На перший погляд на цьому фото немає нічого незвичного — по стометрівці йде процесія священиків. За Польщі таке можна було побачити чи не на всі релігійні свята. Але власник фото, колекціонер Роман Білан, запевняє, що робилось воно в радянські часи — десь у 1950-х роках.
Дійсно, на будинку ліворуч видно українську вивіску: «Газети. Журнали. Книги», пише Репортер.
Колекціонер казав, що це не просто процесія, а похорон якогось єпископа. Довелось звертатись за роз’ясненням до історика церкві отця Миколи Григорука. Він підтвердив — це справді похорон — єпископа Станіславського і Коломийського Антонія Пельвецького (1897-1957), який раптово помер від сердечного приступу. Священик теж має фото з траурної церемонії, де натовп іде від катедри, попри будівлю медуніверситету. Цікаво, що порядок забезпечують міліціонери, які стримують «живий» коридор.
Як у СРСР могло трапитися подібне? Відомо, що совіти не жалували релігію і все, що з нею пов’язане, а тут маєш — багатотисячний натовп і явно санкціонована згори церемонія прощання…
Це пояснюється тим, що покійник мав особливі заслуги перед режимом. Пельвецький був призначений адміністратором Станіславської єпархії після арешту єпископа Хомишина та активно виступав за об’єднання із православною церквою. 19 лютого 1946 року був висвячений на єпископа, а через чотири дні перейшов у православ’я, брав активну участь у сумнозвісному Львівському псевдособорі, на якому «ліквідували» українську греко-католицьку церкву. Ось тому і почесті, і катафалк, і міліційний ескорт.
Іван Бондарев
Comments are closed.