Івано-Франківськ давно заполонила стихійна торгівля. На тротуарах продають усе — від молока та яєць до вживаних речей. Дехто з мешканців то купує, а дехто жаліється, що не пройти вулицями. У торговців свій аргумент — мовляв, це єдиний їхній заробіток, який дає вижити. Міська влада стверджує, що стихійну торгівлю викорінить, а продавців зажене на облаштовані ринки. Як думаєте, це реально?
Торговий центр
Згідно з даними міської ради, в Івано-Франківську офіційно діють 15 ринків. Вони розташовані у різних мікрорайонах, але основне скупчення торгівлі — центр.
Так, критий ринок Дністровській збудували його у 1980-х. Зараз земля і ринок належать громаді міста, але орендує його ТзОВ «Торговий сервіс», яке очолює Сергій Ковальчук, а фактичний власник — сумнозвісний Ігор Халаменда (Бура). Площі тут 1,7 га, офіційно облаштовано майже 1200 місць.
Через дорогу, на Старозамковій, непродовольчий ринок (він же «п’ятачок») має 411 місць й займає 1,2 га землі. З 2008 року це приватна власність екс-депутата міської ради Сергія Васковця, який очолює фірму «Траян». Цільове призначення ділянки — для будівництва торгово-розважального центру…
У кількох кроках звідти — Новгородський ринок на 244 місця. Земельна ділянка — у приватній власності ТзОВ «Гаразд Україна», правонаступником якої є ТОВ «Будівельна компанія «Галицька». Її пов’язують з відомим забудовником Костянтином Бородайком. Зараз, та й вже кілька років поспіль, тут майже порожньо — невелику територію зайняли торгівці вживаним одягом.
На Новгородській є речовий ринок, який орендує ТОВ «Мальва». На 1 га облаштовано 855 торгових місць, але, згідно з офіційними даними 2013 року, таких було 1420. Керує базаром Роман Безмутько, а власники «Мальви» змінювалися кілька разів.
Трохи далі — «П’яний базар». Орендує землю під ним у міської ради фірма «Вотум», якою керує Роман Калин. Майже півтисячі продавців пропонують будматеріали, сантехніку, велосипеди, антикваріат — загалом це велика міська барахолка. У майбутньому міська влада планує через ринок збудувати дорогу, яка сполучить Північний і Південний бульвари. Чи торгуватимуть в тому місці й надалі, але вже по обидва боки дороги — поки не відомо.
Незважаючи на те, що лиш офіційно в центрі міста є понад 3000 місць для торгівлі, далеко не всі продавці йдуть на ринки. Хтось каже, що не хоче платити збір, хтось виловлює випадкового покупця, а дехто переконує, що «тільки сьогодні став, бо де маю продавати?».
Вибір є завжди
Тим, хто не має місця для торгівлі в центрі, влада пропонує перейти на продуктові ринки в мікрорайонах. Базари облаштовані на Короля Данила, Пулюя, Тролейбусній, Стуса, Коновальця та Петлюри. Останнім часом особливу увагу приділяють «Станіславському ринку», що на території птахокомбінату — вулиця Комунальна, 3. Площу для торгівлі виділили восени 2014 року, зараз ринок у приватній власності ТОВ «Кітон». Але 198 місць не зацікавили ані продавців, ані покупців, тому тут порожньо.
Заступник міського голови Богдан Білик недавно приходив на вулицю Старозамкову. Там прямо на тротуарах багато людей торгують розсадою, квітами та іншою сезонною продукцією. Білик запропонував продавцям до Великодня просто завершити стихійну торгівлю і перейти на «Станіславський ринок».
Тарас Слободян, заступник начальника управління економічного та інтеграційного розвитку виконкому, каже, що торговиця на Комунальній добре облаштована для продажу сільськогосподарської продукції. Є домовленості, що деякий час з продавців не братимуть плату за торгові місця. Але він сумнівається, що хтось захоче добровільно йти з тротуару в центрі.
«Значно легше стати при дорозі, продати свою продукцію та й піти додому», — каже Слободян.
Натомість Богдан Білик упевнений, що після Великодня стихійна торгівля з вулиць зникне — якщо не повністю, то хоча б частково.
«На розі Вовчинецька-Привокзальна збудований гарний базарчик на 64 місця, — розповідає Білик. — А поруч люди продають сільгосппродукцію. Ми попросили Муніципальну інспекцію з благоустрою до свят не чіпати тих продавців, щоб вони продали городину. А вже після Пасхи інспектори будуть штрафувати нелегальних торговців і просити їх перейти на ринки».
За словами заступника міського голови, він домовився з директором цього базару Анатолієм Соболюком, що перший місяць з продавців не братимуть гроші за оренду прилавків. Потім збиратимуть по 3 грн за день. Звісно, це також гроші, але й прибирати базар треба. Білик сподівається, що муніципальні інспектори таки змусять селян перейти на легальні ринки.
Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак переконує, що компроміси зі стихійними продавцями недоречні.
«Звісно, пенсіонерка, яка везе до міста продавати власну городину, намагається заробити кілька гривень до пенсії, — говорить Смушак. — А ось взяти людей, які щодня, в одному й тому самому місці продають яблука з ящиків? Та ж зрозуміло, що це звичайні перекупники, бо який сад треба мати, щоб зібрати такий урожай? Торгувати є де, нехай ідуть туди».
Надія Гринишин, директор ринку «Східний», що на вулиці Стуса, каже, що вони завжди раді прийняти продавців до себе.
«Місця у нас багато, можна і сидіти, і стояти, — говорить вона. — Людей на ринку нема, а тротуарами пройти неможливо. Пропонуємо гарні умови та запрошуємо на базар!». Свою колегу підтримують керівники більшості ринків міста, з якими «Репортеру» вдалося поспілкуватись.
А от щодо торгівлі на «Новгородському», то тут є нюанси. Найперше — цей ринок міська влада визначила як вторинний, тобто промисловий. Він не передбачений для торгівлі продуктами.
Очевидно, що продавати в Івано-Франківську можна не лише на тротуарах, бо місця для торгів є вдосталь. Зрозуміло, що кожному шкода йти з «масної» точки в центрі міста. Батіг і пряник — схоже, саме цей метод вибрала міська влада. Піти з вулиці добровільно чи під тиском — кожен обиратиме сам.
Comments are closed.