Війна

Хабар на п’ять років

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Майже рік у Івано-Франківському суді розглядалася справа про хабар, який 9 жовтня 2012-го отримав тоді ще директор міського департаменту містобудування та архітектури Олег Гаркот. За цей час відбулися понад десяток судових засідань, допитали сім свідків, дослідили всі докази. І після цього прокурор попросив покарати підсудного лише штрафом у 500 тис. грн.

Віктор Ломей готується до судового засідання

Суддя Дмитро Руденко вирішив інакше та присудив п’ять із половиною років позбавлення волі з конфіскацією майна.

До шпиталю під конвоєм

Окрім волі, 29 жовтня, Олега Гаркота позбавили дев’ятого рангу держслужбовця та права три роки займати керівні посади. «Взяти під варту у залі суду», – сказав Дмитро Руденко. Одразу зайшов конвой. Суддя продовжував оголошувати: 42 тис. грн. матеріальної (ті гроші з 30 тисяч «хабарних» доларів, які люди розібрали під час затримання) та 550 тис. грн. моральної шкоди, на користь УМВС – 4500 грн. за проведення експертизи і т. д.

Виглядало на те, що Гаркоту стає зле, секретар суду запропонувала йому склянку води. Він відмовився. «Я хочу бути біля чоловіка», – сказала дружина підсудного Любов Гаркот. Вона стала поруч. Як у кіно: вона ніжно обіймала його, підтримувала, співчувала. Потім він упав, лише на кілька секунд. Суддя читав далі. Гаркот підвівся. «Я буду з тобою», – шепотіла йому дружина. «Вибач», – сказав він. «За що? – здивувалася вона і трохи голосніше сказала. – Викличте лікаря. Я прошу вас. Кого я можу попросити?».

Пішли викликати швидку. Суддя читав вирок приблизно годину. Далі за Гаркотом приїхала карета швидкої, його госпіталізували до лікарні під конвоєм…

У суд Олег Гаркот прийшов у компанії дружини та в доброму гуморі. Вистояв, очікуючи вироку, годину. Як на інваліда ІІІ групи, сердечника поводився стійко. Та й жінка ніби не сумувала. На то були причини – за день перед тим навіть прокурор виявився поблажливим.

Прокурор просить врахувати

У понеділок, 28 жовтня, державний обвинувачувач приголом­шив м’якістю. Перед тим сказав, що злочин зроблено з метою наживи та користі. Оскільки, будучи на посаді, Гаркот вимагав та отримав хабар у розмірі 30 тисяч доларів (239 тис. грн.) – за надання забудовнику Вік­тору Ломею, якого слідство визнало потерпілим, довідки з містобудівного кадастру, погодження містобудівних умов та обмежень забудови на земельній ділянці на Гетьмана Мазепи, 144. При призначенні покарання слід врахувати тяжкість злочину. Та, крім цього, треба врахувати й те, що підсудний одружений, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, перестарілу матір, має поганий стан здоров’я, є інвалідом ІІІ групи і раніше не був судимий.

«Перевиховання може відбутися без ізоляції від суспільства, – закінчив прокурор. – Прошу суд визнати Гаркота винним та призначити покарання у розмірі 500 тис. грн., позбавити права займати керівні посади на два роки, позбавити дев’ятого рангу з конфіскацією майна. Позов потерпілого задовольнити у повному обсязі».

Нагадаємо, що потерпілий Ломей вимагав відшкодувати йому 239 тис. грн. (весь хабар) матеріальної та 800 тис. грн. моральної шкоди.

Олег Гаркот і його адвокат Василь Притула, напевно, все одно вважали, що прокурор просить забагато, а решті люду в залі того було замало.

Право на помилку

Гаркот просив його суворо не карати, ще раз визнав провину та нагадав, що він є у групі ризику через стан здоров’я. Адже 13 років тому йому встановили в серці протез клапана, який на сьогодні мав уже бути заміненим. «Прошу шановний суд, – сказав він, – не застосовувати конфіскацію майна і зменшити штраф до 200 тис. грн».

Його адвокат Василь Притула здивувався, що він готовий заплатити так багато, проте погодився: «Я прихильник того, якщо є злочин, то є кара. Але при визначенні кари слід враховувати ряд факторів, які, на мою думку, впливають на призначення».

Так, стверджував адвокат, Олег Гаркот уже поніс кару. Мовляв, він займав відповідальну посаду, був на слуху і в один момент усе це закінчилося, він опинився в опалі. «Це кара, – констатував Притула, – і він пожинає плоди».

Адвокат наголосив, що покарання, яке просить прокурор, наближене до максимальної межі, попросив наблизити до мінімуму, не застосовувати конфіскацію майна. Підкреслив, що у суді не було дослід­жено, де є майно підзахисного, не розмежовували, де його власне, а де спільне майно.

Не сприйняв адвокат і пропозицію відшкодовувати моральні збитки. «Чому саме 800, а не 801 тисяча?», – зіронізував Василь Притула. І додав, що вперше зустрічає справу по хабарництву з потерпілим. Адже той добровільно погодився сприяти слідству. «Якщо я йду до стоматолога ремонтувати зуб, і він робить мені боляче, то я потім не звертаюся до суду», – дуже образно пояснив адвокат.

«Людина у житті один раз зробила помилку, – підсумував Притула. – Вважаю, що кожен має на це право».

Замість СІЗО – лікарня

Як сказав Віктор Ломей, йому прикро, що тільки один Гаркот опинився на лаві підсудних. Адже, на його думку, була розкрита ціла корупційна схема. «Злочинними діями та протиправною поведінкою мені було завдано моральної шкоди, яка полягає у життєвих незручностях, витраті значного часу для слідчих дій», – заявив Ломей.

Його захисник Сергій Томин додав, що жодних матеріальних чи моральних відшкодувань з боку підсудного потерпілий так і не отримав. Це попри те, що підзахисний «пережив несприятливий стан, мав суттєві порушення в особистому, громадському і професійному житті». В результаті він зараз має серцево-судинні захворювання, систематичне підвищення артеріального тиску і т. д.

Як зауважив захисник, до хабара Ломей був змушений неодноразово звертатися за отриманням дозволів, а йому все одно незаконно відмовляли. Відтак засновники товариства, де він працює гендиректором, ставили під сумнів його професійну придатність.

Любов і Олег Гаркоти під час оголошення вироку

«Справді, він добровільно погодився надавати допомогу правоохоронцям, – констатував Томин, – бо не бачив іншого виходу. Він обрав такий шлях захисту своїх прав та інтересів і змушений був брати участь у слідчих діях». Те, що обвинувачений не відшкодував потерпілому шкоду, може частково ставити під сумнів його каяття, констатував адвокат. Адже він міг би відкрити та переказати на рахунок потерпілого певну суму коштів…

Потім Гаркоту дозволили сказати останнє слово. «Я щиро каюсь у тому, що скоєне мною, і прошу суд не карати мене суворо, – проговорив він. – При визначенні міри покарання прошу зменшити суму штрафу до мінімальної та не застосовувати конфіскацію майна. Я щиро каюся та усвідомлюю свою провину».

Але суд йому не повірив і не прос­тив. Результат – п’ять із половиною років за ґратами. У країні, де процвітає корупція, боротися з нею, напевно, можна лише показово. Але чи буде він сидіти – наразі ще не відомо. Скоріш за все, ще буде апеляція. Та і з суду Гаркот поїхав до лікарні.

У жовтні рік тому

У вівторок, 9 жовтня 2012 року, правоохоронці затримали в Івано-Франківську після отримання хабара директора міського управління містобудування та архітектури Олега Гаркота. Разом з ним були двоє депутатів – Володимир Балагура та Роман Онуфріїв. Того ж вечора в місті відбулися протестні акції. Члени та прихильники ВО «Свобода» звинуватили правоохоронців у замовності. Через місяць Гаркота звільнили під заставу – 320 тисяч гривень.

На суді Гаркот не оскаржив жодного доказу та підтвердив, що взяв хабар. Натомість не погодився із цивільним позовом від потерпілого Віктора Ломея, який вимагав 800 тис. грн. відшкодування моральної шкоди і 239 тисяч – матеріальної.

На суді з’ясували, що гендиректор «ЛКМ-інвест» Віктор Ломей неодноразово звертався до департаменту, щоб отримати ряд документів, які потрібні для початку будівництва. Йому відмовляли. Після чергової відмови він домовився із депутатом міськради Володимиром Колковським про те, що «вирішить це питання» за 100 тис. доларів. Вирішили розбити суму на чотири частини: 1. Погодження технічної документації та підписання договорів оренди – 10 тис. доларів. Ці гроші Ломей заплатив, документи отримав. 2. Видача кадастрової довідки і містобудівельних умов та обмежень на готелі та гаражі малоповерхової забудови – 30 тис. доларів. 3. Коректування генплану міста та отримання позитивного висновку в санепідемстанції щодо житлової забудови – 30 тис. доларів. 4. Видача містобудівних умов та обмежень.

Після другого траншу Гаркота «взяли». Але сталося це дивним чином: до грошей він взагалі не торкався. Ломей передав кошти через підлеглого Колковського Петра Славенюка. Той мав завдання віддати гроші Гаркоту. Тоді Олег Гаркот і опинився у компанії своїх приятелів-депутатів Балагури та Онуфріїва. Вони й отримали пакет з грошима. Як сказав у суді Роман Онуфріїв, він був впевнений, що вони їдуть за документами, натомість їм дали гроші. Тоді, за його ж словами, Онуфріїв так здивувався, що аж поставив пакет з доларами собі під ноги. Тут їх і затримали…

А ще 29 жовтня 2013 року суд зобов’язав прокурора області перевірити на причетність до цього корупційного діяння Володимира Балагуру, який проходив по справі як свідок. Як Роману Онуфріїву вдалося цього уникнути – незрозуміло.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.