Сьогодні поїздки за межі країни на власному авто вже не є чимось унікальним. Та мало хто з водіїв детально вивчає тамтешні правила дорожнього руху. «Репортер» починає цикл статей про дорожні нюанси за кордоном. Перша – Польща.
Часом дорожні знаки в Польщі можуть і здивувати. «Дерево в дорозі»
Найголовніша відмінність польських правил від українських – обмеження швидкості. У населених пунктах – до 50 км / год., поза ними – до 90 км / год. На деяких магістралях дозволяють й усі 140 км / год. Максимальне перевищення, за яке не карають – 10 км / год. За швидкісними режимами треба дуже слідкувати. Так, на дорозі із дозволеними 90 км / год. можуть встановити обмежувач «70», за 20 метрів за ним – «50», а далі – знак пішохідного переходу.
На переходи також треба особливо вважати. Якщо в Україні люди, навіть ступивши на «зебру», можуть пропустити машину, то в Польщі головними на дорозі є пішоходи. І вони там гонорові.
Автогонщик із Надвірної Роман Марцінковський раніше по роботі багато їздив іншими країнами. «У Польщі в автомобілі обов’язково мають бути знак аварійної зупинки, вогнегасник та світловідбиваючий жилет, – говорить він. – Також в авто усі обов’язково мають бути пристебнутими. Також цілий рік має бути увімкнено ближнє світло. Багато наших водіїв попадаються на цьому».
У Польщі є кілька платних автомагістралей. Перед тим, як виїхати на таку дорогу, краще заправитися «по вінця». Коли бензин раптово закінчиться, евакуатор обійдеться у близько 100 євро.
Траса Ґлівіце-Сосніца. Найбільша транспортна розв’язка у Європі
Поліція на дорозі – окрема тема. Як каже Роман Марцінковський, про дискусії та суперечки із даішниками, які водії дозволяють собі в Україні, в Польщі можна забути.
«Головне – це повага до поліції, – говорить Роман. – Простіше кажучи, якщо поліцейський вас зупинив, це вже означає, що ви неправі. Доводити йому протилежне – собі дорожче. Тим більше не треба пробувати «домовитися». В інтернеті можна вичитати, що десь комусь таке вдавалося, але я б не радив, бо буде тільки гірше. Крім того, поліція там полюбляє робити рейди на дорогах. Одного разу я таке бачив. Поліцейські зупиняли усіх підряд, навіть не запитували ні про документи на авто, ні про паспорт з візою, а просто казали «дихнути». До речі, в Польщі пиятика за кермом – це кримінальний злочин, за який саджають за ґрати».
Якщо ви не громадянин Польщі й не маєте тамтешньої реєстрації, штраф доведеться заплатити готівкою на місці. Полісмен видасть квитанцію. Вважайте й на фоторадари, вони бувають і стаціонарні, і переносні. Свого порушення можна й не помітити, але на польському кордоні вам про це нагадають, покажуть фото, пред’являть рахунок. Із країни випустять тільки після оплати.
До теми
Більшість дорожніх знаків у Польщі схожі на українські. Та є такі,
яких на наших дорогах не зустрінеш.
A-16 Пішохідний перехід.
A-31 Небезпечне узбіччя. Рівень узбіччя нижчий, ніж проїжджої частини, або ж узбіччя ґрунтове (м’яке).
A-33 Дорожній затор. Попереджає, що попереду рух ускладнений.
A-34 Дорожня пригода. Попереджає, що попереду сталась аварія, яка зупинила чи ускладнила рух.
B-32 Знак, який наказує зупинитися для перевірки документів.
D-6b Пішохідний перехід і переїзд для велосипедистів. У Польщі також є аналогічні знаки окремо для роверистів і пішоходів.
Comments are closed.