Акцент

Карпатська Мантикора 2013

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Протягом трьох останніх днів минулого тижня, 22-24 березня, Івано-Франківськ приймав Другий міжнародний фестиваль фантастики «Карпатська Мантикора 2013».

Темою цьогорічного «з’їзду» стала українська дитяча й підліткова література в жанрі фентезі: її досягнення, проблеми, тенденції. Слоган заходу — «Час діяти!». Чому? Бо далі нема куди…


Учасники фестивалю. Фото на пам’ять

«Що таке «Мантикора» й навіщо вона потрібна? — сказав на відкритті Володимир Єшкілєв, відомий український письменник та один із організаторів фестивалю. — Література зараз переживає кризу, люди читають менше. Локомотивом до читання став жанр фентезі. Якби його не було, то література мала шанс стати додатком до комп’ютерних ігор. Проблема є, треба казати правду. І наш фестиваль — це навіть не рятівне коло, це роздуми про нього. Ми намагаємося сформулювати стратегії, визначити концептуальний напрямок — як це робити. Бо в Україні є письменники, є читачі — немає виробництва».

За словами Єшкілєва, сьогодні не можна покладатися на стихію, чекати, що якось воно само собою складеться: письменники масово з’являться й напишуть, а читачі стануть у довгі черги. Наш час, на йому думку, найменше відрізняється стихійністю, та найбільше — маніпуляціями. Не зробиш ти, зроблять інші — але так, як потрібно їм. Тому, поки не буде певної групи людей, кровно зацікавлених у розвитку української літератури, зокрема фентезі, само собою нічого не вийде.

 
Двигуни «Карпатської Мантикори»: Наталія Щерба, Володимир Єшкілєв, Віктор Вінтоняк 

От про все це й говорили протягом трьох днів учасники нинішнього фестивалю. І в конференц-залі готелю «Надія», і під час подорожі «Карпатським трамваєм», і на екскурсії центром Івано-Франківська, і в неформальному спілкуванні за вечерею.

У фестивалі взяли участь українські та російські письменники. Від «письменного» Івано-Франківська: Наталія Щерба, Марія Микицей, Галина Петросаняк, Ольга Деркачова, Юрій Андрухович, Іван Бондарев. Серед гостей: Людмила Кріппа (Швейцарія), Ольга Закіс (Москва), Марія Галіна (Москва), Володимир Аренєв (Київ), Ігор Сід (Москва), Сергій Торенко (Київ) і багато інших. А також — секретар спілки письменників України Сергій Грабар, ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда, голова обласної спілки письменників Євген Баран. Говорили всі й про все — щиро, небайдуже, іноді доволі голосно та завжди цікаво.

Також на фестивалі презентували друге число альманаху «Мантикора», оголосили тему та умови нового конкурсу молодих письменників, які працюють у метареалістичному напрямку. Відбулося й нагородження переможців відкритого конкурсу «Золота Мантикора-2012». Журі розглянуло 168 поданих текстів. До другого етапу пройшло 61 оповідання. В результаті присудили чотири нагороди та десять дипломів переможців. Головний приз — «Велику Залізну Мантикору» — отримала молода, але вже відома письменниця із російського Санкт-Петербурга Тетяна Томах.

Треба сказати, що фест відбувся не лише завдяки ентузіазму письменників. Меценатська підтримка у таких проектах завжди є одною з найважливіших складових. Але навіщо це бізнесменам?

«Я впевнений у тому, що книга залишиться назавжди, — каже Віктор Вінтоняк, відомий в Івано-Франківську меценат і керівник проекту «Карпатська Мантикора». — Жодні електронні чтива її не замінять. «Мантикора» задумана у двох іпостасях — треба розрізняти альманах і фестиваль. Фест — це зустріч людей, які роб­лять літературу. Альманах — це підсумок конкурсу молодих письменників, «розбавлений» зірками, поштовх для подальшої творчості молоді. Адже українського фентезі зараз практично немає, цей жанр треба розвивати, як і багато інших».

За словами Віктора Вінтоняка, надалі «Карпатську Мантикору» чекає лише розширення. Наступного року фестиваль має стати ще більш міжнародним, чекають поляків, сербів, письменників і видавців з інших країн. А результатом цього всього мають бути книги. Нові цікаві книжки.

Фото: Олексій Бутчак. 

Write A Comment