В містечку Косові на Івано-Франківщині започаткували цікаву фестивальну традицію. До Дня міста, який припадає на свято Івана, косів’яни скликають гостей для участі у масштабному мистецькому дійстві «Лудинє – фест». Словом «лудинє» гуцули називають свій традиційний народний стрій, тож і сам фестиваль популяризує автентичні традиції гуцульського вбрання.
За словами організаторів, “Лудинє-фест” – це фестиваль зі своєю філософією та особливою місією. Він покликаний об’єднати різних людей навколо однієї ідеї – збереження духовної і матеріальної спадщини гуцулів та її популяризації серед широкого загалу.
Цьогорічна тематика фестивалю – Косівський базар. Ще здавна це місце слугувало унікальним комунікаційним полем різних культур та національностей. Тут продавали та купували, вміло торгувалися, сварилися та мимоволі закохувалися. Організатори фестивалю прагнули продемонструвати унікальний процес модифікації найколоритнішого українського базару – від сивої давнини і до сучасності.
Перший день фестивального дійства розпочався в Косівському музеї мистецтва та побуту Гуцульщини. Відомий колекціонер та дослідник гуцульського народного строю Богдан Петричук з села Бабин презентував в музеї виставку своєї приватної колекції.
Представлено унікальні жіночі вишиті сорочки з різних сіл Верховинського району, старовинні ґуглі, сердаки та крайки. Колекцію святкових жіночих сорочок-«рукавівок» надав для виставки ще однин колекціонер – Едуард Радиш.
Експонуються також гуцульські та покутські бісерні прикраси – силянки та ґердани. Яскравим кольоровим акцентом виставки стали колекційні хустки.
Гості презентації стали глядачами незвичайного дефіле – юні моделі продемонстрували реконструйовані Богданом Петричуком старовинні гуцульські та покутський строї.
Кульмінацією мистецького дійства став майстер-клас із пов’язування хусток та переміток від Богдана Петричука.
Після відвідин музею на учасників та гостей фестивалю «Лудинє» чекала цікава науково-освітня програма. Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ запросив фахівців для участі у Міжнародній науково-практичній конференції “Гуцульське мистецтво: від народного до професійного”. Під час конференції відбулася презентація книги про життя та діяльність першого косівського вегетаріанця та прихильника здорового способу життя – Аполлінарія Тарнавського. Авторка дослідження – Наталія Тарковська, маґістр, кандидат наук Академії Іґнатіанум м.Краків. Зацікавила присутніх на конференції презентація неопублікованих довоєнних світлин Карпат Тадеуша Вілчинського від доктора, доцента і голови культурного туризму та культурної міграції Академії Іґнатіанум м.Краків – Дуди Кшиштофа . Учасники конференції мали можливість помилуватися виставкою старовинних поштівок з колекції Мирослава Близнюка.
Другий день фестивалю мав насичену розважальну програму: майстер-класи від майстрів художньої кераміки, різьби, обробки шкіри та інших традиційних ремесел; розіграш лотереї, парк атракціонів, експозиції музеїв міста, покази старовинного гуцульського вбрання та колекцій сучасного дизайнерського одягу в етно-стилі. Також працював базар, де всі охочі могли придбати вироби косівських митців. На території фестивалю гості пригощалися смачним баношем з ватри та традиційними гуцульськими смаколиками.
Увечері сцену запалювали етно-гурти: з Кам’янця-Подільського – гурт “Банош”, гості з Вінниці – “Очеретяний кіт”, львівські батяри “Lemko Bluegrass Band” та “ShockolaD”. Танцювальними ритмами запам’ятався гурт Royal Boys Band з Івано-Франківська. Вирішальні акорди лунали з гітар місцевої легенди галицького року – гурту “Гуцули”.
“Лудинє-фест” – ще дуже юна ініціатива, яка має всі шанси увійти до когорти популярних фестивальних традицій літа. Це унікальна подія, здатна об’єднати мистецтво, етнографію, музику та моду під одним зоряним карпатським небом.
Вікторія Яремин, за матеріалами http://ludyne.if.ua/
Фото: Наталя Юрова, Tetiana Karyliuk
Comments are closed.