Авто

Авто їде без бензину. Франківці пересідають на електрокари

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Головний сервісний центр МВС підрахував, що на Прикарпатті за 2016-2017 роки зареєстрували 55 електрокарів. Область несподівано посіла восьме місце в Україні за кількістю електротранспорту.

З минулого року в Івано-Франківську запрацював салон електротранспорту, а нещодавно ще й з’явилася служба електротаксі, пише Репортер.

Ціна питання

В МВС повідомляють, що з початку року кількість електрокарів зросла вдвічі у порівнянні з першим кварталом 2016-го – машин, які не потребують бензину, стає все більше. Та запитань у потенційних автовласників ще доволі багато. Тож франківський салон електромобілів «Volt» взявся ще й за просвітництво – раз на два місяці проводять відкриті зустрічі з лекціями та тестуванням електротранспорту.

«У червні минулого року, коли ми відкрили магазин, у сфері електротранспорту місто було зовсім глухим, – розповідає проектний менеджер салону «Volt» Ярослав Лисий. – Спершу було дуже важко. І людей можна зрозуміти. Бо для українців це дорога покупка. Ще й не зовсім зрозуміло, як її обслуговувати. А якщо авто – одне в сім’ї, то куди їхати з автомобільною батареєю, де знайти сервіс? За цей час Франківськ дуже оживився. Наша позиція – займатися всім електротранспортом і пов’язаними з ним технологіями аж до сонячних панелей».

Ярослав Лисий каже, українці ще не готові купувати нові електрокари, бо ціна кусається. Так новий Nissan Leaf у США кош­тує близько 30 тисяч доларів. Але в Україні електрокари поки офіційно не продають, їх везуть із США. І це ще майже 10 тисяч до вартості.

«За ці гроші можна знайти надто багато альтернативи, – каже Ярослав. – А вживане авто дворічної давності коштує 8-9 тисяч доларів. Тому людям вторинний ринок цікавіший. Немає середнього ринку і це – основна проблема. Є Leaf за 15 тисяч доларів, який проїжджає до 200 км, і є Tesla, яка проїжджає 600 км, але її ціна космічна – під 100 тисяч. Автомобіль за 20 тисяч, який би проїжджав 400 км, був би ідеальним. Є Renault Zoi за 30 тисяч доларів чи Kia Niro за 40 тисяч. А за ці гроші можна купити позашляховик».

Салон «Volt» працює менше року, за цей час вони продали 24 автівки: 13 Nissan Leaf, сім Chevrolet Volt і чотири Ford Focus. Усі вживані.

«Знаю таксиста зі Львова, який на вживаному Nissan Leaf тут уже проїхав 300 тисяч км, – додає Ярослав Лисий. – Це свідчить про те, що автівки якісні. Електромобілі Nissan Leaf займають більшу половину ринку. Їх особливість – модульна система акумулятора. Він складається з 48 модулів. І коли згодом він зношується, на техогляді замінюють лише частини акумулятора, і це значно здешевлює його обслуговування».

За його словами, виробник дає вісім років гарантії. І в разі чого обіцяє замінити акумулятор. Заряджати машину можна і вдома, це займає вісім годин, але має бути хороша проводка. Автівка сама визначає якість подачі струму. Якщо за перші 30 секунд система відчуває, що зарядка нестабільна, автомобіль заряджатися не буде.

Сервіс має значення

Щоб люди не боялися купувати елект­рокари, має бути велика мережа заправок і сервісів. І «Volt» вже робить для цього перші кроки. У травні до Дня міста біля салону на Галицькій встановлять зарядний пристрій, від якого безкоштовно зможуть заряджатися електрокари. Задоволення недешеве – майже 100 тисяч гривень.

«Сам пристрій не дорожчий 1,1 тисяч доларів, – пояснює Ярослав. – Але потрібно купу дозволів і часу, щоб цим займатися. А ще кожен кіловат підключення енергії до цього зарядного пристрою коштує від 2,5 тисяч гривень. А потрібна потужність – 3-20 кВт. От і набігає немала сума. Але мережа таких зарядок забезпечує людині сервіс, який допоможе їй зважитися купити автомобіль».

Одна така зарядка вже є у Франківську. Її встановили у 2016-му біля ресторації «Зосина воля». Ще дві цього року планує встановити Ощадбанк спільно з «Теплим містом» в центрі. Тож заряджатися буде де. Машині достатньо дві години, щоб поновити батарею на 100 % від такої спецзарядки.

«У Tesla інфраструктура – дуже добре розвинена, – говорить Ярослав Лисий. – «Тесла клуб» ставить зарядні пристрої кожні 300 км. Такими зарядками Польщу з’єднали зі Львовом, а Львів з Києвом. До того ж автомобіль Tesla не потрібно заряд­жати на 100 %. Cуперчарджер за 20 хвилин забиває 80 % ємності батареї і можна їхати далі – до наступної заправки через 300 км. Якість і сервіс, який надає Тесла, – це щось нове на ринку. У нас на зустрічі власник Tesla розповідав, що коли у нього в Австрії пробилося колесо, до нього виїхав шиномонтаж від Tesla і на місці замінив колесо. Але й є мінус – найближчий сервісний центр – в Австрії. А обслуговувати автівку треба лише там, в іншому разі гарантія не діє».

Чисті та ввічливі

Служба електротаксі з’явилася у Франківську минулого місяця. Впізнати їх автівки просто – вони усі однакові: салатово-сірі з великим зеленим логотипом «City Taxi». Та відрізняє їх ще й те, що в службі працюють лише електроавтомобілі. І у нього вже з’явилися віддані прихильники.

Проїхався в електротаксі й «Репортер». У салоні чисто, водії охайні, не курять. Всі 10 хвилин поїздки чоловік вихваляв машину.

«Знаєте, яка це машина?! – каже захоплено водій. – Я свою «беху» продам, придбаю собі таку ж. Їду, як тролейбус – мене зовсім не чути. Знаєте, як стартую? В секунду! В мене лише дві передачі. А економія яка – 10 грн на 100 км! Ви йдіть, а я вам фарами посвічу, щоб темно не було…».

На цьому й розпрощалися. Вартість поїздки приблизно така ж, як і в звичайному таксі. За потребою можна розрахуватися карткою.

Нині містом їздять лише п’ять автівок Nissan Leaf. Тому поки що служба працює з 7:00 до 22:00. Та найближчим часом введуть в експлуатацію ще три – цієї ж марки. Один із засновників – Ігор Рибіцький – каже, що всі машини не старші трьох років і ніколи не експлуатувалися в Україні.

«City Taxi» заснували п’ятеро франківців. Ігор Рибіцький в команді відповідає за технічні рішення. Каже, ідея виникла досить давно, та шлях до виходу на ринок був тривалим і непростим.

«З самого початку ми поставили перед собою мету створити службу таксі, яка би працювала з усіма дозволами та ліцензіями, – пояснює Рибіцький. – Крім того, запуск служби потребував немалих інвестицій. Люди хочуть їздити в чистих автомобілях, з ввічливими водіями, мати можливість оплатити карткою. І ми намагаємося запропонувати відповідний рівень послуг».

Він запевняє, що усі машини – з підігрівом сидінь та кондиціонером. Щодня перед виїздом їх миють і чистять салон. Також «City Taxi» проводить відбір водіїв, адже тут усі машини належать службі, на власних водії не працюють, як зазвичай.

«Майбутнє електротранспорту в Івано-Франківську очевидне, – додає Ігор Рибіцький. – Такий транспорт не забруднює повітря. Крім того, місто є невеликим, тому нам підходять електрокари і з середнім пробігом».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.