Якою б не була зима, а літній відпочинок краще планувати заздалегідь. Пропоную Будву – одне з найвідоміших курортних міст Чорногорії. Тут поєднані старе місто й сучасні готелі, пляж, екскурсії, сервіс – усе є.
Дзвіниця церкви св. Івана у Старому місті
Віза для поїздки не потрібна. Дістатися до Будви можна автобусом або літаком. Автобусом, звісно, дешевше, але значно довше – понад 30 годин. Літаком відповідно швидше, комфортніше, але дорожче. Тому, кожен обирає сам, згідно з гаманцем. Я вилетів зі Львова, за дві години вже був у Тіваті – одному з двох аеропортів Чорногорії. Літак обійшовся у 250 євро на одного в обидва боки (ціна залежить від сезону).
Центр Будви. Дороги, як бачимо, дуже непогані
Оскільки то було в середині липня, то перше враження – спека! Якщо у Львові було +23°, то в Будві +36°. До речі, така температура у липневій Будві десь з 12:00 до 16:00. Тому, напевно, найкраще відпочивати тут у червні, серпні та вересні. Якщо ви не прихильник надспекотного відпочинку.
Далі – гроші. Офіційна валюта тут євро. Одразу кажу – в Чорногорії немає обмінників і «міняйл», гроші можна обміняти лише в банках. Тому найкраще зробити це ще в Україні, аби зекономити.
Чорногорська мова доволі специфічна. Нам її зрозуміти важко, незважаючи на те, що вона належить до слов’янських. Українську тут не розуміють, російську – лише гіди, деякі продавці та люди старшого віку. Найкраще володіти англійською, бо всі назви нею дублюються.
Проживання та харчування. Найпопулярніше житло – це вілли на декілька поверхів, в яких є до десятка номерів. У пік сезону їхня вартість починається від 25-30 євро з людини на добу. Номери пристойні, є все: телевізор, санвузол, кухня з посудом. Харчуватися можна самостійно, купуючи продукти в супермаркеті та на ринку. Так дешевше. Якщо ж хочете відпочити й від кухні, то вздовж узбережжя повно ресторанів і фастфудів. Великий шматок піци коштує 1,5 євро. У ресторанах багато м’ясних страв, овочів, різних видів сиру. В середньому на двох з напоями можна пообідати за 30 євро. Напевно, варто зазначити, що продукти у магазинах майже всі імпортні…
Одним із головних орієнтирів у Будві є місцева пошта. Вона знаходиться майже біля моря. Тому, якщо будете в когось питати, як кудись пройти, то зазначайте: ліворуч від пошти чи праворуч, якщо стояти обличчям до моря.
Пляжі у Будві громадські, тобто безкоштовні. Лежак і парасолька коштують 5-8 євро залежно від пляжу. Можна приходити й зі своєю парасолькою, обмежень у цьому плані немає. Обов’язково хоча б раз підіть на пляж Могрен – від тої ж пошти йти праворуч близько півгодини, але воно того варте: гори, прозоре море, пишні пейзажі. Купаючись, треба бути обережним із морськими їжаками. Зазвичай вони є більше на диких пляжах і на великий глибині. Однак гід розповідав, що бували випадки, коли туристи випадково на них наступали. Дуже боляче, діставати голки важко. Отже, хоча б зрідка дивіться під ноги, заходячи в море.
Катери на острів св. Миколая відправляються щопівгодини
Чорногорців вважають однією з найвищих націй у світі. Крім того, вони дуже привітні. Багато циган, але всі працюють, не жебракують, як це часто буває в Україні. Також у Чорногорії пишаються тим, що в них майже немає крадіжок. Наприклад, у супермаркеті ви не побачите камер схову та охоронців. Можна заходити з будь-якими речами, хоч з надувним матрацом!
Аби туристи відпочивали, не тільки лежачи на пляжі, Будва пропонує купу екскурсій. Найближча – поїздка на острів св. Миколая, який добре видно з узбережжя. Невеликі катери відправляються туди щопівгодини, квиток коштує 3 євро. На острові, поруч із густим сосновим лісом та церквою, є декілька пляжів і кафе. Мінімум півдня можна провести із задоволенням.
Острів св. Стефана – візитна картка Чорногорії
Далі варто відвідати Старе місто в самій Будві. Старе, воно старе і є – одразу занурюєшся в історію. Зазирніть у церкву Св. Івана, обов’язково зробіть фото на фоні її дзвіниці. Родзинка полягає в тому, що дзвіницю видно з будь-якого місця Будви.
Аби побачити всю красу тутешньої природи, завітайте до острова св. Стефана – візитної картки Чорногорії. Він знаходиться за 5 км від Будви. Навколо – лише будиночки в середземноморському стилі, різноманітна рослинність у поєднанні з елітними апартаментами. На цьому острові надзвичайно красивий пляж, з маленькою галькою червоного кольору. Щоправда, вхід туди коштує 50 євро…
Для ближчого знайомства з Чорногорією варто з’їздити на екскурсію до сусіднього міста – Котора. Поруч із ним є однойменна затока та створений людьми острів Богородиця-на-Рифі, котрі теж варті уваги. Усе це поруч. Неодмінно отримаєте насолоду і позитивні враження.
Насамкінець – перелік того, що необхідно купити та спробувати в Чорногорії. Скуштуйте національну страву «Пршут», вона є в усіх ресторанах і супермаркетах. Це сирокопчена шинка, яку можна навіть узяти з собою в Україну – дорогою не зіпсується. Також варті уваги вина «Вранац» і «Крстач». Ну і традиційно – магнітики, листівки, тарелі і т. д.
Будва – це Адріатика в усіх її проявах. Надзвичайно тепле море, чиста вода, привітні люди, смачна їжа. І добре збережена історія.
Від редакції
Умови подачі матеріалів до рубрики «Читацький путівник»
Тексти й фото до цієї рубрики може подавати будь-хто, незважаючи на фах. Головне – ви пишете про одне закордонне місто, в якому вже побували самі. Але це не гарантія, що все буде опубліковано. Бо перша умова – треба написати цікаво, просто, лаконічно, грамотно. Рукописні варіанти не приймаються.
Обсяг тексту – до 6 тис. знаків з пробілами. Фото – обов’язково, краще декілька, щоб був вибір для друкованої версії. Решту найцікавіших ілюстрацій поставимо на сайті.
Як писати? Уявіть собі, що десь на каві друг (кум, подружка, колега) запитує вас: «І як тобі? Що там цікавого, що сподобалось, не сподобалось?». І ви відповідаєте – правдиво, не банально й тільки те, що знаєте точно.
В ідеалі тексти з «Читацького путівника» мають відповідати приблизно на таку анкету:
У яку пору року краще їхати в це місто та чому?
Що здивувало найбільше?
Чим відрізняються тамтешні люди?
Що варто побачити (пам’ятки, музеї і т. д.), а куди краще не ходити й чому?
Де міняти валюту?
Дороги (якість, розмітка, світлофори, затори і т. д.)
Де відчути місто (вулиця, річка, певний об’єкт тощо)
Вартість проживання (тризірковий готель, хостел і т. д.)
Кухня: кафе-ресторани, меню, страви, ціни, смаки…
На що варто витратити 50-100 доларів (євро)?
Що придбати собі або у подарунок близьким?
Корисні слова, які треба знати.
Звісно, ви не мусите ретельно відповідати на всі запитання, як на іспиті. Крім того, якщо вас особливо вразило щось, чого немає в анкеті, – треба писати. І бажано робити це невимушено, а головне – цікаво.
Матеріали надсилайте на скриньку gazeta@report.if.ua з темою листа «Читацький путівник». За все, що буде опубліковано, редакція платить гонорар – 20 грн. за кожну тисячу знаків і від 20 грн. за кожне опубліковане в газеті фото.
У будь-якому разі жодне звернення не залишиться без відповіді.
Можливо, згодом ми зробимо з цієї рубрики окрему книжку.
Comments are closed.