Те, що в Україні погані дороги, вже не новина. І чи будуть вони колись добрими, наразі, напевно, ніхто не скаже. Вихід один — рятувати машини. Справді, є кілька способів, які дозволяють
бодай трішки зміцнити авто та зробити їзду комфортнішою. Як? «Підігнати»
машину під погану дорогу.
Їдемо вище
Якщо раніше про збільшення прохідності автомобіля замислювалися власники присадибних ділянок, то сьогодні про це доводиться думати всім. Одним зі способів убезпечити авто є збільшення дорожнього просвіту.
Прокладки. Популярним методом збільшення кліренсу є встановлення спеціальних прокладок у підвісці (водії їх ще називають проставками). Їх виготовляють з поліуретану, алюмінію або пластику. Найкращими вважаються пластикові. Прокладки можуть збільшити хід амортизатора, тому на великій ямі є ризик «пробити» або ж вирвати його із чашки. Аби цього не сталося, використовують подовжувачі амортизаторів. Зазвичай вони йдуть у комплекті з прокладками для задньої підвіски.
Заміна пружин. Штатні пружини також можна замінити на пружини, які піднімають кліренс. Це надійніша альтернатива прокладкам, але й значно дорожча. Тут також треба потурбуватися про подовження амортизаторів.
Пам’ятайте: при збільшенні кліренсу можуть збільшитися крени при поворотах і погіршитися керованість авто. Не перестарайтеся.
Жорсткіше, зате міцніше
Здавалося б, навіщо робити підвіску жорсткішою, якщо на ямах і так трясе? Проте переважно така модернізація робить міцнішою саму ходову. Крім того, жорсткіша підвіска нівелює побічні ефекти від збільшення кліренсу.
Ще варіант — посилені пружини. При частій повній загрузці авто задні пружини починають потрохи просідати. Так зменшується кліренс і виникають проблеми при поворотах. Тому посилені пружини тут будуть дуже корисними.
Також для меншого просідання автомобіля при максимальній загрузці можна використовувати міжвиткові прокладки в пружини. На кожну пружину — по прокладці.
Хитрощі із шинами
Тиск. Вірогідність пошкодження шин і дисків можна зменшити шляхом незначного збільшення тиску. Правда, цей варіант має один важливий побічний ефект — деталі ходової отримуватимуть більші навантаження.
Профіль. Хорошим способом зм’якшити удари вибоїн є встановлення шин з більшою висотою профілю. Старші водії пам’ятають, що на радянські «Москвичі» та «Жигулі» ставили шини із більшим профілем. Сьогодні ж водіям пропонують покришки із нижчим профілем резини, які призначені для їзди по асфальту. Особливо це стосується сучасних іномарок. Адже виробник часто не враховує дорожніх умов в Україні.
Із більшим профілем шин авто легше долає нерівності, бо їх «з’їдають» колеса. Важливо пам’ятати про максимально допустимі розміри дисків і шин для вашої машини (зазвичай це вказано в інструкції з експлуатації).
І наостанок. Якщо ви наважитеся на модернізацію підвіски, обов’язково шукайте інформацію, яка стосується саме вашого авто. Намагайтеся менше звертати уваги на маркетингові статті, а більше часу проводити на водійських форумах, де люди діляться практичним досвідом модернізації.
Comments are closed.