Верховна Рада 4 липня прийняла закон про утилізацію автомобілів. Автори документа заявляють, що утилізація поліпшить екологічну ситуацію в Україні. Натомість фахівці пророкують подорожчання іномарок в автосалонах.
За закон «Про утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів» проголосували 233 народних депутати з 351 зареєстрованого у залі. Того ж дня прийняли відповідні зміни до Податкового кодексу.
Якщо коротко, то український парламент вирішив обкласти додатковим податком імпортерів та виробників автомобілів. Виняток — ті, хто візьме на себе зобов’язання забезпечити утилізацію автомобілів. Їх мають включити до відповідного реєстру.
Попри те, що номінально закон покликаний покращити українську екологію, фахівці не мають щодо нього зайвих ілюзій. Виглядає, що документ вдарить по кишенях не лише виробників, а й пересічних водіїв.
У законі прописали додаткові вимоги до автовиробників, які беруть на себе утилізацію. Вимоги доволі серйозні. Виробник має робити кузовне зварювання і фарбування автомобілів, за свій рахунок створити пункти прийому утилізованих авто, при чому в кожній області, Криму, Києві та Севастополі, та у всіх містах з населенням більше 100 тис. людей.
Суму утилізаційного податку визначатимуть множенням податкової ставки на коефіцієнт. Для різних автомобілів з різною «кубатурою» коефіцієнти різні. Ціна на нові іномарки може зрости від 1,5 до 5 тис. доларів.
Цікаво, що від утилізаційного податку звільнили кілька категорій людей. По-перше, це ті, хто ввозить автомобілі, які належать дипломатичним установам і міжнародним організаціям. Також не оподатковуватимуть на утилізацію машини, які раніше вже вивезли з України. Не платитимуть податок транзитери. Ще один виняток — відреставровані авто старше 30 років (не для комерційних пасажирських і вантажних перевезень). Якщо ж хтось із цих людей таки продасть в Україні машину, податок заплатить покупець.
Нагадаємо, навесні Кабмін уже ввів новий збір, який торкнеться імпортованих в Україну іномарок. Крім того, урядовці мають намір остаточно ліквідувати схему ухилення від сплати акцизу, коли машини ввозять в країну як вантажні, а потім переоформляють на пасажирські.
Коментують дилери
Леся Мартинюк, керівник відділу продажів автомобілів ТОВ «Алекс-ІФ», офіційного дилера Volkswagen на Прикарпатті:
«За законом, з 1 вересня подорожчання може торкнутися не тільки нових автомобілів, але й тих, що будуть зареєстровані. Введення податку за утилізацію призведе до підвищення рекомендованих роздрібних цін на автомобілі. Але є ще кілька обставин. По-перше, у нас немає потужностей для утилізації використаних автомобілів. По-друге, здавати на брухт вживані авто — не в традиціях українських водіїв. По-третє, закон передбачає введення податку на всі автомобілі — імпортовані та вироблені (зібрані) в Україні».
Сергій Рудик, керівник відділу продажів автомобілів ТОВ «Авто-Альянс», офіційного дилера Ford на Прикарпатті:
«Однозначно, утилізаційний податок матиме негативний вплив. У зв’язку з підняттям мита у квітні ситуація й так погіршилася. Наступний крок — утилізаційний збір, який вступає в силу з вересня, ще більше відіб’ється на автодилерах. Не кожен з покупців захоче «викинути на вітер» від 8000 грн. (і це за порівняно недорогий автомобіль). Тому із сумом очікуємо падіння продажів».
Comments are closed.