Війна Статті

Інша назва – інший вміст? Куди зникає “Теплий дім” та що робити франківцям

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Найбільший комунальний домоуправитель Івано-Франківська уже встиг носити різні назви, донедавна був – «Теплий дім». Втім, недавно у мерії оголосили про створення нового комунального підприємства – «Комфортний дім».

Його мають утворити шляхом реорганізації «Теплого дому» й «Дирекції замовника». Для чого це роблять і що зміниться для мешканців – пише Репортер.

«Політичні ігри»

За рішення про створення нового комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний дім» проголосували депутати на сесії міської ради 28 січня. Водночас депутати припинили діяльність комунальних підприємств «Теплий дім» і «Дирекція замовника»: вони увійдуть у нову структуру.

Рішення підтримали 33 депутати. Одразу затвердили статут нового підприємства та оголосили його правонаступником усіх майнових і немайнових прав попередніх двох підприємств.

Ще раніше, під час сесії 24 грудня 2020, депутати проголосували за створення КП «Затишний дім», який тепер назвали «Комфортним». У проекті рішення йдеться, що нове підприємство буде розташовуватися за тією ж адресою, що й колишній «Теплий дім». Основні завдання – управління багатоквартирними будинками, технічний нагляд за їхніми будівництвом та реконструкцією, оголошення конкурсів між підрядниками тощо. Розмір статутного капіталу підприємства – 10 млн грн.

Згодом на Facebook-сторінці «Теплого дому» з’явилося повідом­лення про ліквідацію підприємства. З цієї причини мешканців просили упродовж двох місяців погасити заборгованість та у найближчий час провести будинкові збори для визначення способу подальшого управління будинком.

«Нагадуємо, що відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», управління багатоквартирним будинком здійснюється співвласниками самостійно або визначеним зборами співвласників управителем», – йшлося у повідомленні.

Через день на сторінці новоствореного «Комфортного дому» з’явився інший пост. Там повідомили, що інформація про необхідність термінового погашення боргів є фейком. Мовляв, «Комфортний дім» є правонаступником усіх прав – він просто все успадкував і жодних проблем для мешканців звідти не буде.

«Також просимо не втягувати у «політичні ігри» чи «політичні розбірки» працівників комунального підприємства та мешканців міста, які очікують від КП надання якісних послуг, а не неякісної інформаційної боротьби», – відповіли у новому підприємстві.

Люди можуть не боятись

Як пояснюють у міській раді, підприємства об’єднали, для оптимізації.

«Питання до «Теплого дому» були всякі, зокрема, зростає заборгованість по підрядниках, – каже секретар міської ради Вік­тор Синишин. – Тож вирішили піти шляхом реорганізації, щоб оптимізувати роботу. Зараз працює команда, розробляє плани. Процес реорганізації триватиме щонайменше два місяці».

За словами Синишина, основна частина людей роботу не втрачатиме. Звісно, будуть скорочення, наприклад директорів та їхніх заступників. Втім, їм можуть запропонувати якусь іншу посаду в новій установі.

Директором новоствореного підприємства призначили депутата міської ради Василя Скиданчука. Досі він був радником міського голови, ще раніше – головним інженером в «Івано-Франківськтеп­локомуненерго». Тоді меру закидали призначення свого однопартійця на посаду без конкурсу. Також раніше суд визнав Скиданчука винним в адміністративному корупційному правопорушенні. Він працював директором ТОВ «Галичина ІВ» і водночас інженером у КП «ЄРЦ» (тобто «Теплий дім»).

За словами нового директора, юридично мешканці не мають відчути переходу до нового управителя. Зміниться лише підхід до обслуговування.

«Зараз «Теплий дім», колишній МІУК, має славу підприємства, яке вступає в дискусії з мешканцями, – каже Василь Скиданчук. – Ми будемо намагатися проводити розмови зі своїми працівниками про те, що ми – надавачі послуг і маємо поважати людей, які платять нам зарплату».

Тепло хоче грошей. Як у Франківську підключити індивідуальне опалення і скільки це коштує

Тепер на балансі «Комфортного дому» будуть 618 будинків «Теплого дому» і 53 – «Дирекції замовника». Борг мешканців, який перейшов до нового підприємства, за словами Скиданчука, – приблизно 15 млн грн. Їх, звісно, погасити треба, але аж такої нагальності в цьому нема. Так само не потрібно писати жодних заяв про перехід до нового домоуправителя.

«Два місяці триватиме процес об’єднання і місяць – процес переходу, – говорить Василь Скиданчук. – В останній місяць уже будуть мінятися платіжки. Але, крім реквізитів і написів на платіжці, в людей нічого не поміняється».

Квартплату, до речі, найближчим часом теж піднімати не планують. А поки реорганізація не закінчилася, мешканців обслуговуватимуть колишні управителі.

Закон говорить інше

За словами колишнього директора ЄРЦ Вадима Войтика, він не розуміє, для чого мерії знадобилося створювати нове комунальне підприємство, якщо колишні цілком справлялися з цим завданням.

«Донедавна «Теплий дім» був чи не єдиним міським підприємством, яке саме на себе заробляло, регулярно виплачувало зарплату та сплачувало податки, – розповідає Вадим Войтик. – Будь-яка реорганізація, а тим паче ліквідація – це стрес і чималі витрати, плюс закономірний провал у платежах. Що такого сталося, аби йти на подібні кроки в такий непростий, за словами мера, час для бюджету – мені не відомо».

Автівки збираються в центрі. Чому у Франківську хочуть підняти тарифи на паркування

За словами Войтика, раніше підприємство багато разів перейменовували, але юридично це була та сама структура. А «Комфортний дім» – зовсім нове підприємство, і тут є підводні камені в юридичному плані.

«Це нове підприємство, з новим кодом ЄДРПОУ, новим рахунком… Це означає, що для нього не існує затверджених тарифів, з ним не уклав договору жоден мешканець міста чи ОСББ, а отже наразі це підприємство не має права приймати платежі від населення, – каже Вадим Войтик. – Тож, ніякі слова про «правонаступника» не замінять для цього нового підприємства потреби провести нові тендери, заново укласти всі договори з банками, постачальниками, і, звісно, мешканцями».

За його словами, згідно з законом, у разі ліквідації підприємства у його кредиторів є два місяці на заявлення вимог. Тому той, хто має переплату, повинен негайно про неї заявити.

«Щодо боргів мешканців, то надалі цим будуть займатися ліквідаційні комісії «Дирекції замовника» і «Теплого дому», які вже два тижні як створені міським головою, – каже Войтик. – Борги будуть так чи інакше стягуватися, але йти вже не на обслуговування будинків, а на погашення вимог кредиторів і зарплату ліквідаторів. А людям, як і кажуть норми цивільного кодексу та житлового законодавства, треба негайно визначитися зі способом управління житлом – обрати або новий «Дім» та погодити з ним тариф, або приватний жек, або створити ОСББ».

Від жеків до «Комфортного дому»

Раніше будинки в містах були на управлінні ЖЕО, житлово-експлуатаційних організацій, в народі – жеків. У 2011 році у Франківську з’явився головний управитель міського житлового фонду – Єдиний розрахунковий центр (ЄРЦ). Так планували зменшити витрати на жеки та стимулювати в місті розвиток ринку комунальних послуг.

Наприкінці 2015 року на сесії міської ради проголосували за перетворення ЄРЦ в КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» (МІУК). Пояснювалося, що тепер нова компанія зосере­дить свою роботу на енергоефективності будинків, облаштуванні прибудинкових територій та аварійному обслуговуванні.

Нема тупих. Франківськ шукає інвесторів, але досі не знає як

У грудні 2019 МІУК перейменували на «Теплий дім». Тоді вносили зміни до статуту підприємства – внесли можливість отримання коштів на модернізацію житлового фонду, яке передбачала урядова програма з енергоефективності, й заодно поміняли назву. Вже тоді Руслан Марцінків закидав підприємству, що треба бути більш доступними і прозорими.

За словами директора департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайла Смушака, в Івано-Франківську зараз є понад 360 ОСББ. Домоуправителів – більше десятка, з них два комунальних, а тепер буде один. За його словами, утримувати дві однакові установи місту не варто.

«У Франківську є два комунальні підприємства з практично ідентичними функціями, – каже Михайло Смушак. – Теоретично таке можливо. Але об’єктивно, з точки зору економії та ефективності управління, їх можна об’єднати. З іншого боку, головне завдання – забезпечити якісне обслуговування житлового фонду, який ще є у цих комунальних управителів».

За словами директора департаменту, створення нового підприємства місту практично нічого не коштуватиме: використають те саме приміщення, більшість людей переведуть на нове місце.

Що ж, подивимось, яку назву цей дім отримає через кілька років.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.