Війна

Весілля отруїла сальмонела. На Франківщині до лікарень потрапили гості одразу двох бенкетів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Останні вихідні червня на Прикарпатті ознаменувалися не надто приємним трафунком — до лікарень потрапили гості аж з двох весіль. Усі вони скаржилися на запаморочення, нудоту та проноси. В обласній держепідслужбі встановили, що причина всьому — сальмонела.

nevr_kapeln

Першою тривожна інформація почала надходити з Тисмениці. Так з 27 червня в обласну клінічну лікарню було госпіталізовано 25 осіб, ще одну людину — в Галицьку районну лікарню. Усі вони 25 червня гуляли на весіллі у ресторані «Ювілейний», що у Тисмениці.

А от 28 червня уже в центральну районну лікарню Надвірної почали поступати пацієнти з діагнозом «гострий гастроентероколіт». Ці 25-26 червня теж гуляли на весіллі. Цього разу — в ресторані «Діброва» Богородчанського району.

Як розповідає Тетяна Джус, завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень обласної держсанепідемслужби, станом на понеділок, 5 липня, хворих по «Діброві» було 42, по «Ювілейному» — 26, всі обстежені. У 16 з них у першому випадку і у 19 — в другому, виділена Salmonella enteritidis, яка й викликала захворювання.

Що саме стало її джерелом — поки що з’ясовують.

«Зараз ми працюємо над виясненням причин цього спалаху, наперед нічого сказати не можливо», — каже Джус. — Відомо, що сальмонельоз — це гостра кишкова інфекція і це зоонос, тобто джерелом інфікування є не так людина, як тварини. Цей підвид сальмонели, який циркулює в області, для нього характерним джерелом є птахи, а саме качки, індики, кури».

Хоча тут й не відкидають версію про можливе інфікування від людини-носія.

«Людина може бути носієм, але для сальмонельозу це дуже малий відсоток імовірності. Поки що ми можемо лиш припускати», — додає Тетяна Джус.

Одразу після цих випадків на місцях кілька днів працювали фахівці санепідемслужби. Так в обидвох закладах брали проби харчових продуктів та води, змиви, разом з дільничною службою робили домашні обходи, обстежували і контактних людей, і працівників закладу. На жаль, виявити продукти, від яких саме постраждали люди, поки що не вдалося. Не так вже й багато залишків отримали…

«Ще не закриті спалахи, ми всі ще працюємо в цьому напрямку, коли буде заключення, коли випишуть всіх хворих, тоді можна буде говорити про причину — встановили ми її чи ні», — каже епідеміолог.

ozpp.ru_

Те, що практично в один день отруїлися весільні гості у двох різних закладах, швидше за все, простий збіг, говорить Тетяна Джус. Літні місяці — це період харчових отруєнь. На Франківщині масові не часті, але таки є кожного року.

«Сальмонела дуже стійка до зовнішнього середовища, в умовах холодильника, при 6-8 градусах, вона зберігається до шести діб, — пояснює епідеміолог. — І причини масових отруєнь, це просте порушення технології приготування їжі та правил особистої гігієни».

До речі, за розслідування обох цих випадків взялися і в прокуратурі.

«За фактом масового отруєння людей на весіллях Богородчанським та Тисменицьким відділами прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях за ч.1 ст. 325 ( Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням) КК, — повідомляє прес-служба обласної прокуратури. — Санкція статті передбачає покарання у виді штрафу до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років. Досудове розслідування триває».

Варто запам’ятати

Аби убезпечити себе та гостей від отруєння, варто:

  • Не вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з простроченими термінами споживання.
  • Не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб.
  • Не готувати страви із запасом. Приготовлені страви бажано вживати одразу, а у разі повторного споживання, вони мають проходити вторинну термічну обробку. Зберігання приготовленої страви без холоду не повинно перевищувати двох годин.
  • Не брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання).
  • Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо).
  • Перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом.
  • Обов’язково мити руки після відвідування туалетів.
  • У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.