Меморандум про співпрацю, який передбачає скоординовані кроки у впровадженні та підтримці освітньої інклюзії підписаний. На черзі – практичні дії.
Про це редакцію повідомив директор проекту міжнародної співпраці «Без кордонів: розвиток і підтримка інклюзивної освітньої спільноти», викладач Івано-Франківського коледжу ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» Сергій Сидорів.
Він повернувся з освітнього форуму «Навчання для всіх», що відбувся в Харкові 27-28 травня за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні та зібрав близько трьох сотень освітян, батьків, спеціалістів з інклюзивної освіти, науковців, керівників навчальних закладів з усієї України та США.
Першого дня роботи конференції «Університет без бар’єрів» було оголошено про створення Всеукраїнського консорціуму з інклюзивної освіти, куди ввійшло вісім вищих навчальних закладів України: Харківська гуманітарно-педагогічна академія, Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія, Херсонський державний університет, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний університет «Львівська політехніка», Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, Івано-Франківський коледж ДВНЗ «Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника» та Глобальний ресурсний центр з інклюзивної освіти Інституту суспільної інтеграції Університету Міннесоти.
Як зазначили американські науковці Рената Тіха та Браєн Абері, незважаючи на те, що інклюзія у Сполучених Штатах на законодавчому рівні впроваджена вже кілька десятків років та існують вагомі здобутки і напрацювання, все ж, перед їх країною – довгий шлях до справжньої інклюзії.
Зокрема, створення консорціуму університетів Сполучених Штатів з інклюзивної освіти поки що в мріях, а так важливо мати скоординовану програму співпраці у цій сфері.
Досвід України, де положення про інклюзивну освіту були введені у Закон про освіту лише в 2017, є надзвичайно цікавим та корисним для Сполучених Штатів та світової спільноти.
Воркшоп «Найкращі світові практики у сфері педагогічних досліджень і методології аналізу експериментальних даних» надав змогу порівняти підходи до наукових досліджень в обох країнах та обмінятися ідеями з комбінування теорії і практики та ефективного менеджменту інклюзії.
Учасниці та учасники форуму мали змогу почути й поспілкуватися з американськими та вітчизняними експертами у галузі інклюзії з університету Міннесоти, Івано-Франківського коледжу ДВНЗ «Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника», Навчально-реабілітаційного центру для незрячих дітей смт. Вигода Івано-Франківської області, спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8 м. Хмельницького, Інклюзивно-ресурсного центру смт. Покровське, Департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради, ГО «Соціальна синергія», представництва ЮНІСЕФ в Україні, Міжнародного фонду «Відродження», Харківської гуманітарно-педагогічної академії.
Учасники проекту – автори посібника для педагогів, студентів і батьків «Сходинки інклюзії» презентували розділи про універсальний дизайн в освіті, співпрацю мультидисциплінарної команди супроводу учня з особливими освітніми потребами, програми транзиції молоді з інвалідністю до дорослого життя, допомогу дітям із поведінковими порушеннями, особливостінавчання учнів з порушеннями слуху, інклюзивну складову психолого-педагогічної готовності педагога.
Цікаво було дізнатися про техніки співвикладання вчителя-предметника і спеціального педагога, інклюзивні навчальні стратегії, методики розвитку учнів з розладами аутистичного спектру.
Презентовані теми планують грунтовно вивчати, досліджувати та навчати в університетах-партнерах Всеукраїнського консорціуму з інклюзивної освіти.
Comments are closed.