З 2013-го року бензин масово почнуть розбавляти спиртом. Нещодавно президент підписав відповідний закон. З нового року виробникам бензину рекомендуватимуть розбавляти його спиртом на 5%. З 2014-го 5% біоетанолу — обов’язкові, а з 2016 року ця частка виросте до 7%.
Це добре чи погано?
Експерти одразу заговорили про те, що такий бензин може бути шкідливим для авто. Кажуть, є великий сумнів, що українські заводи зможуть забезпечити заправки достатньо якісною сумішшю. Хоча, в принципі, фахівці не проти біоетанолу, але тільки в разі, якщо на АЗС надійде пальне, яке відповідатиме євронормам, а не сурогат.
Чого бояться водії
У матеріалах, присвячених «спиртовому» бензину, часто акцентують на тому, що він гігроскопічний — тобто вбирає воду з усього, до чого торкається (резервуарів АЗС, конденсату з паливної системи, навіть з повітря при заправці).
Є теоретичний ризик, що в двигуні суміш розділиться на бензин і водно-спиртові кульки. Наслідки попадання їх у камеру згорання очевидні: перевитрата палива (вода не виробляє енергії), детонація. Крім того, є сумніви в тому, що авто заводитиметься при низьких температурах (наприклад, 30 градусах морозу) — спирт, насичений водою, перетвориться на крижинки, підпалити які система загорання не зможе.
А як же з цим справляються в Європі? Адже там практично весь бензин змішують зі спиртом протягом останніх п’яти років. Зокрема, і в Скандинавії, де взимку значно холодніше, ніж в Україні. Дуже просто — на кожному етапі шляху від заводу до заправки стежать за тим, щоб у спирт не потрапило більше води, ніж потрібно. А в нас із цим можуть бути проблеми…
Аби не помилитися
Підготовка. Якщо ваше авто старше за п’ять років, і ви жодного разу не користувалися миючими присадками, то перед використанням спиртного палива треба промити паливну систему та бак — цю послугу пропонують на СТО, процедура займає близько години. Інакше може вийти з ладу паливний насос: через забитий фільтр він працюватиме під навантаженням. Другий варіант — через 2-3 дні замінити паливний фільтр, а також промити форсунки.
Вибір палива. Бензин зі спиртом у всьому світі позначають індексом E (етанол) з цифрою, що означає кількість етанолу у відсотках. Так, Е5, Е7, Е10 — суміші з низьким вмістом етанолу (їх і почнуть продавати з наступного року), які можна заливати в будь-яке авто. На деяких українських АЗС є паливо з індексом E40 — заправлятися ним можна лише за умови, що виробник авто допускає застосування біопалива.
У Бразилії, США та деяких країнах ЄС продають суміш Е85 (85% етанолу, 15% бензину) — його можна заливати лише в авто з паливною системою Flex-Fuel.
В Україні існують власні бренди. Аби не помилитися, попросіть на АЗС паспорт якості та переконайтеся в тому, що паливо відповідає одному з перерахованих міжнародних стандартів або національному ДСТУ 4839:2007 «Бензини автомобільні підвищеної якості».
Коли його багато
Якщо в Європі вирішили питання з гігроскопічністю спиртного палива, то чому ж вони обмежили частку спирту у 10%? Річ у тому, що така кількість спирту дозволяє не вносити ніяких технічних змін до конструкції авто. Хоча спирт при горінні виділяє удвічі менше тепла (через меншу кількість вуглецю), блок керування двигуном вирішує цю проблему примусовим збагаченням суміші. Так збільшується розхід, але тільки на декілька відсотків.
А якщо спирту в паливі більше, ніж 10%? Тоді «мізки» двигуна потрібно навчити визначати концентрацію спирту та підбирати необхідні режими роботи. На ринку сьогодні продаються блоки керування, які встановлюють на авто саме з цією метою. Спирт у високій концентрації агресивно діє на гумовотехнічні елементи — для уникнення цього у паливо на заводі додають спецприсадку.
Comments are closed.