Війна Статті

На маршрутах неспокійно. Прикарпатці вимагають перевірити перевізників, які підняли тарифи

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Нещодавно на Прикарпатті на приміських і міжміських маршрутах підняли ціни на проїзд. Причини традиційні – дороге пальне, зросла мінімалка, гривня паде, запчастини дорожчають.

Але пасажирів це все одне обурило, бо ж тарифи підвищили без жодного попередження. Чиновники розводять руками, мовляв, на приватних перевізників вплинути не можуть. А самим перевізникам узагалі, м’яко кажучи, байдуже, що думають інші.

На Прикарпатті на приміських і міжміських маршрутах підняли ціни на проїзд
Бо солярка по 30

Першими тарифи на перевезення підняли у Калуші. В середині лютого перевізники надіслали до Калуської РДА офіційний лист з цього приводу. Там зазначалося, що з 20 лютого проїзд подорожчає в середньому на 20 %. Там, де проїзд з Калуша до села коштував 10 грн, то вже 12 грн, що далі, то більше. А от з Калуша до Франківська дорога вже коштує 30 грн, хоча тільки в січні ціну з 23 підняли до 25 грн.

«Ми готові не підвищувати тарифи або й знижувати їх, якщо солярка буде коштувати 20 грн за літр, – повідомив голова Ради транспортної галузі при Калуській РДА, перевіз­ник Микола Манелюк. – Але реально ціна вже сягнула 30 грн, тож іншого шляху, крім підвищення тарифів, у цих умовах немає».

Услід за калушанами ціни на проїзд підняли і в Надвірній – з 22 лютого.

«У листопаді проїзд до Івано-Франківська підняли з 25 грн до 28 грн, а з 22 лютого – до 30 грн, – розповідає жителька Надвірної Олена Нечвідова. – Але перевізникам цього мало, бо говорили про 33. А це означає, що ті 33 грн будуть уже в недалекій перспективі».

До теми: Маршрутки потребують реформи. У Івано-Франківську УГП взялася за проблему пасажирських перевезень

Ще один маршрут, де перевіз­ники вирішили підняти тарифи – Тисмениця-Івано-Франківськ. Уже з 8 березня пасажири платитимуть не 9, а 10 грн. Хоча ще восени підвищували з 8 до 9 грн.

«Ми не хочемо ні з ким сваритися, хочемо аби все було нормально, – каже перевізник Сергій Клевець – Але я один нічого не вирішую. Спробуємо домовлятися з людьми, як мінімум постараємось дотримуватись графіків руху».

За його словами, ініціатором підняття тарифів був перевізник Володимир Баран, який, до слова, має маршрути як на Тисменицю, так і на Надвірну.

«Я нікого на шнурку не тягну, – виправдовується Володимир Баран. – Вони не мусять піднімати тарифи, якщо їх усе влаштовує. Кожен має право вирішувати сам. Ми тримали старі ціни, бо думали, що пальне здешевіє. Але ціни ростуть на все, та й ми мусимо піднімати»

Люди бунтують

Аби хоч якось провчити перевіз­ників, надвірнянці вирішили оголосити безстрокову акцію «Підвези». Ініціатором такого протесту виступила знову ж таки Олена Нечвідова і чимало люду її підтримало. Водії, які їдуть до Франківська власними автівками, також зголосилися підвозити всіх охочих.

«В першу чергу я визначила для себе, що не буду їздити до Франківська маршрутками, – каже жінка. – На роботу переважно добираюся автостопом. Назад їду потягом – це довше, але дешевше».

Нині у Надвірній люди хочуть створити таку собі групу громадського контролю і в першу чергу перевіряти наявність квитків. Адже, якщо водії їх і видають, то вони або на інший рейс, або на інше число.

«Та й самі пасажири, якщо їдуть з Івано-Франківська у Надвірну, зазвичай квитки не беруть, тільки пільговики, – розповідає Нечвідова. – Але й пільговики обурюються, бо приходять до водія з квитком, а він каже, що в нього вже зайняті пільгові місця. Ще й хамить і обурюється, мовляв, розвелось тут всяких. А от у Надвірній навіть нема де квиток купити».

У Тисмениці пасажири теж бунтують. Навіть написали колективну скаргу на перевізників у міську раду. Там відреагували, організували громадські слухання.

«Але на цих зборах ми так і не дійшли з перевізниками до якогось компромісу, – каже тисменичанка Христина Танчинець-Микитин. – Єдине, перевізники пообіцяли, що в кожній маршрутці висітимуть графіки руху і вони їх будуть дотримуватись. Але насправді цього замало, бо автобуси в жахливому стані, а водії нехтують безпекою дорожнього руху і своїх пасажирів. Тобто ціна якості взагалі не відповідає».

До теми: Маршрутки чекають весни. Про що франківська мерія домовилась з перевізниками

Крім того, за словами Христини, у місті немає офіційної зупинки, де б можна було сісти на будь-який інший автобус, що проїжджає через Тисменицю.

«Раз уже ціни піднімають, то ми хочемо мати вибір, в який автобус сідати, – говорить жінка. – І в транзитних ціна нижча, наприклад, на маршруті Довге-Івано-Франківськ – досі 8 грн. Але зрозуміло, що оскільки нема облаштованої зупинки, то і водії не хочуть ставати серед дороги. Крім того, кажуть, що їх залякують тисменицькі перевізники».

Наразі депутати Тисменицької райради подали запит до Івано-Франківської ОДА та обласного відділення Антимонопольного комітету щодо неконтрольованого підняття цін на маршруті «Тисмениця-Івано-Франківськ». Адже досі ні депутати, ні самі тисменичани не бачили ані розрахунків підвищення вартості, ані жодних офіційних документів, які б аргументували подорожчання.

Влада безсила

У 2015 році Кабмін скасував державне та муніципальне регулювання тарифів на пасажирські перевезення на приміському, міжміському та внутрішньообласному сполученнях. Відтак перевізники встановлюють тарифи самостійно. Щоправда, вони мусять ґрунтуватися на економічних розрахунках, які ще має перевіряти Антимонопольний комітет.

Тож виходить, що перевізники мають право піднімати тарифи без будь-якого погодження з ОДА, РДА чи місцевими радами. Однак, за статтею 7 Закону України «Про автомобільний транспорт», за організацію перевезень на міжміських та приміських маршрутах відповідають саме облдержадміністрації. І хоча тарифи на перевезення формують перевізники, контролювати ціноутворення мають таки в ОДА.

«Сама відміна державного регулювання тарифів на послуги з перевезення пасажирів не позбавила відповідні державні органи конт­рольних функцій у питанні ціноутворення на ці послуги та не відмінила необхідність забезпечення обґрунтованості таких тарифів», – йдеться у роз’ясненні Антимонопольного комітету.

Крім того, в автобусах має бути: номер телефону, прізвище, ім’я, по батькові водія та перевізника, роздрукована тарифна сітка і витяг із законів. І це мусить бути обов’язково. А якщо інформації нема – це вже грубе порушення, і можна скаржитись в обласне управління транспорту. Можуть впливати чи не можуть впливати – функції контролю в них ніхто не забирав.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.