Війна

Фокус з кругляком: чому не припиняються незаконні вирубки лісу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Кожна влада бореться зі знищенням українських лісів і кожна – безрезультатно. Наскільки зросли незаконні вирубки при новій владі, чи покарані винні, та чи зупиняють чорних лісорубів штрафи?

Гора Синячка в Івано-Франківській області – єдина високогірна місцина в Україні, де здійснюється нафтопромисел. Гора є одним з популярних туристичних маршрутів, адже багата і зсередини, і ззовні. Її прекрасні схили колись були густо вкриті багаторічним лісом, пише ЕП.

Нині місцеві лише розпачливо махають у бік виразних залисин та галявин, на яких стирчать самі пеньки.

Кажуть, якщо влада наважиться збудувати тут гарну дорогу, вийдуть на протести: мовляв, лишень відсутність доріг природним чином рятує українські Карпати від тотальної вирубки. Це проблема не самих Карпат. Неспроможність влади навести лад у лісах – така ж виразка України, як і корупція.

На Західній Україні жартують, що лісники – другі після ксьондзів: будують дорогі маєтки, подорожують, купують дітям престижні автомобілі. Вони користуються прогалинами в законодавстві.

На цьому тлі спроби влади рятувати ліс нагадують дії фокусника, який, ховаючи монету в одній руці, робить усе, аби увага глядача зосередилася на іншій.

Показові посадки при новій владі

З приходом до влади команда президента Володимира Зеленського з ентузіазмом взялася порядкувати у сфері лісового господарства. Експрем’єр Олексій Гончарук почав роздавати доручення і проводити показові наради.

Зокрема, він доручив забезпечити з 1 лютого 2020 року в Україні повноцінне функціонування централізованого обліку деревини, а також дав доручення МВС, Держлісагентству та Держекоінспекції безперервно запобігати незаконним вирубкам лісів та виявляти порушення.

Владі постійно доводиться чути від суспільства про незаконні вирубки, чорних лісорубів та контрабанду лісу, скаржився тоді прем’єр.

Почалися показові розправи: Гончарук звільнив керівника Закарпатського управління лісового та мисливського господарства Валерія Мургу та голову ДП “Гутянське лісове господарство” на Харківщині Віктора Сиса.

Матеріали про численні порушення у Закарпатському і Гутнянському лісових господарствах були передані до правоохоронних органів.

Ситуація з харківськими лісгоспами – один з небагатьох прикладів, коли справи дійшли до суду. За словами генпрокурора Ірини Венедиктової, у суди були направлені обвинувальні акти щодо службовців Красноградського і Гутянського лісгоспів, яких звинуватили у втраті 1,5 тис дерев.

За словами генпрокурора, також завершене досудове розслідування в карній справі щодо вирубки 526 дерев у Гутянському лісгоспі щодо майстра лісництва. Дійшла до суду і справа Мурги, однак про вирок у ній нічого не відомо.

Після лютневого сплеску шум навколо лісових справ стих. Венедиктова повідомила, що через незаконну вирубку лісу порушено 388 карних справ.

Семикратний ріст вирубки

Тимчасом, за офіційними даними, у 2019 році обсяг незаконного вирубування лісів, у порівнянні з 2018 роком, збільшився майже в сім разів до 118 тис куб м, що завдало державі 814,2 млн грн збитків.

За десять місяців 2020 року Держекоінспекція склала понад 2 300 адміністративних протоколів. За її даними, збитки перевищили 280 млн грн, але ця статистика навіть близько не віддзеркалює реального стану речей.

“Незаконні вирубки тривають, бо в Україні відсутня досконала законодавча база ведення лісового господарства та існує низька відповідальність за незаконні рубки лісу”, – повідомили в пресслужбі Державної екоінспекції (ДЕІ).

Цей орган має широкі повноваження щодо контролю лісгоспів: починаючи з відведення кварталу під рубку і закінчуючи законністю вирубки.

“Часто під виглядом легальної санітарної вирубки ховається знищення здорових дерев. Позначаючи їх як дрова та офіційно продаючи за копійки, реальну суму корумповані працівники лісгоспів кладуть собі в кишеню.

Ні мораторій на експорт лісу-кругляка, встановлений у 2015 році, ні істотне підвищення штрафів, ні зниження розміру істотної шкоди, після якої настає кримінальна відповідальність, ситуацію не змінили”, – повідомили в ДЕІ.

Тимчасом влада рекламує реєстри та інтерактивні мапи. Послідовні кроки для створення системи, яка б завадила незаконним вирубкам, не робляться.

Продовження читайте за посиланням.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.