Культура Фото

У Франківську відкрили виставку до 95-річчя Опанаса Заливахи (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У четвер, 26 листопада, у Музеї мистецтв Прикарпаття відкрили виставку відомого художника та дисидента Опанаса Заливахи. Цього дня митцеві мало би виповнитися 95 років.

На виставці представлено понад сотню його робіт – це олійний живопис, графіка, вироби з дерева, кераміки. Вперше можна побачити твори раннього періоду, які досі ніколи не експонувалися, пише Репортер.

Всі картини – з домашньої колекції родини Заливах.

За словами доньки художника, Ярини Заливахи, ця виставка вшановує пам’ять про нього.

Згадує першу його персональну виставку у 1989 році, яка відновила пам’ять про нього у Франківську.

На відкритті було чимало людей, які знали художника за життя. Кожен поділився світлими спогадами. У кожного в споминах він був скромною, мудрою людиною та великим патріотом.

Виставку розгорнули у великому та малому залах музею. Експозиція поділена тематично – сакральні твори, родина, тема Голодомору та ув’язнення.

Виставка триватиме упродовж місяця.

Біографічна довідка:

Опанас Іванович Заливаха народився 26 листопада 1925 року в с. Гусинка на Харківщині. Під час голодомору на Україні, у 1933 році, сім’я виїхала на Далекий Схід. Художню освіту здобував у Іркутському художньому училищі та Ленінградській Академії мистецтв. 1948 року ві­драхований з академії за антинародну громадянську позицію. З 1960 по 1962 — на роботі за направленням в Тюменському художньому фонді.

Восени 1961 року відбулася персональна виставка в Тюмені, яку за декілька днів було демонтовано за вказівкою КДБ. Наприкінці серпня 1965 року в Івано-Франківську Заливаху заарештовано. У березні 1966 року художник засуджений на п’ять років таборів до Мордовії.

З 1971 року аж до поч. 80х працює в галузі книжкового оформлення у видавництвах «Веселка» (Київ) та «Каменярі» (Львів). Одноча­сно працює у станковому живописі та монументальній пластиці. Також займається оформленням дизайнів. В 1988 році, після багаторічної заборони, відбулася перша персональна виставка в Івано-Франківську та Львові. 1989 рік — персональна виставка у музеї Тараса Шевченка в Києві. Його роботи знаходяться у багатьох приватних колекціях і музеях міст світу, таких як Торонто, Лондон, Нью-Йорк.

В часи незалежної України став лауреатом Державної премії імені Тараса Шевченка.

Авторка: Світлана Лелик
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.