожна дитина – найдорожча для своїх батьків і їх перш за все цікавить її здоров’я, а не міжнародний імідж країни. Але згідно зі статистикою та світовими стандартами, запевняють вони, смерті від вакцини бути не може.

Як лікарі-практики кажуть, що є така річ – збіг у часі. От, мама мала прийти на щеплення і щось їй не вийшло, а дитина того дня дістала гарячку. Якби було зроблено щеплення, то мама побачила б причину саме у щепленні…

Ще є така проблема, як анафілактичний шок, він може бути на будь-який медикамент, але найчастіше – на антибіотики. Коли ж говорити про цю конкретну вакцину, то єдине, що вона може дати, то це вакциноасоційований поліомієліт – тимчасовий короткий параліч. Він виникає один раз на 3 млн. доз, або один на 750 тис. дітей.

polio3

Чому мами відмовляються

Станом на вівторок, 8 грудня, за другий етап в області провакциновано 48 % дітей із запланованих. Етап цей закінчується в кінці цього тижня, медики сподіваються, що таки вийдуть на рекомендовану цифру – 95 %. Кажуть, що після виходу сюжету про смерть хлопчика мали кризу з відмовами, але наразі ситуація потрохи стабілізується. Батьків ніхто не змушує, чи вакцинувати дитину – лише їхнє рішення. Але просять задуматися.

Дуже багато шкоди, кажуть лікарі, роблять і соцмережі, де мами спілкуються між собою, і коли приходять на консультації до лікаря, то вже не хочуть чути жодних аргументів. До слова, за перші два етапи вакцинують дітей від двох місяців до шести років. Третій етап стартує у січні, тут уже підуть діти 6-10 років.

Чекаємо дифтерію

Медики прогнозують, що наступна проблема, яка нас чекає, – це дифтерія. Спалах захворювання був у 1990-х, десь за два роки матимемо новий. Біда у тому, що вакцин немає. Останні закупівлі на рівні держави були проведені ще у 2013 році. Нині лишився мізер. А от коли будуть нові поставки, невідомо.

Polio_ukraine_unicef

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.