Шоста хвиля розпочалася. Але особливим штормом у Франківську не пахне.
За адресою не проживає
Понеділок, вихідний – люди ще святкують день Конституції. А працівники військкомату з десятої ранку вже розносять повістки. «Репортер» напросився у напарники до заступника військового комісара, начальника відділення комплектування Віталія Білана.
Наш маршрут на сьогодні – Хоткевича-Симоненка-Миколайчука. На три вулиці – 27 повісток. Загалом по місту таких маршрутів 18.
Віталій Білан зізнається, що переважно розносять повістки у цивільному, аби люди не лякалися форми. Та сьогодні він у військовому строї.
Будинок перший. Двір безлюдний. На третьому поверсі на балконі – чоловік і жінка. Побачивши військового з папірцями в руках, жінка заходить до квартири.
«О, зараз сусіди будуть оповіщені», – посміхається офіцер.
На під’їзді – домофон. Дзвонимо. Трубку бере жінка, питає, хто. На відповідь – представник військкомату – невдоволено каже: «І що?».
«Такий проживає за цією адресою?». «Ні».
Де він, жінка не знає, зв’язок не підтримує. Віталій Білан на корінці повістки так і пише – за цією адресою не проживає.
Дзвонимо в іншу квартиру. Довгі гудки, скинули. Ще спроба – вже короткі гудки, домофон вимкнули. Чекаємо, поки хтось вийде з під’їзду, аби зайти. Зайшли, дзвонимо у ту ж саму квартиру, за дверима – повна тиша. Білан залишає повістку у дверях. Друга квартира, третя – те саме.
«Це так постійно, – каже він. – Люди просто не відчиняють двері, не залежно від дня тижня чи години, бо ми ходили і в шостій ранку, і в сьомій-восьмій вечора, результат такий самий. Ходимо і з міліціонерами – не допомагає».
Із 27 повісток жоден військовозобов’язаний не отримав повістку особисто. За трьома адресами повідомили, що людина тут вже не живе. Документально підтвердили це лише за однією адресою, на двох інших – на словах, не відчинивши двері. 24 повістки лишилися чекати господарів у дверях. Дата явки у військкомат – завтрашнє число.
«Повістка у дверях – це не результат. З них лише маленький відсоток з’явиться на комісію, бо, можливо, дійсно людини вдома не було, – говорить Віталій Білан. – А якщо ні, то ми повторно розносимо повістки».
Загалом у понеділок на оповіщення у Франківську було видано 394 повістки. Із них лише шість передано особисто в руки військовозобов’язаному. Для загальної картини, наводимо приклад днем раніше. Субота – на оповіщення видано 300 повісток, особисто отримали троє.
Не дуже хочеться
Назавтра – міський військкомат, призовна дільниця. Тут мобілізовані проходять медкомісію. Час, зазначений у повістці, дев’ята ранку. На годиннику вже по десятій, коридор майже порожній, лише кілька чоловіків.
38-річний Віталій – один з тих шістьох, кому вчора особисто в руки вручили повістку, до речі, вперше.
«Я виходив із квартири та якраз надійшов працівник військкомату, вже нікуди було діватися, – посміхається чоловік. – Але я готовий служити».
Поряд – 40-річний Анатолій. Це теж його перша повістка, каже, отримав тиждень тому. Чому не з’явився одразу? Працював.
«Я б на схід відпочивати поїхав, воювати щось не дуже хочеться, в мене родичі в Херсонській області, колишня дружина з Луганська, в армії служив з багатьма донецькими хлопцями, мені нема з ними що ділити», – говорить чоловік.
Нашу розмову уважно слухає молодий хлопець. Це Олександр, йому 26, він із Харкова. Вибачається за недосконалу українську, бо деякі слова не відразу вдається перекласти. За фахом він програміст, переїхав до Франківська разом із дружиною кілька місяців тому, зараз прийшов у військкомат стати на облік.
«Тут значно приємніше і спокійніше, ніж у Харкові, хоча й там уже люди трохи заспокоїлися, вже менше тих, хто підтримує сепаратистські погляди», – каже Олександр. Повістки не боїться, якщо покличуть – піде.
А 23-річний Назар здивований тим, що отримав повістку. Хлопець тримає в руках купу паперів. Каже, зі здоров’ям не все гаразд, а це довідки. Що саме, сказати відмовився.
«Я був комісований ще у 2012 році, коли на строкову призивали, а тут після закінчення інституту прийшов у військкомат обхідний лист підписати, а мені повістку вручили, – говорить Назар. – Не очікував, бо я не придатний до служби, а тут мене знову поставили на облік».
Усі його однокурсники, що прийшли з обхідними, теж отримали повістки.
Брат за брата
Минає година, людей більшає. Чоловіки різного віку. Чекають воєнкома. Хтось нарікає на владу, мовляв, людей посилають воювати, а самі не припиняють торгівлю з Росію. Інші кажуть, що за два місяці неможливо з простої людини зробити вояка.
З кінця коридору розмашисто крокує чоловік у костюмі. За ним – працівник військкомату, дає аркуш паперу, каже, пишіть заяву. Чоловік відмовляється проходити медкомісію. Перша думка – не хоче воювати, та, як виявилося, все навпаки. Ярославу 50 років, повістки не отримував, чоловік сам прийшов за нею. А відмовляється від проходження медкомісії, бо, каже, здоровий.
«Якщо я здоровий, то навіщо бігати по лікарях, людям голову морочити, я служив в армії, старший сержант», – чоловік відчутно нервується.
Виявляється, його молодшого брата призвали, тож він вирішив його підтримати.
А от 38-річний Ігор охочий до розмови. Каже, в нього хворе серце, гіпертонія, а повістку отримує вже вдруге, перша була три місяці тому.
«Тоді комісували, а цей раз, певно, думають, що я вже вилікувався, – говорить Ігор. – Але лікарі кажуть, що з моєю хворобою воювати не можна. Хоча я служив в армії. Якби був здоровий, то й зараз пішов би».
Поряд з ним стоїть тезка, теж Ігор, ще й вік той самий. Скромний, неговіркий, тут – з дев’ятої ранку. Каже, повістку мама привезла, бо він живе за іншою адресою. Це вже вдруге, першу отримав влітку минулого року.
«Тоді пройшов комісію, сказали чекати, а зараз – буде видно», – говорить він.
Що багатодітний батько, Ігор сам не розповідає. Спитали, чи є діти, виявилось – четверо.
«Ми з дружиною їм не говорили про повістку, аби не лякати, бо відпускати мене не хочуть», – тихо каже чоловік.
П’ятеро придатних
Близько дванадцятої починає приймати комісія.
«Ті, хто хотів прийти, добровольці, вони давно вже на сході, а зараз лишилися не такі здорові, але й багато є ухилянтів, які, напевно, ще здоровіші, ніж ті, хто служить», – каже т. в. о голови медкомісіїї Роман Галіпчак.
А щодо хворих, яких під час шостої хвилі будуть повторно призивати, то тут лікар говорить, що, згідно з наказом міністра оборони, переосвідчення відбувається через 12 місяців після винесення рішення про непридатність.
Тож сьогодні з повістками до військкомату з’явилися 30 осіб. Придатними виявилися п’ятеро, «бойові» повістки отримали четверо, а один – відстрочку у зв’язку з сімейними обставинами (це якраз той багатодітний батько). Решта – або відправлені на додаткове обстеження, або не придатні, або тимчасово непридатні та члени релігійних громад.
200 франківців
Шоста хвиля мобілізації розпочалася 19 червня і триватиме 60 днів – по 17 серпня включно. Загалом, за словами франківського військового комісара Ігора Сорокопуда, під час цієї хвилі у Франківську планують мобілізувати понад 200 осіб. Тих, хто раніше не служив, призиватумуть від 25 років, а хто має військовій досвід – тут законом мінімальний вік не передбачений. Максимальний – до 60.
«У першу чергу це будуть ті, хто служив строкову або звільнився з міліції, з армії та має військово-облікову спеціальність, – говорить воєнком. – Також ті, хто з різних обставин, користувався правом на відстрочку – навчалися, працювали, були депутатами сільських, міських рад, доглядали за батьками, були одружені, мали одну-дві дитини».
За словами Сорокопуда, в армії зараз потрібні артилеристи, механіки-водії. Усіх мобілізованих будуть відправляти у навчальні центри для відновлення навичок та знань або для здобуття військової спеціальності.
Щодня у місті оповіщають понад 200-300 військовозобов’язаних. Чому так багато? Ігор Сорокопуд пояснює це великою кількістю людей, які відсутні за місцем реєстрації або ж просто не відчиняють двері. Загалом планують оповістити понад 4000 військовозобов’язаних.
Списки тих, хто не з’являється у військкомат, подають у міліцію для розшуку. Далі планують формувати єдиний реєстр, тих, хто ухиляється, – вони вже не зможуть виїхати за кордон, зробити паспорт та оформити візу.
Щодо попередньої хвилі мобілізації, то прокуратура відкрила 13 кримінальних проваджень…
Comments are closed.