Авто Війна Статті

Решітки, гроші та водії: що робити, коли “спіймав” люк і пошкодив машину

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Нерідко у Франківську можна помітити напіввідкриті люки, а іноді й зовсім без кришки.

Для водіїв це справжній квест, адже треба бути пильним, щоб не пошкодити автівку. З практики, якщо таки «влетіли», то отримати відшкодування дуже проблематично, але шанси таки є, пише Репортер. люк

До позовів не доходило

«Водоканал обслуговує близько 35 тисяч люків, – говорить керівник пресслужби франківського «Водоекотехпрому» Володимир Шпег. – З них 25 тисяч каналізаційні люки, 10 тисяч – водопровідні. Також на нашому балансі є 3600 дощоприймальних решіток. Перевіряли раніше й робимо це зараз, адже дбаємо про безпеку мешканців – це найважливіше. Тому аварійні люки замінюються завжди».

Зазвичай, за словами Шпега, саме мешканці повідомляють про те, що люк треба відремонтувати або замінити. Часто пишуть на сторінку у Facebook, іноді телефонують на гарячу лінію. Також є сайт оперативного реагування 15-80.

Читайте: «Ураган» – люди тижня за версією «Репортера»

«Перш за все, закликаємо франківців повідомляти про відсутність кришки чи погано влаштований люк, – каже Володимир Шпег. – Але варто вказувати точну інформацію: на якій вулиці, де саме, можна надіслати фото, аби аварійна бригада знала, де шукати. Усі закупівлі кришок люків у місті відбуваються через Prozorro. Середня ціна – від 2000 грн, не враховуючи роботи».

За його словами, люки можуть стояти роками. А буває, що після ремонту дороги неправильно зафіксували кришку, й навколо можуть утворюватися тріщини, кришка деформується, а потім вилітає.

«Якщо можна укріпити, ми закріплюємо. Та якщо тріснута кільцева частина, відламані кріплення, то треба міняти повністю, – пояснює Володимир Шпег. – Інколи кришки від люків крадуть. А потім здають на металобрухт. Є навіть люди, що забирають собі додому. Крадуть навіть бетонні кришки, які є тимчасовими».

Представники водоканалів України подали документ, аби за крадіжку люків була передбачена кримінальна відповідальність. Адже відсутність кришки, яку хтось вкрав, може наражати на небезпеку людей.

«Буває, люди телефонують і кажуть: «Чому кілька днів немає реакції на відсутню кришку?». Але це не так, реакція є, – запевняє Шпег. – Усі заявки ми фіксуємо. Треба розуміти, що ми проходимо через систему Prozorro. Спочатку мусимо оголосити тендер на закупівлю, знати, скільки люків замовити на наступний місяць, а це передбачити не можемо. Тому інколи їх бракує. До речі, ми вже давно відмовилися від пластикових люків, тепер по місту є лише металеві».

Налетів і забув

«Я працюю таксистом у Франківську вже понад п’ять років і вивчив у місті кожен люк, – говорить Микола Мигальчук. – Щоранку, коли утворюються затори, особливо на Мазепи та на Пасічній – встигаєш вивчити дорогу так, що можна їхати з закритими очима. Можна запам’ятати місця, де є проблемні люки чи стічні решітки. От, наприклад, на першій автобусній зупинці на Мазепи є решітка, яку ніби з’їла земля, і вона провалилася. І якщо мені не зраджує пам’ять, то так вона стоїть від початку моєї роботи на машині».

В ту решітку, за словами Миколи, потрап­ляють не тільки машини, але й автобуси. Особливо коли переповнені, бо їх переважує на один бік. Картина, напевно, знайома кожному франківцю, що їздить громадським транспортом.

Читайте також: Музика, танці та хороший настрій: франківців запрошують на вуличні руханки (ФОТО)

«З люками трохи інше, бо немає системності – їх поправляють, закривають, міняють, але ця проблема все одно є, – каже Мигальчук. – Я їжджу на старенькій «Ауді» і колись часто попадався на люки. Щоправда, без фатальних наслідків для машини. Один раз тільки надтріснув диск, то я його перемотав стяжками. Але тут є певна закономірність – якщо ділянка дороги зроблена повністю, то боятися практично нічого. Якщо є ямковий ремонт – то це пекло. Люки або випирають на сантиметрів 10, або настільки втоплені, що утворюється яма просто серед дороги. Не раз переді мною жене якийсь водій, я пропускаю і він трощиться прямо в люк – виглядає страшно».

За словами таксиста, він не раз говорив про це з колегами, але нічого не міняється. Його товариш «спіймав» люк на службовій автівці, вилетів диск і кришка колеса. Той все сфотографував, надіслав дирекції, там усе порахували та відповіли – «можеш їздити далі».

«Напевно, наша дирекція добре знає, що легше самому все відремонтувати, ніж з кимось судитися, – говорить таксист. – У місті насправді є мало люків, які прямо відкриті чи косо стоять. Їх або ж одразу поправляють, або повідомляють про проблему в ЧАТ-112, що дуже зручно. Так, аби налетіти на люк і потрощити машину, чи постраждати, знаєте, складно, але можна, якщо десь по Новгородській чи на Гординського летіти вночі під 120. Вся проблема у кривих дорогах, які латають і накладається багато шарів, а потім все воно косо-криво стирчить. На Набережній, наприклад, чи у Крихівцях такої проб­леми немає, бо поставили один раз і тримається, та й туди мало автобусів ходить, аби розбивати вагою й утворювати нові ями».

Що робити, якщо..

У випадку, якщо ви той «щасливчик», який наїхав на люк і щось поламав у автівці, треба дотриматися певної системи. За словами адвоката Василя Якубовського, щоб «вибити» гроші на ремонт автомобіля, потрібно:

  • Включити аварійку та з’їхати на тротуар. Викликати поліцейських.
  • В акті про ДТП описати, як усе було: що машині завдано збитків в результаті наїзду на відкритий люк. У додатку до акту потрібно відзначити, які приблизно пошкодження отримала автівка.
  • Сфотографувати відкритий на дорозі колодязь і пошкоджене авто з декількох ракурсів. Фото знадобляться в суді (якщо до такого дійде).
  • Знайти 2-3 свідків, які зможуть підтвердити, що розрив шини, пом’ятий диск або інші пошкодження отримані саме в результаті наїзду на відкритий люк. Ними можуть стати і пасажири вашого авто.
  • Треба чітко визначити місце розташування люка з прив’язкою до якогось об’єкта або перетину вулиць. Це важливо при визначенні відповідальної за недбалість організації;
  • Звернутися до балансоутримувача цієї ділянки дороги.
  • Після того, як буде знайдений відповідач у справі, звернутися в оціночну компанію, щоб визначити збитки – вартість нових деталей і ремонтних робіт.
  • Надіслати лист-претензію на підприємство, що відповідає за люки або ж за певну ділянку дороги, з пропозицією врегулювати конфлікт у досудовому порядку, приклавши звіт про оцінку збитків.
  • Якщо балансоутримувач не визнає своєї провини і відмовляється відшкодувати збитки – треба судитися.
Автор: Богдан Мисюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.